Decyzja Prezydium KK nr 178/2012 ws. opinii o poselskim (KP PO) projekcie ustawy z dnia 12 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo- kredytowych oraz o zmianie niektórych ustaw

Prezydium Komisji Krajowej negatywnie ocenia projekt ustawy z dnia 12 lipca 2012 r. o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz o zmianie niektórych ustaw.

W 2009 r. została uchwalona nowa ustawa o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. Następnie w wyniku orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 12 stycznia 2012 r. (Sygn. Akt Kp 10/09) Sejm zmodyfikował zakwestionowane przepisy ustawy i w dniu 26 lipca 2012 r. ustawa w nowym brzmieniu została opublikowana (Dz. U z 2012, poz. 855). Opiniowany przez Prezydium KK NSZZ „Solidarność” poselski projekt został wniesiony do laski marszałkowskiej przed publikacją ustawy w Dzienniku Ustaw.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” podtrzymuje stanowisko XXIII KZD ws. zmian w ustawie o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych sprzeciwiając się wprowadzeniu przepisów ograniczających niezależność kas spółdzielczych, które mogą doprowadzić do wyeliminowania międzysektorowej konkurencji na rynku usług finansowych.

Zdaniem Prezydium KK projekt nie uwzględnia specyfiki SKOK, wzorując proponowane regulacje wprost na rozwiązaniach zastosowanych dla banków, które prowadzą znacznie szerszą działalność.

Projekt wprowadza rozwiązania nadzorcze dalej idące niż w przypadku innych instytucji finansowych (np. dotyczące kadencji członków zarządów i rad nadzorczych). Brak jest uzasadnienia dla zastąpienia regulacji Prawa spółdzielczego rozwiązaniami pochodzącymi z Kodeksu spółek handlowych.

Biorąc pod uwagę bardzo istotny cel projektu, jakim jest dodatkowe wzmocnienia bezpieczeństwa członków kas oraz zapewnienia stabilności finansowej całemu systemowi finansowemu oraz zapewnienia bezpieczeństwa środków gromadzonych, należałoby wykazać, że dotychczas stosowane zabezpieczenia są niewystarczające. Takich informacji w uzasadnieniu projektu nie ma, a dodatkowo projektodawcy potwierdzają wypełnienie przez obowiązującą ustawę ustaleń dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/14/WE z dnia 11 marca 2009 r. zmieniającej dyrektywę 94/19/WE w sprawie systemów gwarantowania depozytów w odniesieniu do poziomu gwarancji oraz terminu wypłaty. Warto także zwrócić uwagę na wolę projektodawcy (wyrażoną w uzasadnieniu) opracowania rozwiązań prawnych uwzględniających specyfikę kas, jednak szczegółowe rozwiązania przedstawione w projekcie przeczą tej tezie. Znaczna część przepisów powstała w oparciu o regulacje zawarte w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, a wiele sformułowań zostało przeniesionych wprost w brzmieniu zawartym w ustawie, a zmiany dotyczą jedynie nomenklatury (zmiana: „bank” lub „podmiot objęty systemem gwarantowania” na „kasa”).

Zakres przedłożonej nowelizacji wymaga przedstawienia analizy jej skutków oraz kosztów ich wdrożenia dla dalszego funkcjonowania SKOK, ale przede wszystkim dla beneficjentów kas spółdzielczych, tym bardziej, że projekt wprowadza istotne zmiany
w systemie gwarantowania depozytów. Biorąc pod uwagę skutki proponowanych zmian, okres 14 dni vacatio legis jest zdecydowanie niewystarczający.