Decyzja Prezydium nr 116/2012 ws. opinii o projekcie założeń projektu ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce z dnia 14 czerwca 2012 r.

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie opiniuje następujące rozwiązania zawarte w Projekcie założeń projektu ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce z dnia 14 czerwca 2012 r. autorstwa Ministerstwa Gospodarki:

Zwolnienie pracowników z podatku dochodowego z tytułu świadczenia dowozu do zakładu pracy na koszt pracodawcy.

1. Podniesienie maksymalnej wartości składnika z 3500 zł do 6000 zł – uprawniającej do zaliczenia wydatku od razu do kosztów uzyskania przychodu.
  2. Umożliwienie zachowania ważności orzeczenia lekarskiego przez nowego pracodawcę.
  3. Wyłączenie z podatku VAT usług bezpłatnej pomocy prawnej oraz zwolnienie otrzymującego pomoc z podatku dochodowego z tego tytułu.
  4. Zniesienie ograniczenia w zwolnieniu z podatku VAT nieodpłatnego przekazywania produktów spożywczych na rzecz organizacji pożytku publicznego z przeznaczeniem na cele działalności charytatywnej.
  5. Zapewnienie publikowania przez ZUS oraz NFZ wydanych interpretacji.
  6. Wskazanie organu właściwego do dokonywania interpretacji prawa ubezpieczeń społecznych.
  7. Możliwość wydłużenia dopuszczalnego czasu obowiązywania umowy o praktykę absolwencką o kolejne 3 płatne miesiące.

Prezydium KK negatywnie ocenia zniesienie niektórych wymogów dotyczących indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego tworzonych przez powszechne towarzystwa emerytalne.

Prezydium KK  wstępnie akceptuje propozycję umożliwienia osobie współpracującej z osobą prowadzącą działalność gospodarczą skorzystania ze świadczenia przedemerytalnego na zasadach stosowanych przy nabyciu prawa do świadczeń przedemerytalnych przez osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Pełna ocena zaproponowanych zmian będzie możliwa po otrzymaniu szczegółowych rozwiązań zawartych w projektach stosownych ustaw.