Uchwała KK nr 25/09 ws. zwolnienia z pracy członka KK Kazimierza Staszewskiego

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraża stanowczy sprzeciw wobec decyzji Prezesa ZTE RADOM Sp. z o.o. wypowiadającej niezgodnie z prawem umowę o pracę kol. Kazimierzowi Staszewskiemu – Członkowi Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Przewodniczącemu Komisji Zakładowej i Sekretarzowi Rady Pracowników w ZTE RADOM, który pełni także funkcję Radnego Miasta Radom.

W przypadku braku reakcji Prezesa ZTE RADOM Komisja Krajowa będzie wspierała działania organizacji zakładowej i Zarządu Regionu zmierzające do obrony praw członka naszego Związku.

Komisja Krajowa podejmuje ponadto decyzję o sporządzeniu skargi w sprawie łamania Konwencji nr 87 do MOP.

Uchwała KK nr 24/09 ws. Krajowych Dni Protestów

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” z ogromnym zaniepokojeniem dostrzega załamanie w polityce społecznej państwa, które jest m.in. następstwem braku działań antykryzysowych rządu.

Zamrożenie przez rząd na kolejne lata progów dochodowych uprawniających do zasiłków  rodzinnych oraz zasiłków z pomocy społecznej, likwidacja rezerwy solidarności społecznej, a także groźny dla przyszłych pokoleń zamach na Fundusz Rezerwy Demograficznej uderzają -wbrew oficjalnym deklaracjom i propagandzie rządu – w najsłabsze grupy społeczne.

Oszukani zostali miedzy innymi stoczniowcy – upada przemysł okrętowy ze wszystkimi konsekwencjami dla setek zakładów kooperujących. Wbrew załogom i interesowi publicznemu zapowiada się prywatyzację strategicznych sektorów polskiej gospodarki.

Krajowe Dni Protestów

polegające na organizowaniu pikiet i manifestacji dotyczących ogólnopolskich, branżowych oraz lokalnych konfliktów społecznych.

Akcje będą organizowane w formule solidarności tzn. „wszyscy za jednego”, z udziałem związkowców z całego kraju. Do wspólnych działań zapraszać będziemy też inne centrale związkowe.

Stanowisko KK nr 10/09 ws. prywatyzacji

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” sprzeciwia się, zapowiadanym przez rząd RP planom prywatyzacyjnym. Z obawy o los kraju i pracowników stwierdzamy, że pospieszna prywatyzacja w obecnej niekorzystnej sytuacji rynkowej, nosi znamiona wyprzedaży majątku narodowego. Rząd pozbywając się dóbr narodowych wypracowanych przez pokolenia Polaków nie ma żadnych racjonalnych pomysłów na załatanie największej od 20 lat przyszłorocznej „dziury budżetowej”.

Szczególnie niebezpieczna dla przyszłości Polski będzie sprzedaż  samorządowym i państwowym koncernom zagranicznym kluczowych firm z sektora paliwowo-energetycznego oraz strategicznych przedsiębiorstw z innych sektorów gospodarki. To oddanie naszego bezpieczeństwa w ręce innych państw. Decyzje o sprzedaży powinny być podejmowane z dużą odpowiedzialnością i z zabezpieczeniem interesów naszego kraju i jego mieszkańców.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uważa, że w procesach prywatyzacji w dużo większym stopniu należy uwzględnić formę prywatyzacji z udziałem pracowników. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” deklaruje wsparcie dla załóg tych firm walczących o swoje miejsca pracy i wzywa rząd do podjęcia dialogu z przedstawicielami pracowników w tym zakresie.

W obecnej sytuacji światowego kryzysu najważniejszą sprawą jest zapewnienie miejsc pracy tak, aby popyt wewnętrzny nadal pobudzał naszą gospodarkę. Każda prywatyzacja musi obligatoryjnie uwzględniać pakiet gwarancji pracowniczych. Właściciel powinien być zobligowany do rozwoju firmy, a nie jej likwidacji i sprzedaży dla doraźnych korzyści. Leży to w interesie ludzi pracy.