Stanowisko KK nr 1/2012 ws. wypowiedzenia Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników zatrudnionych w placówkach pomocy społecznej prowadzonych przez Gminę Miasto Częstochowa.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” z oburzeniem przyjęła informację o wypowiedzeniu w dniu 30 grudnia 2011 r. Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników zatrudnionych w placówkach pomocy społecznej prowadzonych przez Gminę Miasto Częstochowa.

Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy regulował stosunki pracy w placówkach pomocy społecznej w Częstochowie, zapewniając właściwe relacje pomiędzy pracodawcami a pracownikami. Wypowiedzenie układu budzi uzasadnione obawy, iż jest to początek prywatyzacji placówek pomocy społecznej poprzez przekazanie ich zadań organizacjom pożytku publicznego oraz jest uderzeniem w pracowników poprzez zabranie im uprawnień pracowniczych.

Wypowiedzenie układu godzi w proces dialogu społecznego oraz uregulowania stosunków pracowniczych z pracodawcami, opartych na materii układowej. Zdaniem Związku takie postępowanie ma znamiona konfrontacji, prowokującej niepokoje społeczne.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” żąda od Prezydenta Miasta Częstochowy podjęcia działań mających na celu wycofanie wypowiedzenia Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy, tak aby mógł on dalej obowiązywać z dotychczasowymi zapisami. Będzie to dowodem powrotu na drogę dialogu z partnerami społecznymi.

W przypadku niewycofania się prezydenta Miasta Częstochowy z wypowiedzenia Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” przeprowadzi akcje protestacyjne.