Uchwała KK nr 1/2013 ws. poparcia strajku generalnego w Regionie Śląsko-Dąbrowskim

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” w pełni popierając postulaty, których niespełnienie legło u podstaw decyzji o ogłoszeniu 26 marca br. solidarnościowego strajku generalnego w Regionie Śląsko-Dąbrowskim, wzywa wszystkie jednostki organizacyjne Związku do podjęcia w tym dniu akcji solidarnościowych na terenie całej Polski. Formy akcji zależne są od decyzji poszczególnych struktur i powinny polegać na oflagowaniu zakładów pracy, organizowaniu masówek, noszeniu opasek z logo Związku. Wszyscy jesteśmy zobowiązani, aby w imię solidarności ze strajkującymi związkowcami ze Śląska, wziąć w tym dniu udział w manifestacjach i pikietach przed urzędami wojewódzkimi.

Poprzyjmy postulaty strajkujących, które dotyczą nas wszystkich:

1. Wycofanie niekorzystnych dla pracowników zmian w Kodeksie Pracy.
  2. Uchwalenie przez Sejm RP ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych.
  3. Zaniechanie likwidacji rozwiązań emerytalnych przysługujących pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnych i szczególnym charakterze.
  4. Zaprzestanie likwidacji szkół i zaprzestania przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy.
  5. Stworzenie osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego.