Stanowisko KK nr 10/2011 ws. sytuacji w Hucie Stalowa Wola

Pracownicy Huty Stalowa Wola S.A. od kilku miesięcy prowadzą negocjacje  z inwestorem chińskim w kwestii zabezpieczeń socjalnych przy sprzedaży części cywilnej Spółki – Oddział I.

Ministerstwo Skarbu Państwa, Agencja Rozwoju Przemysłu oraz Zarząd Huty Stalowa Wola S.A. gwarantowały na początku rozmów, że nie dojdzie do sprzedaży majątku bez porozumienia ze związkami zawodowymi. Jednakże, sposób prowadzenia negocjacji przez inwestora wskazuje, że ten warunek może nie zostać dotrzymany. Istnieje zagrożenie, że dojdzie do sporu zbiorowego i protestów pracowniczych.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” domaga się od strony rządowej oraz Zarządu Spółki dotrzymania wcześniej złożonych deklaracji. W przypadku przystąpienia do sporu zbiorowego Komisja Krajowa udzieli wszelkiego poparcia pracownikom Huty Stalowa Wola S.A. broniącym swoich praw.

Stanowisko KK nr 11/2011 ws. sytuacji w URSUS Sp. z o.o.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” w pełni solidaryzuje się z działaniami Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” URSUS Sp. z o.o. zmierzającymi do ratowania zakładu i miejsc pracy.

Domagamy się:

1. Od Ministra Skarbu Państwa: objęcia szczególnym nadzorem procesu sprzedaży zakładu oraz wyjaśnienia wątpliwości dotyczących działań podejmowanych w tym zakresie.
  2. Od Zarządu BUMAR Sp. z o.o.:

–        ujawnienia planowanej strategii działania wobec URSUSA dotyczącej w szczególności dalszej produkcji ciągników w Warszawie,

–        podjęcia negocjacji pakietu socjalnego.

1.  Od Zarządu URSUS Sp. z o.o.:

–        opracowania i realizacji programu uruchomienia produkcji ciągników,

–        natychmiastowego zaprzestania zwolnień grupowych.

Uchwała KK nr 15/2011 ws. oświadczenia Ministra Skarbu Państwa na temat niepowoływania przedstawicieli pracowników do Rady Nadzorczej KGHM „Polska Miedź” S.A.

Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność” z oburzeniem przyjęła publiczne oświadczenie Ministra Skarbu Państwa w sprawie niepowoływania do Rady Nadzorczej osób wybranych przez pracowników zgodnie z obowiązującą ustawą z dnia 30 sierpnia 1996 r. (Dz.U.02.171.1397 j.t.) o komercjalizacji i prywatyzacji oraz publiczne zobowiązanie przedstawicieli administracji państwowej do naruszenia jej postanowień.

W związku z powyższym Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” upoważnia Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” do powiadomienia prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Aleksandra Grada Ministra Skarbu Państwa.

Uchwała KK nr 16/2011 ws. skutków wprowadzenia pakietu klimatyczno – energetycznego do gospodarki Polski

Pakiet Klimatyczny, odrzucony między innymi przez USA i Chiny stanowi poważne zagrożenie dla polskiej gospodarki – grozi utratą nawet 200 tys .miejsc pracy i znaczną podwyżką cen energii skutkującą poszerzeniem sfery ubóstwa.

Komisja Krajowa uważa, że Rząd RP powinien w czasie pełnienia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej doprowadzić do renegocjacji Pakietu.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanawia upoważnić do koordynacji realizacji rozdziału – „Ochrona Środowiska” – Uchwały Programowej XXV KZD w części dotyczącej pakietu klimatyczno-energetycznego Sekretariatowi Górnictwa i Energetyki.

Komisja Krajowa przyjmuje jako własną akcję na rzecz wycofania z gospodarki UE pakietu klimatyczno – energetycznego.

Akcja ta przyjmuje hasło „STOP światowej kampanii antywęglowej” i będzie współfinansowana przez Komisję Krajową.