Uchwała KK nr 1/2011 ws. wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2010, Nr 226, poz. 1475)

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, działając na podstawie art. 191 ust. 1 pkt 4
i ust. 2 Konstytucji RP, postanawia wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem
o zbadanie zgodności art. 1 pkt.  4 ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy
o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1475) z:

1) art. 2 Konstytucji RP i sformułowanymi tam zasadami demokratycznego państwa prawnego, zaufania obywateli do państwa oraz stanowionego przez nie prawa, sprawiedliwości społecznej i prawidłowej legislacji oraz

2) art. 69 Konstytucji RP i wynikającym z niego obowiązkiem zapewnienia szczególnej pomocy osobom niepełnosprawnym.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”  upoważnia:

1)      Piotra Dudę – Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”

2)      Bogdana Bisia  – Zastępcę Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”

do podpisania wyżej wymienionego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”  upoważnia Ewę Kędzior do reprezentowania Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”  w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w tej sprawie.

Uchwała KK nr 2/2011 ws. wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z Konstytucją art. 130 § 21 Kodeksu pracy

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” , działając na podstawie art. 191 ust. 1 pkt 4
i ust. 2 Konstytucji RP, postanawia wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności art. 130 § 21 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) z:

1)      art. 32 ust. 1 i 2 Konstytucji RP i wyrażoną tam zasadą równości wobec prawa
i zakazu dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym,

2)      art. 66 ust. 2 Konstytucji RP i wyrażoną tam zasadą prawa do określonych w ustawie dni wolnych od pracy.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”  upoważnia:

1)      Piotra Dudę – Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”  oraz

2)      Bogdana Bisia  – Zastępcę Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”

– do podpisania wyżej wymienionego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” upoważnia Marcina Zielenieckiego do reprezentowania Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w tej sprawie.

Uchwała KK nr 3/2011 ws. wniosku o zmianę przedstawicieli NSZZ „Solidarność” w składzie Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” na mocy dyspozycji art. 4 ust. 1, art. 6 oraz art. 9 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego (Dz. U. Nr 100, poz. 1080 ze zm.), a także w oparciu o zapisy Uchwały nr 7 Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych z dnia 15 lipca 2002 r. wnioskuje do Prezesa Rady Ministrów o odwołanie Mariana Króla, Stefana Kubowicza i Macieja Jankowskiego ze składu Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Jednocześnie Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” odwołując się do powyższych uregulowań składa wniosek do Prezesa Rady Ministrów o powołanie  niżej wymienionych przedstawicieli NSZZ „Solidarność” do składu Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych:

1. Wojciecha Ilnickiego

2. Leszka Walczaka.