Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” realizując apel nr 4 przyjęty podczas XXV Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” powołuje Aleksandra Piwońskiego na funkcję Krajowego Koordynatora Straży przy grobie błogosławionego męczennika ks. Jerzego Popiełuszki.
Dzień: 2011-03-01
Decyzja Prezydium KK nr 55/2011 ws. nominacji na członka i zastępcę członka Komitetu Wykonawczego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” nominuje na nową kadencję
2011-2015 na funkcję członka Komitetu Wykonawczego Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych Piotra Dudę, a na zastępcę członka Komitetu Wykonawczego Andrzeja Adamczyka.
Decyzja Prezydium KK nr 54/2011 ws. udzielenia upoważnienia do reprezentowania NSZZ „Solidarność” przed Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej w związku z przyjętym do realizacji projektem „Wsparcie dialogu społecznego w firmach Ochrony oraz sieciach super- i hipermarketów”
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” działając na podstawie § 42 ust. 7 Statutu NSZZ „Solidarność” upoważnia:
Bogdana Bisia – Zastępcę Przewodniczącego KK NSZZ „Solidarność”,
Jerzego Jaworskiego – Skarbnika KK NSZZ „Solidarność”
do reprezentowania NSZZ „Solidarność” przed Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej w celu podpisania umowy o dofinansowanie projektu i tym samym do podejmowania decyzji wynikających z podpisanej umowy o dofinansowanie projektu: „Wsparcie dialogu społecznego w firmach Ochrony oraz sieciach super- i hipermarketów”.
Decyzja Prezydium KK nr 53/2011 ws. dotacji finansowej
Decyzja do użytku służbowego
Decyzja Prezydium KK nr 52/2011 ws. wpłaty na Fundusz Solidarnościowy MKZZ
Decyzja do użytku służbowego
Decyzja Prezydium KK nr 51/2011 ws. zgody na użycie nazwy i znaku graficznego NSZZ „Solidarność”
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” wyraża zgodę na użycie nazwy
i znaku graficznego NSZZ „Solidarność” na stronie internetowej Spółki z o.o. „Solkarta”.
Decyzja Prezydium KK nr 50/2011 ws. Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
1 marca 2011 roku, w sześćdziesiątą rocznicę zamordowania przez komunistów członków IV (ostatniego) Zarządu WiN, z ppłk. Łukaszem Cieplińskim ps. „Pług” na czele, obchodzimy po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.
„Żołnierze Wyklęci” – nigdy nie złożyli broni, nie poddali się okupantowi hitlerowskiemu i sowieckiemu. Poświecili młodość, siłę, zdrowie, a nierzadko też życie wierząc, że dla Ojczyzny warto oddać to co najcenniejsze.
Ich niezłomny patriotyzm stał się symbolem do naśladowania dla późniejszych zrywów niepodległościowych, również dla pokolenia „Solidarności”.
W imieniu NSZZ „Solidarność” składamy Im hołd i dziękujemy, że Ich wiara przeniesiona przez dziesięciolecia dała nam siłę do walki o Niepodległą Rzeczpospolitą.
Decyzja Prezydium KK nr 49/2011 ws. opinii o projekcie rozporządzenia MPiPS w sprawie nadzoru i kontroli nad realizacją zadań w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” nie wnosi uwag do projektu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 3 stycznia 2011 r. w sprawie nadzoru i kontroli nad realizacją zadań w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Apel Prezydium KK nr 48/2011 ws. ustawy o zmianie ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki” uchwalonej przez Sejm dnia 4 lutego 2011 r.
Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” apeluje do Posłów i Senatorów
o wprowadzenie zmian w procedowanej w Senacie RP ustawie o zmianie ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawie o stopniach i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw” postulowanych przez środowisko Krajowej Sekcji Nauki NSZZ „Solidarność”. Akt ten w obecnym kształcie jest szkodliwy dla polskiej nauki i szkolnictwa wyższego.
Prezydium KK nie podważa potrzeby przeprowadzenia niezbędnych reform w nauce i szkolnictwie wyższym. Uważamy jednak, że ze względu na znaczenie tych dziedzin w budowaniu innowacyjnej gospodarki konieczne jest przede wszystkim zwiększenie nakładów budżetowych na naukę i szkolnictwo wyższe. W tym kontekście niepokojący jest brak w ustawie takich zapisów.
Nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe są w Polsce bardzo niskie, należą do najniższych w Unii Europejskiej. Finansowanie nauki i szkolnictwa wyższego w budżecie państwa na 2011 rok wskazuje na dalsze lekceważenie przez rząd znaczenia tych dziedzin dla rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturowego kraju. To głębokie niedoinwestowanie należy do istotnych przyczyn niepowodzeń w budowaniu innowacyjnej gospodarki w Polsce.
Dotychczasowy status pracowników naukowych gwarantuje niezależność od wpływów politycznych i daje możliwość swobodnej pracy naukowej. Niestety nowelizacja ustawy zmienia ten stan rzeczy.
Obawiamy się, że wbrew założeniom ustawodawcy nastąpi dalsze obniżenie poziomu nauki w Polsce.
Jeszcze raz apelujemy – Ratujmy polską naukę !