Stanowisko KK nr 1/2011 ws. sytuacji w Poczcie Polskiej S.A.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” protestuje przeciwko działaniom podejmowanym przez  Rząd wobec narodowego operatora, Poczty Polskiej S.A., a szczególnie przeciw planom likwidacji sieci urzędów pocztowych.

Rząd RP zmierza do osłabienia narodowego operatora. W okresie ostatnich dwóch lat te działania Rządu ulegają zdynamizowaniu. Konsekwentnie są przeprowadzane kolejne tury zwolnień grupowych. Została podjęta decyzja o czwartej turze zwolnień grupowych w 2011 roku, które mają objąć około 5 tys. pracowników w formule wypowiedzenia umów o pracę, oraz około 87 tys. pracowników w formie wypowiedzenia warunków pracy/płacy.

Jednocześnie Poczta Polska wycofuje się ze świadczenia najbardziej przyszłościowych usług (np. usługi kurierskie). Kolejne zmiany powodują utrudnienia w obsłudze klienta oraz  utrudnienia w pracy dla pracowników. Przykładami są tu: zmiany organizacyjne w najistotniejszym dla przedsiębiorstwa – Centrum Poczty, wprowadzanie złych programów informatycznych, niedawne zmiany organizacyjne  w Centrum Logistyki i Centrum Rachunkowości.

Ostatnio została  podjęta fundamentalna decyzja o likwidacji podstawowego (obok doświadczonych pracowników) dobra Poczty Polskiej, sieci urzędów pocztowych. Ta sieć zapewnia polskiemu społeczeństwu  dostępność do usług, które z cywilizacyjnego założenia są „usługami powszechnego dostępu”. Pracownicy służb eksploatacyjnych niecierpliwie oczekiwali doskonalenia zarządzania i unowocześnienia procedur, które umożliwią lepszą obsługę klientów.  Została podjęta przeciwna decyzja, tworzenia wewnętrznej konkurencji dla PP z nowym logo. To logo jest identyczne w kolorystyce z logiem największej niemieckiej firmy kurierskiej działającej na polskim rynku.

Koncepcja likwidowania własnej sieci została nawet przez liberalnych, ale niezależnych od Rządu ekspertów, oceniona jako zdumiewająca i chybiona. W przypadku zrealizowania tego planu pogorszenie dostępności do usług pocztowych spotka zarówno mieszkańców dużych, jak i małych miast, będzie jednak szczególnie dotkliwe dla mieszkańców wsi.

Za dwa lata polski rynek pocztowy zostanie otwarty dla wszystkich chętnych operatorów europejskich. W przypadku dalszego niszczenia naszego operatora narodowego nie będzie on wtedy w stanie konkurować z podmiotami zagranicznymi. Po Poczcie Polskiej do 2013 roku pozostanie tylko szkielet, łatwy do taniego wykupienia przez nastawionego wyłącznie na szybkie zyski konkurenta. Ostatecznym efektem dla Polaków będzie kolejne pogorszenie dostępności
i podrożenie usług pocztowych.

Stanowisko KK nr 2/2011 ws. działań Rządu RP w celu poprawy warunków funkcjonowania kolejnictwa

            W związku z aktualną sytuacją na kolei Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” domaga się od Rządu RP zdecydowanych działań, zmierzających do poprawy warunków funkcjonowania kolejnictwa w naszym kraju, m.in. poprzez:

  1. Opracowanie rządowego programu inwestycji taborowych, pozwalającego na zastąpienie wyeksploatowanych wagonów, nowoczesnymi składami pasażerskimi.
  2. Zwiększenie finansowania PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umożliwiające pełne wykorzystanie środków Unii Europejskiej (tzw. wkład własny) na modernizację infrastruktury kolejowej.
  3. Przejęcie przez państwo utrzymania drogi kolejowej (tory, rozjazdy, urządzenia związane
    z ich eksploatacją) tak jak ma to miejsce w przypadku dróg dla ruchu kołowego, co poprawi parametry techniczne, a w konsekwencji skróci czas przejazdów i podniesie atrakcyjność podróżowania koleją.
  4. Zmianę w stosownych ustawach wzmacniającą uprawnienia regulacyjne Urzędu Transportu Kolejowego, co poprawi koordynację w działaniach pomiędzy przewoźnikami kolejowymi
    i spowoduje usprawnienie obsługi pasażerów.
  5. Oddłużenie PKP S.A. z historycznych długów powstałych na mocy zapisów ustawy o PKP (restrukturyzacja PKP z kredytów i obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa), co poprawi zarządzanie nieruchomościami i odblokuje proces przekazywania niezbędnego majątku do spółek zależnych od PKP S.A.
  6. Pełne dofinansowanie do przewozów pasażerskich w ruchu międzynarodowym
    i międzywojewódzkim.
  7. Dotrzymanie wszystkich zobowiązań, wobec wydzielonej z Grupy PKP, Spółki Przewozy Regionalne.

Stanowisko KK nr 3/2011 ws. proponowanych zmian w systemie ubezpieczeń społecznych

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” ocenia negatywnie zaproponowane przez Rząd RP  zmiany w sposobie lokowania składki emerytalnej w systemie ubezpieczeń społecznych. Uważamy, że mają one służyć doraźnemu zabezpieczeniu potrzeb budżetu państwa, kosztem składek emerytalnych milionów Polaków, zaniedbując równocześnie działania na rzecz poprawy funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych.

Przedstawione propozycje nie uwzględniają nieuchronnych zmian w strukturze demograficznej, a ich efektem będzie nadmierny wpływ polityczny na system emerytalny.

Nasze wątpliwości budzą też mało wiarygodne obietnice utrzymania dziedziczenia środków przekazywanych po zmianach w systemie ubezpieczeń społecznych na specjalne indywidualne konto w ZUS-ie. Potęguje je fakt, że warunkuje się to niewliczaniem tych środków do jawnego długu publicznego.

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność nie zgadza się na jednokierunkowe zmiany, ograniczone w swym zasięgu do korekty w części lokowania składki przy jednoczesnym pozostawieniu modelu ustalania świadczeń w oparciu o zdefiniowaną składkę. Domagamy się szerokiej i kompleksowej debaty społecznej na temat funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych, która powinna rozpocząć się od jego oceny, wskazania perspektyw i wypracowania szerokiego poparcia dla ewentualnych zmian.

Stanowisko KK nr 4/2011 ws. bieżącej sytuacji w kraju

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraża sprzeciw wobec tzw. oszczędnościowych działań Rządu, pogłębiających rozwarstwienie społeczne. Utrzymanie wzrostu gospodarczego powinno polegać na inwestowaniu w człowieka, ochronie istniejących i tworzeniu nowych, lepiej opłacanych miejsc pracy zgodnie ze strategią lizbońską, wzmocnieniu inwestycji zmierzających do pełnego wykorzystania funduszy europejskich umożliwiających rozwój gospodarki. Za pozorne uważamy oszczędności wynikające ze źle przygotowanej restrukturyzacji i prywatyzacji usług publicznych. Skutkiem tego jest coraz większa ilość zadań, za którymi nie idą środki finansowe, przenoszonych na samorządy.

Coraz wyższe koszty utrzymania spowodowane podwyżkami VAT oraz wzrostem cen energii elektrycznej i ciepła, chaos i kryzys na kolei, coraz trudniejszy dostęp do usług medycznych, ograniczanie dostępności do usług pocztowych – to fakty rzutujące na codzienne życie milionów Polaków. Działania Rządu RP zmierzające do zmniejszenia skutków kryzysu gospodarczego okazały się wysoce nieskuteczne. Zamiast mądrych decyzji, które chroniłyby miejsca pracy, minimalizowały bezrobocie oraz osłaniały strategiczne dla gospodarki sektory przemysłowe, jedynym ratunkiem stało się sięganie do kieszeni obywateli.

W związku z tym, stanowczo domagamy się pilnego podjęcia działań zmierzających do:

– ochrony   miejsc   pracy  także  poprzez  świadomą  politykę  przemysłową,  regionalną i spójności   państwa,

– usprawnienia i poprawy dostępności obywateli do usług publicznych,

– rzeczywistej ochrony najuboższych przed skutkami wzrostu kosztów utrzymania,

– stabilizacji systemu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

Uchwała KK nr 4/2011 ws. decyzji KKW nr 8/10 dot. stwierdzenia nieważności wyborów WZD SK PARiS

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” podtrzymuje decyzję Krajowej Komisji Wyborczej nr 8/10 ws. stwierdzenia nieważności wyborów dokonanych przez Walne Zebranie Delegatów Sekcji Krajowej Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej NSZZ „Solidarność” w dniach 9 – 10 czerwca 2010 r. w Częstochowie.