Decyzja do użytku służbowego
Dzień: 2012-08-07
Decyzja Prezydium nr 140/2012 ws. złożenia skargi do Komisji Europejskiej
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” postanawia złożyć skargę na Rzeczpospolitą Polską do Komisji Europejskiej w sprawie niewłaściwej implementacji norm europejskiego prawa pracy w kontekście umów na czas określony – dyrektywy 99/70/WE z dnia 28 czerwca 1999 r. dotyczącej Porozumienia ramowego w sprawie pracy na czas określony, zawartego przez Europejską Unię Konfederacji Przemysłowych i Pracodawców (UNICE), Europejskie Centrum Przedsiębiorstw Publicznych (CEEP) oraz Europejską Konfederację Związków Zawodowych (ETUC) (Dz. Urz. UE L 99 z 10.07.1999 r.).
Wątpliwości wzbudza art. 251 Kodeksu Pracy, ponieważ przepis ten:
a) nie ustanawia ram dla zapobiegania nadużyciom wynikającym z wykorzystywania kolejnych umów na czas określony,
b) odnosi się jedynie do umów o pracę zawartych na czas określony, z wyłączeniem pozostałych umów terminowych (umowy na czas wykonania określonej pracy, umowy na okres próbny),
c) uznaje za kolejne umowy o pracę na czas określony tylko takie, pomiędzy którymi nie występuje przerwa dłuższa niż 1 miesiąc,
d) wśród obiektywnych powodów usprawiedliwiających wielokrotne zawieranie umów okresowych wymienia umowy zawierane dla wykonania prac o charakterze cyklicznym.
Komisja Europejska jest instytucją odpowiedzialną za kontrolę państw członkowskich Unii Europejskiej w zakresie wykonywania ich zobowiązań wynikających z przepisów prawa wspólnotowego. Jeżeli stwierdzone zostaje naruszenie zobowiązań przez państwo członkowskie, przedstawiane są zarzuty formalne, do których państwo musi się ustosunkować. Komisja Europejska może też wnieść sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Mając powyższe na uwadze Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” postanawia zlecić wykonanie ekspertyzy prawnej w przedmiocie zgodności regulacji art. 25¹ kodeksu pracy z prawem unijnym, na potrzeby przedmiotowej skargi.
Decyzja Prezydium nr 139/2012 ws. zgody na użycie znaku graficznego NSZZ „Solidarność”
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wyraża zgodę na użycie nazwy
i znaku graficznego w tytule płyty CD – „Za niepodległość i Solidarność” w wykonaniu Lecha Czajkowskiego.
W zamian za zgodę Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” otrzyma 10 egzemplarzy płyty w celach naukowych i archiwalnych.
Decyzja Prezydium nr 138/2012 ws. dotacji finansowej
Decyzja do użytku służbowego
Decyzja Prezydium nr 137/2012 ws. opinii o poselskim (KP Ruch Palikota) projekcie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie opiniuje poselski (KP Ruch Palikota) projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy.
Projektowana nowelizacja ma na celu wydłużenie wymiaru urlopu ojcowskiego z obowiązujących obecnie dwóch do ośmiu tygodni. Wydłużenie urlopu ojcowskiego pozwoli na nawiązanie bliskich więzi emocjonalnych z dzieckiem. Wzmocnienie tych więzi wpłynie pozytywnie na stosunki zarówno ojca z dzieckiem, jak i wzajemne relacje rodziców dziecka oraz przyczyni się do lepszej równowagi obowiązków związanych z godzeniem życia zawodowego i rodzinnego.
Decyzja Prezydium nr 136/2012 ws. opinii o projekcie rozporządzenia RM w sprawie wykorzystania w 2012 r. środków Funduszu Rezerwy Demograficznej na uzupełnienie niedoboru funduszu emerytalnego wynikającego z przyczyn demograficznych
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” negatywnie opiniuje projekt rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 27 czerwca 2012 r. w sprawie wykorzystania w 2012 r. środków Funduszu Rezerwy Demograficznej na uzupełnienie niedoboru funduszu emerytalnego wynikającego z przyczyn demograficznych.
Zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych gospodarka finansowa FRD powinna odbywać się na podstawie wieloletniej prognozy kroczącej dochodów i wydatków funduszu emerytalnego. Podstawą prognozy powinny być w szczególności założenia dotyczące sytuacji demograficznej i społeczno-ekonomicznej kraju, a zwłaszcza założenia dotyczące płodności, umieralności, wzrostu gospodarczego, wysokości zarobków, migracji, inflacji, stopy bezrobocia, struktury populacji w podziale na poszczególne grupy zawodowe oraz grupy znajdujące się poza siłą roboczą, oraz wskaźniki waloryzacji składek i świadczeń wypłacanych z ubezpieczeń społecznych. Prognoza powinna być sporządzana przez Zarząd Zakładu i przedstawiana Radzie Ministrów co 3 lata, do dnia 30 czerwca wraz z opinią aktuariusza działającego na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej.
W uzasadnieniu do projektu opiniowanego rozporządzenia brakuje informacji na temat tego, czy wieloletnia prognoza krocząca dochodów i wydatków funduszu emerytalnego uzasadnia podjęcie decyzji o wykorzystaniu środków Funduszu Rezerwy Demograficznej. Projektodawcy podkreślają, że przekazane środki pozwolą sfinansować ujemny wynik FUS w 2012 r. oraz ewentualną spłatę zobowiązań FUS
i zmniejszyć saldo pożyczek z budżetu państwa do FUS. Wszystkie te elementy przyczynią się do zmniejszenia państwowego długu publicznego (PDP) poprzez zmniejszenie długu FUS, bądź poprzez zmniejszenie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa i długu Skarbu Państwa.
Zdaniem Prezydium KK NSZZ „Solidarność” brak jest przesłanek merytorycznych do podjęcia po raz trzeci (w 2010 roku zmniejszono FRD o 7,5 mld zł, a w 2011 roku
o 4 mld zł) decyzji o wykorzystaniu środków FRD. Niedobór funduszu emerytalnego jest spowodowany głównie przyczynami niezwiązanymi z sytuacją demograficzną polskiego społeczeństwa. W samym uzasadnieniu projektu opiniowanego rozporządzenia zwraca się zresztą uwagę na fakt, że według długookresowych prognoz demograficznych zjawisko starzenia się polskiego społeczeństwa będzie narastać. Niezbędne jest zatem gromadzenie w Funduszu Rezerwy Demograficznej środków pieniężnych w celu ich wykorzystania wówczas, gdy struktura demograficzna polskiego społeczeństwa ulegnie dalszemu pogorszeniu.
NSZZ „Solidarność” uważa, iż środkiem do poprawy aktualnej sytuacji finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych powinny być działania zmierzające do zwiększenia jego przychodów poprzez ograniczenie zjawiska zatrudnienia na czarno, likwidacji możliwości podejmowania pracy w ramach tzw. nielegalnego samozatrudnienia, poprawy ściągalności składek na ubezpieczenie społeczne czy wykluczenia możliwości realizacji obowiązku ubezpieczenia w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przez osoby nieprowadzące działalności rolniczej.
Fundusz Rezerwy Demograficznej jest integralną częścią reformy emerytalnej wprowadzonej w efekcie szerokiego konsensusu społecznego a zatem decyzja
o uruchomieniu środków z FRD powinna być również efektem takiego porozumienia.