Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przyjmuje rezygnację Jacka Smagowicza z funkcji członka w Komitecie Koordynacyjnym Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia 2007 – 2013 i powołuje na jego miejsce Henryka Nakoniecznego.
Dzień: 2011-06-14
Decyzja Prezydium KK nr 127/2011 ws. złożenia skargi do MOP
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” postanawia złożyć skargę do MOP na Rząd Rzeczypospolitej Polskiej. Powodem skargi jest brak właściwego stosowania w ramach polskiego prawodawstwa Konwencji MOP:
– nr 87 dotyczącej wolności związkowej i prawa do organizowania się,
– nr 98 dotyczącej stosowania zasad prawa organizowania się i rokowań zbiorowych,
– nr 135 dotyczącej ochrony przedstawicieli pracowników w przedsiębiorstwach i przyznania im ułatwień.
Decyzja Prezydium KK nr 126/2011 ws. opinii o projekcie rozporządzenia MPiPS w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno – rentowe
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” pozytywnie opiniuje projekt rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 maja 2011 roku w sprawie postępowania o świadczenia emerytalno – rentowe z następującym zastrzeżeniem:
- § 2 – Wnosimy o skreślenie słowa „niezbędnych”. Przyjęcie udzielenia wskazówek przez organ rentowy w zakresie „niezbędnym” może budzić wątpliwości interpretacyjne i znacznie w praktyce zawęzić obowiązek organu.
Decyzja Prezydium KK nr 125/2011 ws. opinii o projekcie rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa z dnia 14 kwietnia 2011 r. w sprawie trybu, warunków i form udzielania wsparcia niebędącego pomocą publiczną
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” zwraca uwagę na konieczność uszczegółowienia § 11 projektu rozporządzenia w sprawie trybu, warunków i form udzielania wsparcia niebędącego pomocą publiczną.
Projekt Rozporządzenia w sposób bardzo ogólnikowy określa kryteria oceny wniosków, pozostawiając zbyt duże pole do uznaniowości oraz ewentualnych nadużyć. Biorąc pod uwagę, że na wsparcie będą kierowane publiczne pieniądze należy stworzyć przejrzysty system oceny wniosków, w którym kryteria będą dokładnie opisane i znane wraz z odpowiednimi wagami im przypisanymi. Powstaje również pytanie, kto będzie dokonywał oceny wniosków – czy jednoosobowo Minister Skarbu Państwa, czy też stworzona do celu komisja.
Przy kryteriach oceny składanych wniosków należy uwzględnić również znaczenie danej inwestycji dla rynku pracy. Projekty powodujące zatrudnienie większej ilości osób lub te realizowane w obszarach o bardzo wysokim bezrobociu powinny być bardziej premiowane. Polityka taka ograniczy wydatki budżetu państwa na bezrobotnych, spowoduje wzrost wpływów z podatków oraz do systemu ubezpieczeń społecznych, a także wpłynie korzystnie na zrównoważony rozwój kraju.
Decyzja Prezydium KK nr 124/2011 ws. opinii o projekcie rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa w sprawie pomocy publicznej na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorców
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” proponuje wprowadzenie poniższej poprawki do projektu rozporządzenia Ministra Skarbu Państwa w sprawie pomocy publicznej na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorców.
Okres spłaty pożyczki, o którym mowa w § 11.1 powinien pozostać w niezmienionej formie.
W procedurze udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom na podstawie ustawy
z dnia 8 sierpnia 1996 roku o zasadach wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa pomoc udzielana jest po zatwierdzeniu pomocy przez Komisję Europejską, poprzez zawarcie przez Ministra umowy z przedsiębiorcą. Pomiędzy wydaniem zgody przez Komisję Europejską a podpisaniem umowy z przedsiębiorcą może upłynąć znaczący okres czasu. Zmiana brzmienia zaproponowana przez Ministerstwo Skarbu Państwa spowoduje skrócenie okresu spłaty pożyczki, który i tak jest dość krótki – 6 miesięcy. Mając na uwadze, że z tego typu pomocy korzystają przedsiębiorstwa znajdujące się w trudnej sytuacji ekonomicznej, często walczące o przetrwanie, należy postępować bardzo ostrożnie i starać się maksymalnie ułatwić im wyjście z kryzysu. Skrócenie okresu spłaty udzielonej pomocy nie będzie
z pewnością korzystne w takiej sytuacji.
W związku z powyższym proponujemy nadanie § 11.1 następującego brzmienia:
„§ 11.1 okres spłaty pożyczki na ratowanie nie może być dłuższy niż 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy o której mowa w § 19”.
Prezydium KK zwraca uwagę, że z treści projektowanego § 3 pkt. 3 ) wynika brak objęcia rozwiązaniami projektu sektora stoczniowego, a przypis 7 powinien zawierać odwołanie do Zasad ramowych dotyczących pomocy publicznej dla przemysłu stoczniowego (2003/c 317/06), w których przewidziana jest tzw. „pomoc na zamknięcie”, obejmujące także częściową restrukturyzację przedsiębiorstw zagrożonych.
Zastanawia także powiązanie projektowanego rozporządzenia z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 8 maja 2009 r. w sprawie udzielania Pomocy finansowej dla inwestycji o dużym znaczeniu dla Gospodarki w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007 – 2013 ( DZ.U Nr 75 poz. 638).
Decyzja Prezydium KK nr 123/2011 ws. zgody na użycie znaku graficznego NSZZ „Solidarność”
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wyraża zgodę na użycie nazwy
i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” do celów promocyjnych w ramach nie komercyjnego polsko-niemieckiego projektu „Lichtfest/ Święto Światła” realizowanego we współpracy Europejskiego Centrum Solidarności i Filharmonii Bałtyckiej oraz Instytutu Polskiego w Lipsku pod patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.