Uchwała KK nr 27/09 ws. przygotowania tekstu jednolitego projektu uchwały finansowej na XXIII KZD

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” upoważnia przedstawicieli Komisji Statutowej Leszka Jankowskiego i Jerzego Langera do przygotowania tekstu jednolitego projektu uchwały finansowej na XXIII KZD bez wprowadzania merytorycznych zmian, z wyjątkiem propozycji zgłaszanych do § 5 i §  6 wprowadzającej termin „zapomogi”.

Stanowisko KK nr 11/09 ws. powołania spółki z udziałem PKP CARGO S.A. i chińskiego przewoźnika China CNR Corporation

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraża stanowczy sprzeciw i oburzenie wobec powołania spółki produkującej i naprawiającej tabory kolejowy z udziałem PKP CARGO S.A. i chińskiego przewoźnika China CNR Corporation.

Zwracamy uwagę, że wyrażenie zgody przez Ministra Infrastruktury na powstanie takiego podmiotu jest głęboko sprzeczne z krajową polityką transportową oraz polityką transportową Unii Europejskiej i celami wyznaczonymi w Białej Księdze Europejska polityka transportowa do roku 2010. Czas i decyzje. Głównym założeniem tej polityki jest dostosowanie europejskiego transportu do warunków funkcjonowania w ramach wspólnego rynku.

Wyrażenie zgody na współpracę, polegającą na powstaniu międzynarodowej spółki, jest naruszeniem interesów obywateli Unii Europejskiej, w tym przypadku tysięcy pracowników zakładów zaplecza kolejowego i ich rodzin.

Podjęcie decyzji o powstaniu spółki z chińskim przewoźnikiem jest także sprzeczne z nowymi celami powiązanymi z priorytetami Strategii Lizbońskiej, gdyż nie wspiera działań konwergencji mającej spowodować wzrost i tworzenie nowych miejsc pracy w państwach i regionach najbiedniejszych oraz regionach tzw. efektu statystycznego. Natomiast działania wspierające ze strony rządu pozwalają tworzyć miejsca pracy o niekontrolowanej jakości w Chińskiej Republice Ludowej, która stosuje niedozwolone praktyki, takie jak: zatrudnianie dzieci, dyskryminowanie ze względu na przynależność etniczną, represje za zakładanie niezależnego ruchu związkowego, czy też stosowanie dumpingu społecznego.

Dlatego też mając na względzie sytuację polskich rodzin, polskiego przemysłu i pracujących w zakładach naprawczych tysięcy pracowników, zwracamy się do Pana Ministra o podjęcie zdecydowanych kroków blokujących działania zarządu PKP CARGO S.A. w przedmiotowej sprawie.

Zapewniamy Pana Ministra, że polski przemysł naprawczy taboru kolejowego potrafi być nie tylko konkurencyjny dla chińskiego przewoźnika, ale przede wszystkim oferować wyższej jakości produkt.

W związku z powyższym zwracamy się do Pana Ministra o zwołanie w trybie pilnym posiedzenia zainteresowanych stron: reprezentatywnych organizacji związkowych (NSZZ „Solidarność”, OPZZ i FZZ), pracodawców, w tym przedstawicieli Reilway Business Forum, eurodeputowanych z Komisji Transportu i Turystyki PE, posłów z komisji transportu, celem przedstawienia stanowiska w przedmiotowej sprawie.

Oświadczamy, że zaniechanie działań ze strony ministra infrastruktury w powyższej kwestii będzie odebrane jako brak szacunku dla polskiego świata pracy i skutkować może wybuchem niekontrolowanych niepokojów społecznych.

Uchwała KK nr 25/09 ws. zwolnienia z pracy członka KK Kazimierza Staszewskiego

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraża stanowczy sprzeciw wobec decyzji Prezesa ZTE RADOM Sp. z o.o. wypowiadającej niezgodnie z prawem umowę o pracę kol. Kazimierzowi Staszewskiemu – Członkowi Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Przewodniczącemu Komisji Zakładowej i Sekretarzowi Rady Pracowników w ZTE RADOM, który pełni także funkcję Radnego Miasta Radom.

W przypadku braku reakcji Prezesa ZTE RADOM Komisja Krajowa będzie wspierała działania organizacji zakładowej i Zarządu Regionu zmierzające do obrony praw członka naszego Związku.

Komisja Krajowa podejmuje ponadto decyzję o sporządzeniu skargi w sprawie łamania Konwencji nr 87 do MOP.

Uchwała KK nr 24/09 ws. Krajowych Dni Protestów

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” z ogromnym zaniepokojeniem dostrzega załamanie w polityce społecznej państwa, które jest m.in. następstwem braku działań antykryzysowych rządu.

Zamrożenie przez rząd na kolejne lata progów dochodowych uprawniających do zasiłków  rodzinnych oraz zasiłków z pomocy społecznej, likwidacja rezerwy solidarności społecznej, a także groźny dla przyszłych pokoleń zamach na Fundusz Rezerwy Demograficznej uderzają -wbrew oficjalnym deklaracjom i propagandzie rządu – w najsłabsze grupy społeczne.

Oszukani zostali miedzy innymi stoczniowcy – upada przemysł okrętowy ze wszystkimi konsekwencjami dla setek zakładów kooperujących. Wbrew załogom i interesowi publicznemu zapowiada się prywatyzację strategicznych sektorów polskiej gospodarki.

W związku z powyższym oraz wobec nasilających się konfliktów społecznych wywołanych rosnącymi zagrożeniami dla środowisk pracowniczych i szykanami pracodawców wobec członków „Solidarności” Komisja Krajowa postanawia ogłosić trwające aż do odwołania

Krajowe Dni Protestów

polegające na organizowaniu pikiet i manifestacji dotyczących ogólnopolskich, branżowych oraz lokalnych konfliktów społecznych.

Akcje będą organizowane w formule solidarności tzn. „wszyscy za jednego”, z udziałem związkowców z całego kraju. Do wspólnych działań zapraszać będziemy też inne centrale związkowe.

Stanowisko KK nr 10/09 ws. prywatyzacji

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” sprzeciwia się, zapowiadanym przez rząd RP planom prywatyzacyjnym. Z obawy o los kraju i pracowników stwierdzamy, że pospieszna prywatyzacja w obecnej niekorzystnej sytuacji rynkowej, nosi znamiona wyprzedaży majątku narodowego. Rząd pozbywając się dóbr narodowych wypracowanych przez pokolenia Polaków nie ma żadnych racjonalnych pomysłów na załatanie największej od 20 lat przyszłorocznej „dziury budżetowej”.

Szczególnie niebezpieczna dla przyszłości Polski będzie sprzedaż  samorządowym i państwowym koncernom zagranicznym kluczowych firm z sektora paliwowo-energetycznego oraz strategicznych przedsiębiorstw z innych sektorów gospodarki. To oddanie naszego bezpieczeństwa w ręce innych państw. Decyzje o sprzedaży powinny być podejmowane z dużą odpowiedzialnością i z zabezpieczeniem interesów naszego kraju i jego mieszkańców.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uważa, że w procesach prywatyzacji w dużo większym stopniu należy uwzględnić formę prywatyzacji z udziałem pracowników. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” deklaruje wsparcie dla załóg tych firm walczących o swoje miejsca pracy i wzywa rząd do podjęcia dialogu z przedstawicielami pracowników w tym zakresie.

W obecnej sytuacji światowego kryzysu najważniejszą sprawą jest zapewnienie miejsc pracy tak, aby popyt wewnętrzny nadal pobudzał naszą gospodarkę. Każda prywatyzacja musi obligatoryjnie uwzględniać pakiet gwarancji pracowniczych. Właściciel powinien być zobligowany do rozwoju firmy, a nie jej likwidacji i sprzedaży dla doraźnych korzyści. Leży to w interesie ludzi pracy.