Apel KK nr 1/10 ws. akcji „Dumni z naszych sztandarów”

Z okazji 30-tej rocznicy NSZZ „Solidarność” Komisja Krajowa postanawia przeprowadzić akcję „Dumni z naszych sztandarów”, która ma na celu zebranie i  upowszechnienie wiedzy o związkowych sztandarach na każdym szczeblu, historię ich powstania, symbolikę i najważniejsze dotychczasowe fakty.

KK zwraca się do wszystkich struktur o przekazanie informacji na ten temat w wersji elektronicznej do Biura Informacji KK wg załączonego schematu.

Załącznik:

 W ramach Akcji „Dumni z naszych sztandarów” KK zwraca się do wszystkich struktur Związku o przekazanie do końca stycznia informacji na temat sztandarów organizacyjnych, w tym:

1. 2 zdjęcia (rewers i awers)

2. 2 zdjęcia pocztu ze sztandarem podczas ważnych uroczystości

3. Krótki opis (ok. pół strony maszynopisu) historii sztandaru – kiedy powstał, fundatorzy, akt poświęcenia, najważniejsze wydarzenia w jego historii (np. co się z nim działo w stanie wojennym etc.).

4. Krótki opis (do pół strony) – symboliki sztandaru wraz ze sposobem wykonania.

5. Inne 

Uchwała KK nr 6/10 ws. akcji „Zorganizowani mają lepiej”

W roku obchodów 30. rocznicy zorganizowania się pracowników w Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”,– zgodnie z Uchwałą przyjętą podczas XXIII KZD – Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanawia kontynuować w 2010 roku akcję „Zorganizowani mają lepiej” wg załączonego harmonogramu.

Dzisiaj, tak samo jak przed trzydziestu laty, pracownikom potrzebny jest Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, potrzebna jest solidarność w dążeniu do zachowania godności pracy, każdego pracownika, jego bezpieczeństwa, poprawy warunków pracy i godziwego wynagrodzenia.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zwraca się do wszystkich jednostek organizacyjnych Związku o uwzględnienie w swoich planach na bieżący rok zaproponowanych działań i aktywną ich realizację.

Uchwała KK nr 5/10 ws. wniosku o powołanie przedstawiciela NSZZ „Solidarność” do Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, działając zgodnie z art. 9 ust. 4 pkt 2 oraz art. 33 ust. 1 ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego z dnia 6 lipca 2001 r. oraz uchwałą nr 7 Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych z dnia 15 lipca 2002 r. występuje z wnioskiem do Prezesa Rady Ministrów o powołanie do Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych Macieja Jankowskiego – Zastępcę Przewodniczącego KK, członka Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”.

Uchwała KK nr 4/10 ws. zmiany uchwały KK nr 17/06 dotyczącej tworzenia i funkcjonowania struktur problemowych Związku

Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność” wprowadza poniższe zmiany w uchwale KK nr 17/06.

1.    W § 3 dodaje się nowy ust. 3 o następującym brzmieniu:

„3. Władza wykonawcza podstawowej jednostki organizacyjnej ma obowiązek poinformowania władzę wykonawczą struktury problemowej o ustaniu członkostwa członka Związku będącego jednocześnie członkiem danej struktury problemowej.” 

2. W § 5 dodaje się nowy ust. 3 o następującym brzmieniu:

„3. W wyborach na kadencję 2010 – 2014 należy przyjmować rzeczywistą, zweryfikowaną przez władzę wykonawczą podstawowej jednostki organizacyjnej Związku liczbę członków, uprawnionych do przystąpienia do danej struktury problemowej”.

3. Dodaje się na końcu nowy § 6 o następującym brzmieniu:

„1. Warunkiem członkostwa w strukturze problemowej jest złożenie przez członka Związku akcesu, zgodnie z postanowieniami § 3.

2. Członkowie Związku będący już członkami struktury problemowej, którzy dotychczas nie złożyli do niej akcesu, o którym mowa w § 3, winny to uczynić najpóźniej do końca 2012 r.

3. Akces, o którym mowa w ust.1, złożony przez członka Związku zachowuje ważność do momentu jego wycofania lub utraty członkostwa w strukturze problemowej z innego powodu. Ponowne przystąpienie do struktury problemowej wymaga ponownego złożenia akcesu, o którym mowa w ust. 1.

4. Od dnia 1 stycznia 2013 r. liczbę członków danej struktury problemowej stanowić będzie liczba członków Związku, których akcesy znajdują się w dokumentacji danej struktury problemowej.”

Uchwała KK nr 3/10 ws. wyborów delegatów na KZD na kadencję 2010 – 2014

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanawia, że:

  1. Podstawą do ustalenia liczby delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów przypadającej danemu regionowi w kadencji 2010 – 2014 będzie liczba (średnia arytmetyczna) członków Związku w regionie wyliczona na podstawie liczb członków Związku w latach 2006, 2007, 2008 i 2009 podanych przez zarząd regionu zgodnie z postanowieniami uchwały KK nr 10/2000.
  2. Weryfikacja deklarowanej liczby członków Związku w regionie, o której mowa w pkt. 1 odbędzie się zgodnie z postanowieniami uchwały nr 6 XIX KZD.
  3. Jeden mandat delegata na Krajowy Zjazd Delegatów kadencji 2010 – 2014 przypada na każde pełne 2.100 członków Związku w regionie. Do tak wyliczonej liczby delegatów przypadających poszczególnym regionom nie wlicza się mandatów delegatów na KZD przypadających przewodniczącym zarządów regionów, rad krajowych sekretariatów branżowych i Krajowego Sekretariatu Emerytówi Rencistów.
  4. Walne zebrania delegatów regionu muszą przy dokonywaniu wyboru delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów określić kolejność miejsc mandatowych tak, by można było – w razie potrzeby – zweryfikować według wymienionych wyżej kryteriów liczbę delegatów przypadającą regionowi.
  5. Wszelkie zobowiązania składkowe wobec Komisji Krajowej i Krajowego Funduszu Strajkowego za lata 2006 – 2009 muszą być wpłacone najpóźniej do 15 marca 2010. Po upływie tego terminu zostaną obliczone – w sposób określony w uchwale nr 6 XIX KZD – kwoty stanowiące podstawę do weryfikacji liczby delegatów na KZD przypadającej poszczególnym regionom.
  6. Tracą moc uchwały KK nr: 5/06 oraz 26/06.
  7. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uchwała KK nr 2/10 ws. terminu, miejsca i organizatora XXV KZD

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanawia, że zwyczajna sesja sprawozdawczo – wyborcza XXV Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” odbędzie się w terminie od 21 do 23 października 2010 r. we Wrocławiu i powołuje na jej organizatora Jarosława Krauze.

Komisja Krajowa zobowiązuje Prezydium KK do zawarcia umowy określającej warunki organizacji zjazdu i przeznacza na ten cel kwotę  do  630 000 (sześćset trzydzieści tysięcy) zł.

Uchwała KK nr 1/10 ws. powołania organizatora XXIV Krajowego Zjazdu Delegatów z okazji XXX rocznicy NSZZ „Solidarność”

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanawia powierzyć Prezydium KK organizację uroczystego XXIV Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ, zwołanego uchwałą KK 22/09 na 30 sierpnia 2010 r., a na organizatora Zjazdu powołuje Jerzego Langera – Zastępcę Przewodniczącego KK.