Stanowisko KK nr 9/2011 ws. sytuacji w Jastrzębskiej Spółce Węglowej

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” w pełni solidaryzuje się z działaniami Międzyzwiązkowego Komitetu Strajkowego w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Żądamy od Ministerstwa Skarbu Państwa oraz Ministerstwa Gospodarki zaprzestania działań mających na celu doprowadzenie do prywatyzacji JSW S.A. niezgodnej z zasadami ustalonymi w strategii funkcjonowania górnictwa. Niedawne referendum wśród załogi pokazało wyraźnie, że nie ma społecznej zgody na taką formę upublicznienia.

Wzywamy zarząd spółki  do spełnienia postulatu podwyżki płac dla wszystkich pracowników. Żądamy też zakończenia działań nastawionych na manipulację i konflikt z załogą.

Ostrzegamy władze Jastrzębskiej Spółki Węglowej przed eskalowaniem sporu w spółce. Deklarujemy też pełne wsparcie dla Międzyzwiązkowego Komitetu Strajkowego.