Uchwała KK nr 2/2013 ws. działań Związku wobec polityki rządu

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” oczekuje od koalicji rządzącej wycofania szkodliwych dla pracowników projektów nowelizacji Kodeksu pracy dotyczących uelastycznienia czasu pracy oraz realizacji następujących postulatów:

1. Zaniechanie likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.
  2. Uchwalenie przez Sejm RP ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych.
  3. Zaprzestanie likwidacji szkół i zaprzestanie przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy.
  4. Stworzenie osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego.
  5.  Podwyższenie wysokości płacy minimalnej zgodnie z projektem złożonym przez NSZZ „Solidarność”.
  6. Stworzenie ustawy o systemie rekompensat dla przedsiębiorstw energochłonnych.

Oczekujemy od rządu przedstawienia harmonogramu realizacji wyżej wymienionych postulatów do dnia 17 kwietnia 2013 r.

W przypadku braku pozytywnych reakcji w wyznaczonym wyżej terminie Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” upoważnia Sztab Akcji Protestacyjnej do zorganizowania  do końca września br. ogólnopolskiej, narodowej manifestacji protestu i wzywa do udziału
w nim wszystkich członków NSZZ „Solidarność”, a także zaprasza inne związki zawodowe oraz organizacje obywatelskie do współudziału.

Ponadto, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zobowiązuje wszystkie struktury Związku do przeprowadzenia referendum w sprawie udziału w ogólnopolskiej akcji protestacyjnej do strajku włącznie.