Decyzja Prezydium nr 124/2012 ws. wyrażenia zgody na użycie nazwy i znaku graficznego na kartach CDO24

         Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wyraża zgodę na użycie nazwy
i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” na kartach CDO24, wydawanych członkom NSZZ „Solidarność” z Tauron Ciepło i Elektrownią Rybnik, mających podpisaną umowę z CDO24 sp. z o. o.

Decyzja Prezydium nr 123/2012 ws. opinii o projekcie Programu MG „Lepsze Regulacje” na lata 2012 – 2015

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wnosi następujące uwagi do projektu Programu Ministerstwa Gospodarki „Lepsze Regulacje” na lata 2012 – 2015:

Celem głównym Programu jest zmniejszenie kosztów wykonywania działalności gospodarczej oraz podniesienie konkurencyjności polskiej gospodarki. Cel ten ma być osiągnięty zdaniem autorów poprzez realizacje trzech celów szczegółowych komplementarnych wobec siebie:

a)  doskonalenie systemu tworzenia prawa oraz poprawę skuteczności implementacji prawa wspólnotowego;

b) doskonalenie istniejącego otoczenia prawnego poprzez redukcję barier przedsiębiorczości;

c) poprawę komunikacji z interesariuszami poprzez usprawnienie procesu konsultacji społecznych.

W związku z faktem, że opiniowany projekt dotyczy głównie problemów związanych z zasadami i formami prowadzenia dialogu społecznego należy przede wszystkim rozstrzygnąć, który resort powinien koordynować pracę na ten temat. Czy ma to być Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które ma w zakresie swoich działań koordynację zadań związanych z dialogiem społecznym (w szczególności dotyczących współpracy z organizacjami partnerów społecznych i instytucjami dialogu społecznego), czy też Ministerstwo Gospodarki odpowiadające między innymi za doskonalenie przepisów prawnych w zakresie wykonywania działalności gospodarczej oraz współpracę z organizacjami samorządu gospodarczego w tym zakresie.

Zapowiadane jest powołanie zespołu do spraw deregulacji gospodarki, do którego zadań będzie należała analiza przepisów prawa w celu identyfikowania barier prawnych rozwoju przedsiębiorczości i formułowanie propozycji działań służących likwidacji lub ograniczaniu tych barier oraz proponowanie rozwiązań w zakresie dialogu obywatelskiego mających na celu doskonalenie regulacji gospodarczych.

Prezydium KK negatywnie ocenia fakt, że w składzie tego zespołu nie przewiduje się udziału przedstawicieli związków zawodowych.

W części programu dotyczącej poprawy skuteczności implementacji prawa wspólnotowego należy kategorycznie odrzucić koncepcję systemowego zwalczania nadmiernego wdrażania prawa wspólnego tj. gold-plating. W obszarze społecznym idea ta jest dla Polski wręcz pożądana. Dyrektywy unijne nakładają bowiem na państwa członkowskie przeważnie wymogi minimalne. Nie można zakładać, że przyjęcie standardów wyższych wpłynie na zwiększenie obciążeń obywateli. Wręcz przeciwnie, wiele przykładów (np. wdrożenie dyrektywy o informowaniu i konsultowaniu pracowników) wskazuje, że literalne trzymanie się wymogów minimalnych powoduje brak pozytywnych efektów praktycznych dla obywateli. Należy w tym punkcie także stanowczo zaakcentować potrzebę stworzenia ram legislacyjnych do współpracy rządu z organizacjami partnerów społecznych, w odniesieniu do tworzenia prawa polskiego, wykonującego prawo UE w dziedzinach określonych art. 153 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, a więc podlegających traktatowemu obowiązkowi konsultacji z europejskimi partnerami społecznymi.
W szczególności chodzi o taką sytuację, gdy wdrażane jest w Polsce prawo unijne wykonujące porozumienia europejskich partnerów społecznych. Trzeba zwrócić uwagę, że na potrzebę wprowadzenia takiej regulacji wskazują ostatnie perturbacje z wdrożeniem w Polsce dyrektywy o urlopach rodzicielskich, wykonującej Europejskie porozumienie partnerów społecznych, oraz brak zaangażowania rządu w monitorowanie wdrażania w Polsce Europejskich porozumień autonomicznych dotyczących stresu związanego z pracą oraz nękania i przemocy w miejscu pracy.

Nie można akceptować takiej sytuacji, w której na poziomie unijnym polscy partnerzy społeczni mogą uczestniczyć w tworzeniu prawa, a nie istnieją ramy prawne do ich włączenia w jego implementację krajową (poza standardowym opiniowaniem).

W projekcie zapowiadane są zmiany zasad przeprowadzania konsultacji dotyczące czasu i sposobu przeprowadzania konsultacji w procesie tworzenia dokumentów rządowych oraz zapowiedź, że inicjatywa i podmiot konsultacji ma zależeć od władz publicznych.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” uważa, że projekt Programu „Lepsze Regulacje” 2012 – 2015 powinien być niezwłocznie skierowany do prac w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno – Gospodarczych.

Decyzja Prezydium nr 122/2012 ws. opinii o projekcie Urzędu Zamówień Publicznych z dnia 19 czerwca 2012 roku ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” nie wnosi uwag do projektu ustawy z dnia 19 czerwca 2012 roku o zmianie ustawy- Prawo zamówień publicznych.  Zaproponowane w projekcie zmiany zmierzają we właściwym kierunku wzmacniając pewność obrotu gospodarczego oraz likwidację patologii polegającej na niepłaceniu podwykonawcom robót publicznych.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” postuluje o jak najszybsze skierowanie projektu do prac parlamentarnych.

Decyzja Prezydium nr 121/2012 ws. opinii o rządowym (MPiPS) projekcie założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie ocenia cel  uchwalenia projektowanej ustawy:

  • dostosowanie zawartych w Kodeksie pracy upoważnień do wydania aktów wykonawczych do wymogów Konstytucji RP,
  •  przeniesienie do Kodeksu pracy i innych ustaw – z rozporządzeń wykonawczych do Kodeksu pracy – przepisów rangi ustawowej,
  •  usunięcie luk prawnych zarówno w przepisach Kodeksu pracy, jak i w innych ustawach oraz wątpliwości interpretacyjnych związanych z tymi przepisami.

W szczególności pozytywnie oceniamy reakcję na stanowisko zajęte przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 31 marca 2009 r., sygn. akt K 28/08 w kontekście którego, znaczna ilość delegacji do wydania rozporządzeń zawartych w Kodeksie pracy narażona jest na zarzut niezgodności z ustawą zasadniczą.

 Prezydium KK  wnosi do projektu  założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw  następujące uwagi:

  • Istotne na etapie założeń do projektu zmian  jest znalezienie równowagi pomiędzy przenoszeniem dotychczasowej materii regulowanej rozporządzeniami do Kodeksu pracy, a zgodnym z wymogami wskazanymi w art. 92 ust. 1 Konstytucji tworzeniem nowych delegacji dla wydawanych rozporządzeń. Zbyt pochopne przeniesienie dużej ilości kwestii na poziom ustawowy może prowadzić do zbyt znacznego rozbudowania Kodeksu pracy, co może skutkować nadmiernym skomplikowaniem tego aktu. Należy również wziąć pod uwagę, że zmodyfikowane przepisy Kodeksu pracy będą ulegały częstym zmianom z różnych przyczyn, co nie będzie służyło trwałości zawartych w nim unormowań;
  • W proponowanych zmianach w pkt 1 położono nacisk na wprowadzenie do Kodeksu pracy obowiązku sporządzenia świadectwa pracy, natomiast niesłusznie pominięto obowiązek wydania go pracownikowi. Termin na dostarczenie pracodawcy świadectwa pracy po prawomocnym orzeczeniu sądu (propozycje do art. 61Kodeksu pracy) powinien zostać wydłużony do 7 dni.  W raporcie o działalności Państwowej Inspekcji Pracy z 2011 r. zwrócono uwagę na wątpliwości interpretacyjne dotyczące terminu wydania świadectwa pracy, w sytuacji gdy przed upływem 24 miesięcy pracodawca zawiera z pracownikiem umowę na czas nieokreślony;
  • Zastanowienia wymaga propozycja wydłużenia terminów w zakresie odwołania od wypowiedzenia  (art. 246  § 1 Kodeksu pracy). W związku z nowelizacją art. 207 § 6 Kodeksu postępowania cywilnego, który nałożył na stronę wnoszącą pozew do sądu obowiązek wskazania w nim wszystkich dowodów, uzasadnionym wydaje się wydłużenie tego terminu do 14 dni.
  •  Naszym zdaniem czas szkolenia bhp (237 3  Kodeksu pracy) oraz profilaktycznych badań lekarskich, o którym mowa w art. 229 Kodeksu pracy powinien być wprost kwalifikowany jako czas pracy. Praktyka wykazuje, że szereg szkoleń  organizowanych jest po służbowym czasie pracy pracowników. Ujednolicenie w ten  sposób ww.  przepisów  uważamy za zasadne, korzystne dla pracowników.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”  zastrzega, że pełna ocena propozycji będzie możliwa po analizie  projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw oraz zwraca uwagę, że załączony Test regulacyjny  w punkcie 15. zawiera datę zakończenia konsultacji projektu założeń – 31.05.2012 r.

Decyzja Prezydium nr 120/2012 ws. opinii o projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o adwokaturze oraz niektórych innych ustaw

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” nie wnosi uwag do projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo o adwokaturze oraz niektórych innych ustaw, tym samym   podtrzymujemy decyzję Prezydium KK nr 86/12 z dnia 23 maja 2012 r.