Stanowisko KK nr 24/12 ws. sytuacji w Fiat Auto Poland S.A.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraża swoją dezaprobatę wobec planowania zwolnień pracowników w Fiat Auto Poland w 2013 roku, tym bardziej, że oprócz spadku sprzedaży na rynku eurpejskim do chwili obecnej nie ma żadnych informacji, co do rzeczywistych powodów tych zwolnień. Przypominamy, że Spółka w ostatnich latach zwolniła już ponad tysiąc pracowników.

Komisja Krajowa uważa, że priorytetem powinno być zachowanie dotychczasowej liczby miejsc pracy, a jakikolwiek plan dalszych redukcji zatrudnienia musi być uzasadniony i uzgodniony z partnerami społecznymi. W tych działaniach Komisja Krajowa popiera postulaty Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Fiat Auto Poland.

Domagamy się od polskiego rządu przedstawienia konkretnych propozycji chroniących miejsca pracy w przemyśle, w tym motoryzacyjnym, należącym do czołowych eksporterów, przynoszących znaczące wpływy do budżetu – nawet poprzez subsydiowanie miejsc pracy środkami z Funduszu Pracy. Komisja Krajowa oczekuje od przedsiębiorców pełnej partycypacji w wynikających z redukcji zatrudnienia kosztach społecznych oraz finansowych wobec zwalnianych pracowników, a nie transferu zysków pochodzących z działalności gospodarczej.

Fiat Auto Poland jest jednym z największych zakładów produkcji samochodów w Polsce, kooperującym z dziesiątkami większych i mniejszych poddostawców oraz podwykonawców. Ograniczenie produkcji i zatrudnienia w spółce pociągnie za sobą zwolnienia w otoczeniu firmy, a co za tym idzie znaczący wzrost bezrobocia w regionie.

Bezrobocie kosztuje – i budżet, i podatników.

Stanowisko KK nr 23/12 ws. nowelizacji ustaw – Kodeks pracy oraz ustawy o związkach zawodowych

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” stanowczo protestuje przeciwko próbie siłowego wprowadzenia przez rząd i pracodawców systemowych zmian w polskim ustawodawstwie dotyczącym regulowania czasu pracy pracowników.

Pod pozorami walki z kryzysem próbuje się wprowadzić do polskiego prawodawstwa  szkodliwe rozwiązania deregulujące czas pracy i oddające go do wyłącznej dyspozycji pracodawcy. Takie zmiany w powiązaniu z nadmiernym stosowania umów śmieciowych, umów terminowych, pracy tymczasowej i zastępowania umów o pracę patologicznym samozatrudnieniem, przyniosą fatalne skutki dla życia rodzinnego, społecznego, sytuacji demograficznej oraz zdecydowanie negatywne skutki dla polskiej gospodarka. Po raz kolejny rządzący lekceważą konstytucyjne prawo do godnego traktowania i wynikające stąd prawa pracownicze, a pracę traktują jak towar na sprzedaż.

Wprowadzenie systemowo wydłużonych okresów rozliczeniowych, czy też możliwości powszechnego stosowania systemów równoważnego czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12 godzin, ma służyć przede wszystkim obniżeniu kosztów pracy przez kolejne pogarszanie jej standardów. Pogłębią one już istniejącą niezdrową konkurencję kosztami pracy i będzie to kolejny czynnik demotywujący przedsiębiorców do poszukiwań konkurencyjności w innowacyjnych rozwiązaniach, nowoczesnej wysoko przetworzonej produkcji, wzrostu jakości usług. Z tych powodów trudno oczekiwać, że przyczyni się to do utrzymania istniejących miejsc pracy.

Propozycje rządu, wsparte przez pracodawców,  nie przyniosą również zwiększenia środków pieniężnych do dyspozycji gospodarstw domowych, co obecnie ma szczególne znaczenia  dla podtrzymania słabnącej konsumpcji wewnętrznej. Rozwiązań łagodzących skutki kryzysu gospodarczego należy poszukiwać  przede wszystkim we wzmacnianiu popytu wewnętrznego – wspierając konsumentów, czy też zmniejszając obciążenia produktów i usług podatkami pośrednimi (VAT, akcyza) oraz w ulgach inwestycyjnych motywujących przedsiębiorców do zwiększenia inwestycji prywatnych poprzez uruchomienie zamrożonych rekordowo wysokich wolnych środków pieniężnych przedsiębiorców, a ulokowanych w systemie bankowym (lokaty, obligacje).

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przestrzega rząd RP, że wprowadzając te rozwiązania z naruszeniem europejskiej dyrektywy o czasie pracy oraz konwencji nr 135 MOP narazi się na porażkę przed instytucjami europejskimi i międzynarodowymi oraz spotka się ze zdecydowanym sprzeciwem naszego Związku.

Stanowisko KK nr 22/12 ws. wolności słowa, mediów i badań naukowych

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” z wielkim zaniepokojeniem ocenia stan polskiej demokracji ponad 20 lat po odzyskaniu niepodległości i wolności. Szczególnie w ostatnich latach obserwujemy dramatyczne pogorszenie wolności obywatelskich w zakresie wolności słowa. Nasila się dyskryminacja osób wierzących – słowne i fizyczne ataki na święte i drogie większości Polaków symbole, a jakakolwiek próba obrony tych wartości przedstawiana jest jako „mowa nienawiści”.  Lekceważy się dialog społeczny i głos milionów ludzi, tak jak miało to miejsce w przypadku ustawy o wydłużeniu wieku emerytalnego czy obecności na platformie cyfrowej telewizji TRWAM. Wzmagają się ataki medialne na nasz Związek, które skutkują łamaniem praw związkowych i pracowniczych w zakładach pracy. Towarzyszy temu zaostrzenie ustawy o zgromadzeniach publicznych, co jest próbą kneblowania ust tym, którzy ośmielają się mieć inne zdanie niż rządzący. Najwyższe zaniepokojenie budzi ograniczanie wolności badań naukowych; często wyniki badań niezależnych, niezgodnych z trendami politycznymi są lekceważone i ośmieszane. Takie postępowanie  legitymizują  w większości media, w tym media publiczne.

KK bezwzględnie domaga się zaprzestania takich działań. Wzywamy do dialogu i poszanowania praw do odmiennego zdania. Wzywamy do przywrócenia pluralizmu informacji i opinii w mediach szczególnie w mediach publicznych. Wszystkich tych, którzy uważają podobnie, że wartości fundamentalne dla narodu i społeczeństwa polskiego są zagrożone wzywamy do aktywnego manifestowania swoich racji. Trzeba ratować prawo Polaków do niezależnych polskich mediów i autentycznej demokracji.

Uchwała KK nr 31/12 ws. wyrażenia zgody na afiliację w ETF

§ 1

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” działając na podstawie § 2 ust. 1 Uchwały nr 3 XIX KZD ws ogólnych zasad afiliacji jednostek organizacyjnych NSZZ „Solidarność do międzynarodowych organizacji związkowych” wyraża zgodę na afiliację Sekcji Krajowej Transportu Drogowego NSZZ „Solidarność” do Europejskiej Federacji Pracowników Transportu (ETF) z siedzibą w Brukseli.

§ 2

Wskazane w § 1 niniejszej uchwały branżowe jednostki organizacyjne NSZZ „Solidarność” są obowiązane  podczas działalności  w ramach ETF przestrzegać celów i zasad NSZZ „Solidarność” wyrażonych w Statucie NSZZ „Solidarność” jak też nie podejmować działań sprzecznych z postanowieniami Statutu   oraz z innymi aktami prawa wewnątrzzwiązkowego.

§ 3

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uchwała KK nr 30/12 ws. zasięgu działania Regionów Podlaskiego i Mazowieckiego

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” działając na podstawie § 22 ust. 4 Statutu NSZZ „Solidarność” oraz § 2 Uchwały Nr 7 XIX KZD ws. zasad tworzenia i funkcjonowania regionów oraz § 13 Uchwały KK Nr 16/06 ws. zakończenia istnienia jednostki organizacyjnej związku, zmian zasięgu działania regionów oraz zmiany miejsca rejestracji jednostek organizacyjnych związku, na wniosek Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”, podejmuje decyzję o zmianie zasięgu działania, rozszerzając obszar Regionu Podlaskiego o powiat wysokomazowiecki w województwie podlaskim.

Uchwała wchodzi w życie z dniem z dniem podjęcia.

Niniejsza uchwała stanowi podstawę do niezwłocznego wpisania organizacji zakładowych z powiatu wysokomazowieckiego do regionalnego rejestru organizacji zakładowych w Regionie Podlaskim. Zarejestrowanie tych organizacji zakładowych w Regionie Podlaskim skutkuje jednoczesnym wyrejestrowaniem organizacji zakładowych z Regionu Mazowsze ze wszystkimi konsekwencjami.

Region rejestrujący organizacje zakładowe jest zobowiązany do poinformowania pracodawców, których ww. organizacje zakładowe obejmują swoim działaniem, o zmianie władz nadrzędnych organizacji zakładowych.