Stanowisko KK nr 1/09 ws. zmiany Kodeksu pracy dot. obowiązków pracodawcy w zakresie ochrony przeciwpożarowej

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” ze zdziwieniem obserwuje reakcję przedstawicieli Rządu na publiczną krytykę niektórych zapisów ustawy zmieniającej  Kodeks pracy (ustawa z dnia 21 listopada 2008). Ustawa ta wprowadzając do Kodeksu pracy art. 2091 nakłada na pracodawcę, niezależnie od liczby zatrudnionych pracowników, obowiązek zatrudnienia lub przeszkolenia pracownika(ów) w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Przepisy te, wprowadzone z pominięciem konsultacji społecznych, niewątpliwie kompromitują ich autorów, jak i też koalicję rządzącą, która wcześniej deklarowała wprowadzanie zmian w prawie, które zmniejszą koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Uświadomienie sobie skutków, jakie niesie za sobą ten „bubel” prawny nie usprawiedliwia postawy Ministra Pracy i Polityki Społecznej, która publicznie nawołuje do łamania obowiązującego prawa poprzez zwrócenie się do Głównego Inspektora Pracy o nie wyciąganie konsekwencji wobec pracodawców nie przestrzegających wyżej wymienionych przepisów. Podobnie należy ocenić zalecenia GIP, nie mającego precedensu w 90-letniej historii Państwowej Inspekcji Pracy, jako instytucji mającej stać na straży przestrzegania prawa pracy.

Komisja Krajowa apeluje do rządu o jak najszybsze usunięcie z Kodeksu pracy absurdalnych przepisów komplikujących niektórym firmom ich działalność i naraża je na zbędne koszty.

Jednocześnie KK zwraca się do Parlamentu o zaniechanie praktyki wprowadzania w życie przepisów dotyczących polityki społecznej, w tym prawa pracy, z pominięciem konsultacji społecznej.

Do pobrania