Stanowisko KK nr 5/09 ws. polskiego kolejnictwa

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” apeluje do Rządu RP o udzielenie wzorem innych państw UE pomocy publicznej dla ratowania miejsc pracy w sektorze kolejowym poprzez:

  1. Dofinansowania PKP PLK co pozwoli wykorzystać środki unijne na inwestycje w infrastrukturze kolejowej.
  2. Dofinansowanie PKP CARGO na inwestycje związane z modernizacją taboru kolejowego. Prace te powinny wykonać zakłady naprawcze taboru kolejowego co spowoduje utrzymanie 18 tys. miejsc pracy w upadających zakładach zaplecza kolejowego.
  3. Ustalenie stawki zerowej za dostęp do infrastruktury na przewozy rozproszone. Koszty tego dostępu powinny być pokryte z budżetu państwa co spowoduje wzrost przewozów kolejowych i zmniejszenie ilości przewozów towarowych na polskich drogach.
  4. Pokrycie kosztów programu dobrowolnych odejść pracowników kolei.

Brak pomocy rządowej dla sektora kolejowego spowoduje likwidację kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy w tym sektorze. W dobie kryzysu gospodarczego interwencja Rządu jest konieczna.

Stanowisko KK nr 4/09 ws. bieżącej sytuacji w kraju

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, w obliczu pogarszającej się sytuacji społeczno-gospodarczej, wzywa po raz kolejny rząd do podjęcia aktywnych i skutecznych działań mających na celu ochronę miejsc pracy i utrzymanie popytu wewnętrznego. Napięcia narastające w poszczególnych branżach i regionach dobitnie pokazują, że  Polski nie stać na dalsze zaniechania w sferze działań antykryzysowych. Dlatego z nadzieją przyjmujemy propozycję zorganizowania szczytu społecznego przez prezydenta RP.

Komisja Krajowa udziela pełnego wsparcia branżowym i regionalnym akcjom protestacyjnym organizowanym przez NSZZ „Solidarność” w obronie miejsc pracy.

Przestrzegamy jednocześnie, że brak rozwiązań antykryzysowych uwzględniających ochronę rynku pracy, spowoduje nie tylko koszty gospodarcze i pogłębienie kryzysu, ale będzie oznaczało narastającą falę protestów społecznych i podważenie pozycji naszego kraju w działaniach antykryzysowych prowadzonych przez Unię Europejską.

Stanowisko KK nr 3/09 ws. sytuacji w przemyśle zbrojeniowym i lotniczym

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” popiera działania Sekcji Krajowej Przemysłu Zbrojeniowego i Lotniczego NSZZ „Solidarność” w celu obrony miejsc pracy.

Decyzje budżetowe Rządu RP, związane z tzw. spowolnieniem gospodarczym przerzucają w zdecydowanej większości ciężar na barki pracowników tej branży przemysłu.

Radykalne zmniejszenie środków na modernizację Sił Zbrojnych i zamówienia, może doprowadzić do upadłości całej branży i likwidacji około czterdziestu tysięcy miejsc pracy co w konsekwencji powiększy  obszary biedy i bezrobocia. Zdecydowana większość firm tej branży znajduje się na terenie o szczególnie wysokim wskaźniku bezrobocia.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” oczekuje od rządu podjęcia natychmiastowych działań, które zapobiegną dziesiątkom dramatów ludzkich i degradacji społecznej całych aglomeracji.

Stanowisko KK nr 2/09 ws. przemysłu ciągnikowego w Polsce

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wzywa rząd RP do podjęcia zdecydowanych działań, które zapobiegną likwidacji spółki URSUS.

KK w pełni popiera dotychczasowe działania Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w URSUSIE oraz Sekretariatu Rolnictwa NSZZ „Solidarność” prowadzone dla ratowania przemysłu ciągnikowego i w obronie swoich miejsc pracy.

Kontynuowanie produkcji ciągników przez ich narodowego producenta, uratowałoby wiele tysięcy miejsc pracy w całej Polsce. Jest to szczególnie ważne w dobie pogłębiającego się kryzysu i związanego z nim wzrostu bezrobocia. Takich gwarancji – naszym zdaniem – nie daje program naprawczy przedstawiony przez Zarząd URSUSA i właściciela przedsiębiorstwa – Bumar Sp. z o.o.

KK nie może wyrazić zgody na likwidacje miejsc pracy i oświadcza, że będzie wspierać pracowników URSUSA wszelkimi dostępnymi metodami.