Stanowisko Prezydium KK nr 28/2012 ws. propozycji zmian do Regulaminu Rady Ochrony Pracy przedstawionych przez Prezydium Rady Ochrony Pracy

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” z dużym zdziwieniem
i zaniepokojeniem przyjęło wiadomość dotyczącą propozycji zmiany Regulaminu Rady Ochrony Pracy przedstawione przez jej Prezydium.

            Niezrozumiała dla nas jest szczególnie propozycja zmiany ustępów 9 i 10 paragrafu 6 w brzmieniu:

 „9. Jakiekolwiek wypowiedzi członków Rady Ochrony Pracy, wygłaszane w imieniu Rady muszą być wcześniej uzgadniane z Prezydium ROP oraz być zgodne ze stanowiskami lub opiniami Rady w danej sprawie” oraz „10. Członek Rady Ochrony Pracy, aby uczestniczyć w jakimkolwiek gremium, używając tytułu związanego z Radą Ochrony Pracy, winien takie uczestnictwo uzgodnić wcześniej z Prezydium Rady”. Nakaz uzgodnienia z Prezydium Rady uczestnictwa w jakichkolwiek gremiach przez Członków Rady Ochrony Pracy, używających tytułu związanego z Radą Ochrony Pracy, jest rażąco sprzeczne z podstawowymi prawami obywatelskimi – prawem do swobody uczestnictwa i swobody wypowiedzi.

            Przypominamy, że część z Członków Rady jest delegowana do prac w Radzie przez organizacje partnerów społecznych, w tym dwoje przez NSZZ „Solidarność”. Są oni związani członkostwem z NSZZ „Solidarność”, poprzez to są związani stanowiskiem i opiniami naszego Związku. Osoby te muszą mieć zagwarantowane prawo do wyrażania publicznie własnych opinii bez względu na to gdzie i kiedy je prezentują i czy są one sprzeczne czy też nie ze stanowiskiem większości Członków Rady Ochrony Pracy.

            Rozumiemy natomiast konieczność uzgodnienia wypowiedzi Członka Rady Ochrony Pracy wypowiadanej w imieniu jej samej. Jest oczywiste, że wypowiadając się w imieniu nie tylko Rady, ale każdej instytucji czy też osoby fizycznej, należy uwzględniać jej stanowiska, decyzje, opinie, czy też przyjętą politykę. W szczególnych przypadkach konieczne jest jej uzgodnienie, czy też wręcz uzyskanie upoważnienie do takiej wypowiedzi. To oczywistość i nie ma powodu zapisywania jej w Regulaminie.

            Rada Ochrony Pracy jest gremium reprezentującym różne środowiska, mające też różne oceny zjawisk będących przedmiotem jej działalności i dlatego też wnosimy
o odstąpienie od forsowania powyższych zmian. Poddanie pod głosowanie tych propozycji zmusi naszych przedstawicieli do zajęcia stanowiska odrębnego, a Związek do skierowania Regulaminu Rady, w projektowanym kształcie, do osądu jego zgodności z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Stanowisko Prezydium KK nr 27/2012 ws. kosztów używania do celów służbowych pojazdów niebędących własnością pracodawcy

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wielokrotnie alarmowało w sprawie rosnących kosztów utrzymania, wzrostu cen paliw i energii. Apelowaliśmy do Rządu RP o podjęcie działań, nawet doraźnych, mających na celu zahamowanie galopady cen. Niestety w większości bezskutecznie.

            Ze wzrostem cen paliw związany jest spadek wartości prawnie uregulowanych zwrotów kosztów, związanych z użytkowaniem do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.

            Ostatnie urealnienie stawek za 1 km przebiegu pojazdu, niebędącego własnością pracodawcy, użytkowanego w celach służbowych, nastąpiło w listopadzie 2007 roku. Od tego czasu ceny detaliczne paliw na rynku polskim wzrosły, w zależności od rodzaju paliwa, o około 50% do 70%.

            Taka sytuacja powoduje przerzucanie kosztów działalności pracodawcy na jego pracowników. Dotyczy to wszystkich pracowników bez względu na formę działalności pracodawcy. W szczególny natomiast sposób dotyczy to funkcjonariuszy służb ratowniczychi innych właściwych instytucji, których pracownicy/funkcjonariusze używają pojazdów prywatnych w sytuacji zagrożenia klęską żywiołową lub w celu usuwania jej skutków albo skutków katastrofy ekologicznej. Dotyczy to także służb leśnych oraz służb parków narodowych, tj.  wszędzie tam, gdzie istnieje zwiększony limit kilometrowy.

            W związku z powyższym, Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wnosi do Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej o wydanie stosownej zmiany Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy (Dz. U. z dnia 26 marca 2002 r. z późn. zm.), gwarantującej realne pokrycie zwiększonych kosztów używania do celów służbowych pojazdów prywatnych oraz zawierającej mechanizmu okresowej waloryzacji stawek za 1 km przebiegu pojazdu w związku ze wzrostem cen detalicznych paliw.

Decyzja Prezydium KK nr 26/2012 ws. wyrażenia zgody Solkarta sp. z o.o. przez wspólnika NSZZ „Solidarność” na odstąpienia o których mowa w 503¹ kodeksu spółek handlowych

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”  na podstawie uchwały KK nr 8/07 z dnia 17.04.2007 r. w imieniu jedynego wspólnika Solkarta sp. z o.o. wyraża zgodę
na odstąpienie od sporządzenia sprawozdania uzasadniającego połączenie, udzielenia informacji o której mowa w art.501 par. 2 ksh, badania bilansu i jego opinii. Zgodę udzielono w związku z rozpoczęciem procedury połączenia spółki Fundusz Gospodarczy sp. z o.o.  z  Solkarta sp. z o.o.

Decyzja Prezydium KK nr 25/2012 ws. wyrażenia zgody Funduszowi Gospodarczemu sp. z o.o. przez wspólnika NSZZ „Solidarność” na odstąpienia o których mowa w 503¹ kodeksu spółek handlowych

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” na podstawie uchwały KK nr 23/11 z dnia 15.11.2011 r. w imieniu jedynego wspólnika Funduszu Gospodarczego sp. z o.o. wyraża zgodę na odstąpienie od sporządzenia sprawozdania uzasadniającego połączenie, udzielenia informacji o której mowa w art. 501 par. 2 ksh, badania bilansu i jego opinii. Zgodę udzielono w związku z rozpoczęciem procedury połączenia spółki Fundusz Gospodarczy sp. z o.o. z  Solkarta sp. z o.o.

Decyzja Prezydium KK nr 24/2012 ws.ws. upoważnienia Międzyregionalnej Sekcji NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa do prowadzenia sporu z Rządem RP

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” upoważnia Międzyregionalną Sekcję NSZZ „Solidarność” Pracowników Sądownictwa do wszczęcia i prowadzenia sporu z Rządem RP oraz Ministrem Sprawiedliwości w oparciu o Porozumienie Rady Ministrów i Komisji Krajowej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w sprawie reguł postępowania przy rozwiązywaniu sporów między administracją państwową i Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność” z dnia 29 maja 1992 r.

            Przedmiotem sporu są zapisy:

1. rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 marca 2010 r. w sprawie stanowisk i szczegółowych zasad wynagradzania urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury oraz odbywania stażu urzędniczego:

– zał. 1, 2, 3 do w/w rozporządzenia;

– regulacje w zakresie możliwości awansowania osób uzupełniających wykształcenie;

– regulacje w zakresie funduszu nagród i funduszu premiowego;

2.  projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych, utworzenia zamiejscowych wydziałów w niektórych sądach rejonowych oraz zmiany rozporządzenia w sprawie sądów apelacyjnych, sądów okręgowych i sądów rejonowych oraz ustalenia ich siedzib i obszarów właściwości – w zakresie likwidacji sądów rejonowych oraz związanych z tym likwidacji stanowisk pracy;

3. projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zmieniającego rozporządzenie – Regulamin urzędowania sądów powszechnych – regulacje dot. zmiany godzin urzędowania sądów powszechnych;

4. projektu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów – w zakresie wysokości wynagrodzenia zasadniczego asystentów sędziów;

5. rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania przy dokonywaniu ocen kwalifikacyjnych urzędników i innych pracowników sądów i prokuratury.

            Do merytorycznego przygotowania oraz do reprezentowania i prowadzenia sporu Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” upoważnia zespół w następującym składzie:

1. Waldemar Urbanowicz

2. Dawid Koloczek

3. Edyta Dyjas

4. Piotr Kwaka

Decyzja Prezydium KK nr 23/2012 ws. opracowania i złożenia projektu wspartego przez Norweski Mechanizm Finansowy, Fundusz dla Godnej Pracy i Dialogu Trójstronnego

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”  postanawia, że Związek przygotuje projekt, którego celem będzie promowanie dialogu dwustronnego ze szczególnym uwzględnieniem rokowań układów ponadzakładowych w obrębie korporacji ponadnarodowych.

Ze względu na cel projektu  zasadnym jest zwrócenie się do Norweskiej Centrali Związków LO o ich udział w projekcie w roli Partnera.

Z ramienia Prezydium odpowiedzialni za realizację ww. projektu będą:

– Bogdan Biś – Zastępca Przewodniczącego KK

– Jerzy Jaworski – Skarbnik KK