Uchwała KK nr 19/09 ws. zmiany uchwały KK nr 3/06 dotyczącej regulaminu działania komisji wyborczych

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”  wprowadza poniższe zmiany w uchwale KK nr 3/06.

1. W § 1 wyrażenie: „§ 151” zamienia się na wyrażenie: „§ 152”

2. W § 3 pkt 2 wyrażenie: „§ 152 pkt 7 i § 153 pkt 3” zamienia się na wyrażenie: „§ 153 pkt 7 i § 154 pkt 3”

3. W § 3 pkt 2 wyrażenie: „§ 154 ust.1” zamienia się na wyrażenie: „§ 155 ust. 1”

4. W § 4 wyrażenie: „§ 83” zamienia się na wyrażenie: „§ 84”

5 W § 5 pkt 5, po wyrazie: „władz” dodaje się wyrazy: „międzyregionalnych i”

6. W § 6 pkt 2 wyrażenie: „§ 84 pkt 9 i § 85 pkt 3” zamienia się na wyrażenie: „§ 85 pkt 9 i § 86 pkt 3”

7. W § 6 pkt 2 wyrażenie: „§ 86” zamienia się na wyrażenie: „§ 87”.

Uchwała KK nr 18/09 ws. zmiany uchwały KK nr 17/08 dotyczącej zasad rejestracji i wyrejestrowania branżowych jednostek organizacyjnych Związku

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” prowadza poniższe zmiany w uchwale KK nr 17/08.

1. W tytule po wyrazie „wyrejestrowania” dodaje się wyrazy: „oraz funkcjonowania”.

2. Preambuła Uchwały otrzymuje następujące brzmienie:
„Komisja Krajowa NSZZ “Solidarność” w oparciu o § 61 ust. 2 Statutu, na podstawie postanowień § 26 Statutu oraz § 4 ust. 3 Uchwały nr 4 XIX KZD z późniejszymi zmianami, wprowadza następujące zasady i wymogi obowiązujące przy tworzeniu i funkcjonowaniu branżowych jednostek organizacyjnych Związku.”

3. W § 3 na końcu zdania, przed wyrazem „Statutu” dodaje się wyrażenie: „oraz § 29 ust. 4”  

4. W § 9 po wyrazie „załącznik” dodaje się wyrażenie: „nr 1”.

5. W śródtytule, pomiędzy § 9 a § 10, po wyrazie „zasady” dodaje się wyrazy: „tworzenia i”.

6. W § 10 dodaje się nowy ust. 5 o brzmieniu:
„5. Utworzenie krajowej sekcji branżowej wymaga spełnienia jednego z poniższych warunków:
1) akces do nowotworzonej krajowej sekcji składają, co najmniej, 3 regionalne lub międzyregionalne sekcje zrzeszające łącznie nie mniej niż 1000 członków Związku zatrudnionych u pracodawców danej branży;
2) jeżeli nie ma regionalnych lub międzyregionalnych sekcji danej branży, to krajową sekcję mogą utworzyć, co najmniej 3 jednostki organizacyjne Związku ( np.: 1 regionalna lub międzyregionalna sekcja i 2 jednostki, o których mowa w ust. 3 pkt 3, a jeżeli nie ma sekcji to 3 jednostki, o których mowa w ust. 3 pkt 3 ) w każdym przypadku zrzeszające łącznie nie mniej niż 1000 członków Związku zatrudnionych u pracodawców danej branży;
3) Prezydium Komisji Krajowej w drodze wyjątku, na wniosek rady właściwego krajowego sekretariatu, może zarejestrować krajową sekcję, która nie spełnia warunków określonych w punkcie 2, jeżeli w danej branży (sektorze gospodarki) liczba członków Związku jest mniejsza niż 1000.”

7. Dotychczasowy ust. 5 otrzymuje numer 6.

8. W § 10 dodaje się na końcu nowy ust. 7 o brzmieniu:
„7. Utworzenie krajowego sekretariatu branżowego wymaga spełnienia jednego
z poniższych warunków:
1) wniosek o rejestrację krajowego sekretariatu składają, co najmniej, 3 krajowe sekcje branżowe zrzeszające łącznie nie mniej niż 3000 członków Związku zatrudnionych u pracodawców odpowiedniej branży.
2) jeżeli nie ma 3 krajowych sekcji w obszarze działania danego sekretariatu, to wniosek o rejestrację krajowego sekretariatu składa, co najmniej, 1 krajowa sekcja i 1 jednostka organizacyjna, o której mowa w ust. 6 pkt 2 lub 3, zrzeszająca nie mniej niż 2000 członków Związku zatrudnionych u pracodawców odpowiedniej branży.”

9. Dodaje się nowy § 12 o brzmieniu:
§ 12
„1. W celu uściślenia sformułowań: „odpowiednia branżowa jednostka organizacyjna”, „właściwy branżowo sekretariat”, „należąca do sekretariatu obejmującego zasięgiem działania daną branżę” itp. użytych w postanowieniach prawa wewnątrzzwiązkowego, szczególnie §§ 27 i 29 Statutu oraz uchwałach nr nr 3 i 4 XIX KZD, do niniejszej Uchwały dołączona zostaje tabela – zał. nr 2, ujmująca wykaz branż (sektorów gospodarki) przypisanych poszczególnym krajowym sekretariatom branżowym. Zmiany w wymienionym wyżej wykazie wymagają akceptacji rad tych sekretariatów, których ta zmiana dotyczy.
2. Krajowa sekcja branżowa winna należeć do krajowego sekretariatu obejmującego branżę, którą ona reprezentuje, zgodnie z tabelą ujętą w zał. nr 2.”

10. W § 15 w pierwszym zadaniu, wyrażenie „§ 13” zastępuje się wyrażeniem: „§ 14”.

Paragrafy o dotychczasowych o numerach od 12 do 19 otrzymują teraz numery odpowiednio od 13 do 20.

11. W rozdziale V „Postanowienia końcowe” dodaje się nowy paragraf 21 o brzmieniu:
㤠21
1. Krajowe sekretariaty i krajowe sekcje branżowe niespełniające wymogów zawartych w postanowieniach niniejszej uchwały winny dostosować się do nich (np. poprzez „przejście” sekcji do odpowiedniego sekretariatu, przyłączenie się do innej sekcji, połączenie się kilku sekcji itp.).
2. Krajowa jednostka organizacyjna Związku, która nie spełnia postanowień niniejszej uchwały, zostanie wyrejestrowana odpowiednio z Rejestru Krajowych Sekretariatów Branżowych lub Rejestru Krajowych Sekcji Branżowych.
3. Krajowa jednostka organizacyjna Związku, zarejestrowana odpowiednio w Rejestrze Krajowych Sekretariatów Branżowych lub Rejestrze Krajowych Sekcji Branżowych przed wejściem w życie niniejszej uchwały, ma obowiązek dostosować się do postanowień ust. 1 w terminie do końca kadencji 2010 – 2014
z zastrzeżeniem postanowień §12 ust. 2, do których należy się dostosować do końca obecnej kadencji.”

12. Paragraf o dotychczasowym numerze 20 otrzymuje teraz numer 22.

13. W § 22 dotychczasowa treść zostaje ust. 1, a dodaje się ust. 2 o brzmieniu:
„2. Tracą moc uchwały: KK nr 122/91; KK nr 173/91.”

14. Dodaje się Załącznik nr 2 o następującej treści.

Uchwała KK nr 17/09 ws. koordynacji działań protestacyjnych w zakładach pracy i branżach

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” stwierdza rosnące napięcia w wielu zakładach pracy i branżach. W związku z tym powołuje Protestacyjno-Strajkowy Zespół Koordynacyjny, którego zadaniem będzie koordynacja akcji protestacyjnych poszczególnych struktur Związku. Komisja Krajowa powołuje na przewodniczącego Zespołu Józefa Mozolewskiego. W skład Zespołu ponadto wchodzą Stanisław Głowacki, Dominik Kolorz, Bogdan Kubiak, Henryk Grymel, Barbara Stefaniak-Gnyp, Bogdan Biś i Adam Ditmer. Komisja Krajowa  upoważnia Prezydium KK do poszerzenia składu Zespołu.

Stanowisko KK nr 8/09 ws. braku reakcji rządu na narastający w Polsce kryzys

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” stwierdza narastanie sytuacji kryzysowej w polskiej gospodarce i finansach państwa oraz uporczywe uchylanie się rządu od uznania tego faktu publicznie.

Odwraca się uwagę opinii publicznej od spraw najistotniejszych oraz ucieka od działań zapobiegających i łagodzących skutki kryzysu. Z oburzeniem przyjmujemy próby przerzucania na partnerów społecznych z Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych odpowiedzialności za brak stanowiska rządu wobec przedstawionego ponad 2 miesiące temu pakietu antykryzysowego. Troska o bezpieczeństwo Polaków to konstytucyjny obowiązek rządu.

Liczymy w dalszym ciągu na korzystne dla pracowników i polskiej gospodarki porozumienie w sprawie pakietu antykryzysowego. Niemniej, wobec kolejnych straconych tygodni, Komisja Krajowa postanawia, że w przypadku fiaska negocjacji w Trójstronnej Komisji do 10 czerwca br., przeprowadzi ogólnopolską akcję protestacyjną.

Stanowisko KK nr 7/09 ws. w 20-tą rocznicę odzyskania suwerenności

Powstanie NSZZ „Solidarność”, a później – niezłomna walka tysięcy ludzi przyczyniły się dwadzieścia lat temu do odzyskania niepodległości. Te wydarzenia zainicjowały koniec porządku jałtańskiego, upadek komunizmu, a niedługo potem – rozpad Związku Radzieckiego i koniec zimnej wojny. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, w przededniu 30-tej rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski Ojca Świętego Jana Pawła II i 20-tej rocznicy częściowo wolnych wyborów w Polsce,  chce o tym przypomnieć wszystkim tym, którzy dziś decydują o przyszłości zjednoczonej Europy, a także naszym przyjaciołom zrzeszonym w Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych i Międzynarodowej Konfederacji Związków Zawodowych. My, ludzie „Solidarności”, polscy pracownicy, jesteśmy to winni ofiarom stanu wojennego, rozbitym wskutek prześladowań rodzinom, tysiącom politycznych emigrantów, bohaterskim kapłanom. Jesteśmy to winni naszemu wielkiemu papieżowi Janowi Pawłowi II, bez którego nie byłoby dziś zjednoczonej Europy.

Dla nas równie ważnym skutkiem tamtych wydarzeń było odzyskanie prawa do wolności zrzeszania się. Dwadzieścia lat temu „Solidarność” zaangażowała się na rzecz wprowadzania w naszym kraju przemian polityczno-gospodarczych, których pierwszym akcentem były częściowo wolne wybory do Parlamentu RP. Organizując obchody tych wydarzeń, nie można jednak zmieniać historii i uciekać od dzisiejszej rzeczywistości. Wydarzenia mające miejsce wiosną 1989 r. były przecież trudnym, nie wolnym od błędów, kompromisem między ówczesną opozycją i komunistyczną władzą. Kompromis ten zaowocował wolnością i nadzieją na lepsze i sprawiedliwe jutro, na życie w wolnym i dostatnim gospodarczo kraju, ale też uwłaszczeniem nomenklatury, brakiem rzeczywistej dekomunizacji, rozkradaniem i wyprzedażą majątku narodowego, bezrobociem.

Jesteśmy w Unii Europejskiej bez granic, czujemy się bezpieczniejsi w NATO, mamy wolne media, nieskrępowany dostęp do internetu i telefonii komórkowej. Ale nie możemy zapominać o tym, że w roku 20-tej rocznicy odzyskania niepodległości nadal za próby zakładania organizacji związkowej pracownicy są wyrzucani z pracy, że tysiące bezrobotnych pozostaje często bez środków do życia, że w wolnych mediach rzadko jest miejsce na debatę o sprawach społecznych a dialog najczęściej jest pozorowany. Konieczna jest pamięć o wielkich wydarzeniach z najnowszej historii, ale niezbędna jest też refleksja, jak dziś wygląda godność człowieka pracy, ile pozostało solidarności między nami, w Polsce i w Europie. Jest to szczególnie istotne w czasie globalnego kryzysu, który powoduje powiększanie się ubóstwa, wzrost bezrobocia i wykluczenia społecznego, upadek wielu firm.

Dlatego też Komisja Krajowa zaprasza wszystkich członków NSZZ „Solidarność”, ludzi pracy na Mszę Świętą w dniu 4 czerwca br. pod pomnikiem Poległych Stoczniowców na pl. Solidarności w Gdańsku. Komisja Krajowa zwraca się ze szczególnym zaproszeniem do ludzi młodych, którzy są gwarantem pamięci i kontynuacji chlubnych idei naszego Związku. Chcemy, aby był to dzień wdzięczności za odzyskaną wolność i refleksji nad tym, jak udało się nam wszystkim tę wolność zagospodarować. Niech będzie to dzień solidarności wszystkich Polaków.