Decyzja Prezydium KK nr 233/2011 ws. zgody na bezciężarowe odłączenie działki nr 515/53 należącej do Fundacji Gospodarczej w Gdyni

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wyraża zgodę na bezciężarowe
(tj. bez obciążenia działki hipoteką wpisaną do księgi wieczystej) odłączenie z księgi wieczystej nr GD1Y/00105514/0 działki nr 515/53 położonej przy ul. Olimpijskiej 2
w Gdyni.

Do wykonanie czynności upoważnia się dwóch członków Prezydium KK spośród niżej wymienionych:

1. Piotr Duda – Przewodniczący KK

2. Bogdan Biś – Zastępca Przewodniczącego KK

3.Jerzy Wielgus – Zastępca Przewodniczącego KK

4. Tadeusz Majchrowicz – Zastępca Przewodniczącego KK

5. Ewa Zydorek – Sekretarz KK

6. Jerzy Jaworski – Skarbnik KK

7. Henryk Nakonieczny – Członek Prezydium KK

Decyzja Prezydium KK nr 229/2011 ws. opinii o projekcie rozporządzenia MPiPS w sprawie sprawozdań rzeczowo – finansowych z wykonywania zadań z zakresu wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” nie wnosi uwag do projektu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 listopada 2011 r. w sprawie sprawozdań rzeczowo – finansowych z wykonywania zadań z zakresu wspierania rodziny
i systemu pieczy zastępczej.

Regulacje zawarte w projekcie rozporządzenia należy ocenić pozytywnie ze względu na:

–        możliwość uzyskania niezbędnych informacji pozwalających na monitoring sytuacji dzieci pozbawionych opieki rodzicielskiej;

–        monitorowanie stanu wydatków ponoszonych z budżetu państwa na realizację ustawy o wspieranie rodziny i systemu pieczy zastępczej;

–        określenie na podstawie sprawozdań wydatków ponoszonych przez samorządy
w związku z wykonywaniem zadań z zakresu wspierania rodziny.

Decyzja Prezydium KK nr 227/2011 ws. opinii o projekcie ustawy MPiPS o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” stwierdza, że zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w nowelizacji ustawy z dnia 24 listopada 2011 r.
o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zmierzające do zwiększenia składki rentowej po stronie pracodawcy są zmianami pozwalającymi wprawdzie ograniczyć deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) w zakresie funduszu rentowego, niestety jednocześnie mogą one powodować utrudnienia na rynku pracy oraz ograniczać oczekiwany wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej.

Rząd zmniejszając składkę rentową w 2007 roku twierdził, że dalszy rozwój gospodarczy, wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń powodować będą poprawę sytuacji finansowej funduszu na tyle, że zrównoważą one zagrożenia dla jego płynności. Mimo wielokrotnych apeli i wystąpień partnerów społecznych zmiany w 2007 roku nie zostały poddane konsultacjom społecznym
w celu wypracowania rozwiązania na drodze konsensusu społecznego. Wbrew opinii
NSZZ „Solidarność” nie przedstawiono zagrożeń dla systemu ubezpieczeń społecznych wynikających z wówczas proponowanych rozwiązań tj.:

–        konieczności zwiększenia dotacji budżetowej do FUS;

–        zagrożenia dla terminów samofinansowania się systemu ubezpieczeń społecznych;

–        presji na obniżenie wysokości świadczeń.

Prezydium KK NSZZ „Solidarność” uważa, że proponowany przez Rząd RP tryb prac nad obecnym projektem zmian prowadzony jest, podobnie jak w 2007 roku, pod silną presją czasową. Maksymalne skrócenie terminu konsultacji dla organizacji związkowych i organizacji pracodawców oraz ograniczenie się do odbycia jednego posiedzenia informacyjnego Zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Trójstronnej Komisji ds. Społeczno – Gospodarczych praktycznie uniemożliwiają wypracowanie rozwiązań na drodze porozumienia z partnerami społecznymi.

Uważamy, że dla złagodzenia ewentualnych skutków społecznych spowodowanych wprowadzeniem przedmiotowego rozwiązania, konieczne jest zwiększenie środków pochodzących z Funduszu Pracy przeznaczanych na aktywne formy aktywizacji zatrudnienia oraz wdrożenie mechanizmu systemowych rokowań w sprawie polityki płacowej u pracodawcy.