Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wyraża zgodę na użycie nazwy
i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” w scenografii jednej ze scen filmu pt. „Anioł”
w reżyserii Wojtka Smarzowskiego.
Miesiąc: styczeń 2013
Stanowisko KK nr 2/2013 ws. protestu zachodniopomorskich rolników
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” popiera protest prowadzony od 5 grudnia 2012 r. przez Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego. Strajkujący domagają się stworzenia możliwości preferencyjnego zakupu ziemi przez polskich rolników na powiększenie gospodarstw rodzinnych oraz uszczelnienia prawa i procedur przetargowych w taki sposób, aby ziemia nie była przejmowana przez kapitał zagraniczny.
Zgodnie z obowiązującym prawem, a co za tym idzie – zasadami restrukturyzacji przejętych nieruchomości do zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, tereny po dawnych PGR-ach powinny zostać rozdysponowane w formie dzierżawy lub sprzedaży przede wszystkim między polskich rolników.
Komisja Krajowa zwraca uwagę na brak należytego mechanizmu kontrolnego zabezpieczającego polskie interesy. Najczęściej stosowanym procederem jest podstawianie tzw. „słupów”, czyli osób, które dysponując środkami wielokrotnie przewyższającymi możliwości polskich rolników wygrywają przetargi. W ten sposób ziemia bezpowrotnie trafia do podmiotów, które hamują rozwój i konkurencyjność polskiego rolnictwa. Taka sytuacja uniemożliwia zarówno powiększanie dotychczas istniejących gospodarstw, jak i powstawanie nowych, które są szansą na tworzenie nowych miejsc pracy dla młodych Polaków mieszkających na wsi. Państwo powinno kierować się polityką agrarną a nie fiskalną polityką Ministra Finansów.
NSZZ „Solidarność”, który zawsze stał na straży interesów Polski i Polaków, solidaryzuje się z protestującymi popierając ich żądania dotyczące nowych rozwiązań prawnych zapewniających polskim rolnikom dostęp do ziemi. Dlatego walkę o ochronę prawa polskich rolników, o zapewnienie im warunków do rozwoju i budowania dobrobytu ich samych i całego kraju uznaje za w pełni uzasadnioną.
W przypadku dalszej bierności rządu i Ministra Rolnictwa w tej kluczowej dla polskiego rolnictwa sprawie, NSZZ „Solidarność” podejmie działania statutowe.
Stanowisko KK nr 1/2013 ws. nowelizacji „Dyrektywy Tytoniowej”
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, po zapoznaniu się z projektem nowelizacji unijnej dyrektywy tytoniowej, zwraca się do Rządu RP o nieprzyjmowanie jej w obecnym kształcie.
Polska jest jednym z czołowych producentów tytoniu i papierosów w Unii Europejskiej. To źródło dochodu około 13 tysięcy rodzin z polskich, małych gospodarstw o długich tradycjach produkcji oraz setki tysięcy miejsc pracy w przemyśle przetwórczym.
Znowelizowane zapisy dyrektywy tytoniowej spowodują wielomiliardowe straty dla polskiej gospodarki i przemysłu tytoniowego, poszerzą szarą strefę produkcji i przemytu tytoni, nie osiągając założeń ochrony zdrowia.
NSZZ „Solidarność” jest gotowy do prowadzenia ze stroną rządową i pracodawcami dyskusji w celu wypracowania praktycznych rozwiązań z zakresu uprawy tytoniu, produkcji wyrobów tytoniowych oraz ochrony zdrowia tak, aby utrzymując miejsca pracy zminimalizować negatywne skutki palenia tytoniu.
Decyzja Prezydium KK nr 18/2013 ws. powołania w skład grupy roboczej przygotowującej krajowy program operacyjny dotyczący rozwoju kompetencji i umiejętności, włączenia społecznego oraz dobrego rządzenia
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” powołuje Panią Ewę Kędzior
w skład grupy roboczej przygotowującej krajowy program operacyjny dotyczący rozwoju kompetencji i umiejętności, włączenia społecznego oraz dobrego rządzenia.
Decyzja Prezydium KK nr 17/2013 ws. zlecenia wykonania opinii prawnej
Decyzja do użytku służbowego
Decyzja Prezydium KK nr 16/2013 ws. szkolenia z budżetu zadaniowego państwa
Decyzja do użytku służbowego
Decyzja Prezydium KK nr 15/2013 ws. dofinansowania tłumaczenia tekstu „Wytyczne ONZ dot. biznesu i praw człowieka”
Decyzja do użytku służbowego
Decyzja Prezydium KK nr 14/2013 ws. opinii do projektu założeń do projektu ustawy o utworzeniu wojewódzkich centrów usług wspólnych oraz o zmianie niektórych ustaw
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” negatywnie opiniuje projekt założeń do projektu ustawy o utworzeniu wojewódzkich centrów usług wspólnych oraz
o zmianie niektórych ustaw autorstwa Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, w części dotyczącej tzw. wygaszania stosunków pracy z mocy prawa (rozdział II C, punkt 2.3).
Zastosowanie regulacji szczególnych dla określonej grupy pracowników wyłącza możliwość stosowania wobec tych osób przepisów kodeksu pracy. Pracownicy nie mogą odwołać się do sądu w myśl kodeksu pracy, nie są też objęci ochroną wynikającą z ustawy
o zwolnieniach grupowych. Dotyczy to także osób podlegających szczególnej ochronie stosunku pracy (np. działacze związkowi, kobiety w ciąży, pracownicy na 4 lata przed osiągnięciem wieku emerytalnego).
NSZZ „Solidarność” niejednokrotnie zgłaszał Rzecznikowi Praw Obywatelskich problem nadużywania tego mechanizmu w odniesieniu do przekształceń w administracji publicznej. Konstruowanie przepisów przy użyciu „wygaszania stosunków pracy” budzi poważne wątpliwości co do zgodności z konstytucyjnymi zasadami sprawiedliwości społecznej (art. 2 Konstytucji RP), równości wobec prawa (art. 32 Konstytucji RP) oraz
art. 24 Konstytucji stanowiącym, iż praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej.
Jednocześnie Prezydium KK zwraca uwagę, że projekt ten zawiera propozycje regulacji w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych. Tym samym powinien podlegać opiniowaniu w trybie art. 19 ustawy o związkach zawodowych, nie zaś – postanowień Regulaminu pracy Rady Ministrów. Nieakceptowalne jest więc żądanie przedstawienia opinii w terminie krótszym niż 30 dni bez wykazania ważnego interesu publicznego.
W załączeniu szczegółowe uzasadnienie opinii.
Decyzja Prezydium KK nr 13/2013 ws. refundacji kosztów związanych z realizacją projektu pn. „Europejska Inicjatywa Obywatelska w sprawie zawieszenia pakietu klimatyczno-energetycznego”.
Decyzja do użytku służbowego
Decyzja Prezydium KK nr 12/2013 ws. zgody na użycie znaku graficznego NSZZ „Solidarność”
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wyraża zgodę na użycie nazwy
i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” na reedycji 300 blistrów wykonanych z okazji 25-lecia NSZZ „Solidarność” przez Karkonoski Dom Numizmatyczny do okolicznościowych monet emitowanych przez NBP. W zamian za udzielenie zgody KDN zobowiązuje się do przekazania NSZZ „Solidarność” kilku egzemplarzy blistrów na cele dokumentacyjno-archiwalne.