Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przyjmuje „Informację o pracach Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w okresie od listopada 2010 r. do czerwca 2012 r.”, przygotowaną na XXVI sesję Krajowego Zjazdu Delegatów.
Dzień: 2012-10-17
Uchwała KK nr 26/12 ws. wyrażenia zgody na afiliację w ITF
§ 1
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” działając na podstawie § 2 ust. 1 Uchwały nr 3 XIX KZD ws. ogólnych zasad afiliacji jednostek organizacyjnych NSZZ „Solidarność do międzynarodowych organizacji związkowych, wyraża zgodę na afiliację następujących branżowych jednostek organizacyjnych NSZZ „Solidarność”:
1) Krajowej Sekcji Transportu Drogowego,
2) Krajowej Sekcji Pracowników Transportu Lotniczego i Obsługi Lotniskowej
do Międzynarodowej Federacji Pracowników Transportu – The International Transport Workers’ Federation z siedzibą w Londynie (ITF).
§ 2
Wskazane w § 1 niniejszej uchwały branżowe jednostki organizacyjne NSZZ „Solidarność” są obowiązane podczas działalności w ramach ITF, przestrzegać celów i zasad NSZZ „Solidarność” wyrażonych w Statucie NSZZ „Solidarność”, jak też nie podejmować działań sprzecznych z postanowieniami Statutu oraz z innymi aktami prawa wewnątrzzwiązkowego.
§ 3
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Uchwała KK nr 25/12 ws. zmiany uchwały KK Nr 2/06 ws. członkostwa, jego kontynuacji oraz zawieszenia członkostwa w NSZZ „Solidarność”
§ 1
W § 1 Uchwały KK nr 2/06 ws. członkostwa, jego kontynuacji oraz zawieszenia członkostwa w NSZZ „Solidarność” po ust. 3 dodaje się nowy ust. 4 w brzmieniu:
„4. Zgodnie z § 5 ust. 1 Statutu NSZZ „Solidarność” prawo zrzeszania się w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym „Solidarność” przysługuje każdemu pracownikowi w rozumieniu art. 2 k.p. tj. każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.”
§ 2
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Stanowisko KK nr 21/12 ws. nowelizacji ustawy „Prawo o zgromadzeniach”
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” z oburzeniem przyjęła fakt podpisania przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego nowelizacji ustawy o zgromadzeniach publicznych, ograniczającej zagwarantowane w Konstytucji podstawowe swobody obywatelskie.
Znowelizowane przepisy praktycznie uniemożliwiają organizowanie legalnej manifestacji. W sposób niespotykany w krajach demokratycznych, oddają w ręce urzędników uprawnienia do decydowania o podstawowych swobodach obywatelskich. Nowe przepisy wprowadzają wysokie kary materialne dla organizatorów manifestacji za ewentualne wykroczenia oraz przerzucają na nich odpowiedzialność za bezpieczeństwo i porządek publiczny, zdejmując ją jednocześnie z powołanych do tego celu służb publicznych.
To kolejny w ostatnim czasie przykład wprowadzania ważnych dla obywateli ustaw z pominięciem konsultacji społecznych i kolejne złamanie obowiązującego prawa przez stroną rządową. Ograniczenie prawa do społecznego sprzeciwu oddala nas od podstawowej zasady funkcjonowania demokratycznego państwa.
Takie działania sprawujących władzę, cofają nasz kraj do mrocznej epoki PRL. Budzi to szczególny sprzeciw NSZZ „Solidarność”, którego powstanie dało początek demokratycznym przemianom w Polsce.
Mając powyższe na uwadze, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności nowelizacji ustawy o zgromadzeniach publicznych z przepisami ustawy zasadniczej.