Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” jest przeciwny wprowadzaniu do Kodeksu Pracy, pod przykrywką kryzysu, rozwiązań z pakietu antykryzysowego. Zmiany te zagrażają podstawowym prawom pracowniczym zawartym w Kodeksie Pracy.
Główne zagrożenia wynikające z proponowanych zmian to m.in.:
- Nadużywanie elastycznej formy zatrudnienia – promowanie umów cywilno – prawnych zastępujących umowy o pracę;
- Elastyczność rynku pracy – pracodawca może swobodnie zwalniać i zatrudniać pracowników, składa się na to krótki okres wypowiadania, relatywnie długi okres zatrudniania próbnego oraz niskie odprawy;
- Elastyczność czasów pracy – dzielenie czasów pracy na krótsze okresy, płynność godzin, praca w ramach niepełnego etatu i systemu nadgodzin, polegające na wydłużaniu okresów rozliczeniowych do 12 miesięcy czy wydłużaniu dniówki do 13 godzin likwidując dopłaty do nadgodzin;
- Wieloetatowość i elastyczna organizacja pracy oraz praca u wielu pracodawców.
Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” zgodnie ze Stanowiskiem nr 9 XXIII KZD wnosi do Komisji Krajowej o podjęcie skutecznych działań, które spowodują zablokowanie wprowadzenia niekorzystnych zmian w prawie pracy.
Wzywamy rząd i pracodawców do zaprzestania wprowadzania antypracowniczych praw oraz praktyk, pod pozorem walki z kryzysem.