Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uważa, że wiek emerytalny kobiet powinien być utrzymany na dotychczasowym poziomie.
Właściwym – zdaniem KK – rozwiązaniem jest zachowanie dotychczasowego wieku emerytalnego i prawo ubezpieczonej osoby do samodzielnego podjęcia decyzji, czy po osiągnięciu wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę chce kontynuować pracę. Samo osiągniecie wieku emerytalnego nie może być podstawą do zwolnienia z pracy. Wysokość świadczenia emerytalnego kobiet będzie niższa niż świadczenie mężczyzn. Jednak rozwiązania tego problemu nie można zawężać wyłącznie do kwestii wieku pomijając pozostałe czynniki wynikające z sytuacji kobiet na rynku pracy. Od momentu wprowadzenia zmian w systemie emerytalnym NSZZ „Solidarność” domaga się, aby w pracach nad systemem zabezpieczeń społecznych brany był pod uwagę wpływ godzenia życia zawodowego i rodzinnego na sytuację zawodową, a w efekcie emerytalną kobiet.
Szczególnie istotne jest powiązanie składki ZUS odprowadzanej w czasie urlopu wychowawczego z wysokością przeciętnego wynagrodzenia. KK NSZZ „Solidarność” zwraca uwagę na fakt, iż wszelkie zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych powinny być wprowadzane w oparciu o szeroki konsensus społeczny i winny być bezwzględnie przedmiotem uzgodnień na etapie powstawania ich założeń.
Miesiąc: grudzień 2007
Stanowisko KK nr 14/07 ws. połączenia „Poltegor-Instytut” Instytutu Górnictwa Odkrywkowegoz Głównym Instytutem Górnictwa
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” z niepokojem i dezaprobatą przyjęła decyzję podjętą w dniu 19.10.2007 r. przez Ministra Gospodarki ws. połączenia Instytutu Górnictwa Odkrywkowego „Poltegor-Instytut” z Głównym Instytutem Górnictwa (Dz.U. nr 205, poz. 1487). Rozporządzenie zostało przyjęte pomimo wielu negatywnych ocen i ustaleń m.in. Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego i Rady Naukowej Instytutu „Poltegor”. Rezultatem rozporządzenia jest możliwość utraty blisko 80 miejsc pracy dla fachowców ludzi nauki z ogromnym doświadczeniem i dorobkiem naukowym z zakresu górnictwa odkrywkowego. Instytut ten pracuje na rzecz ponad 1000 kopalń odkrywkowych, kamieniołomów itp. Pracownicy Instytutu podjęli dramatyczną obronę miejsc pracy, rozpoczynając od 10.12.2007 r. protest głodowy.
Wyrażamy stanowczy protest przeciwko naruszaniu konstytucyjnego prawa związku zawodowego do współuczestniczenia w procesie tworzenia aktów prawnych i łamaniu zasad dialogu społecznego. Domagamy się od władz przestrzegania prawa i poszanowania partnerów społecznych oraz uchylenia wydanego niezgodnie z prawem rozporządzenia.
Zwracamy się do Rządu RP o uchylenie tego rozporządzenia. KK NSZZ „Solidarność” w pełni popiera akcję protestacyjną i wszystkie działania podejmowane przez Organizację Zakładową NSZZ „Solidarność” „Poltegor – Instytut” Instytutu Górnictwa Odkrywkowego.
UCHWALA KK nr 21/07 ws. rejestracji MKK przez Prezydium KK
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” upoważnia Prezydium KK do rejestracji Międzyzakładowych Komisji Koordynacyjnych działających na podstawie uchwały KK nr 29/04. Jednocześnie traci moc uchwała KK nr 533/96 z dnia 11.04.1996 r.
18 grudnia 2007 (21/07)
Komunikat
18 grudnia w Gdańsku odbyło się posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "S". Przedstawiciele Związku przyjęli stanowisko w sprawie wieku emerytalnego kobiet a także omówili sytuację w branżach. Specjalnym gościem Komisji Krajowej, który podczas spotkania opłatkowego otrzymał medal Zasłużony dla NSZZ "S".
Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy dziękując za wyróżnienie przypomniał najważniejsze dla niego wydarzenia związane z historią "S": Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę czy spotkania z robotnikami. – Dla mnie bardzo ważne były spotkania "S" z Ojcem Świętym. Szczególnie to w 2003 r. kiedy Jan Paweł II wygłosił swoje niezwykłe słowa, które nazywamy teraz Jego testamentem. To są niezwykłe wydarzenia, które dzisiaj są historią, ale historia jest nauczycielką życia – powiedział metropolita gdański.
Tytuł Zasłużony dla NSZZ "Solidarność" został ustanowiony z okazji 25. rocznicy powstania "Solidarności" i jest przyznawany przez Krajowy Zjazd Delegatów.
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" przyjęła stanowisko dotyczące podwyższenia wieku emerytalnego kobiet. "S" uważa, że wiek emerytalny kobiet powinien być utrzymany na dotychczasowym poziomie. Związkowcy uznali, że dyskusja dotycząca wysokości świadczeń emerytalnych nie może ograniczać się wyłącznie do podwyższenia wieku emerytalnego i pomijać takie czynniki, jak niższe wynagrodzenia kobiet w porównaniu z wynagrodzeniami mężczyzn.
Zdaniem "Solidarności", najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie elastycznego wieku emerytalnego, czyli ustalenie najniższego wieku nabywania praw do przechodzenia na emeryturę. Natomiast decyzję o przejściu na emeryturę lub kontynuowaniu pracy należy pozostawić samym pracownikom.
Dyskusja o wysokości emerytur kobiet, toczy się od wprowadzenia reformy emerytalnej. Przewiduje się, że wysokość świadczenia emerytalnego kobiet będzie niższa niż świadczenie emerytalne mężczyzn. Jednak rozwiązania tego problemu nie można zawężać wyłącznie do kwestii wieku, pomijając pozostałe czynniki.
– Konieczność godzenia życia zawodowego i rodzinnego w większym stopniu wpływa na sytuację zawodową i emerytalną kobiet niż mężczyzn – mówi Danuta Wojdat, koordynatorka ds. kobiet w Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
Na przykład, obecnie składka ZUS odprowadzana na rzecz osoby korzystającej z urlopu wychowawczego liczona jest od poziomu świadczenia pielęgnacyjnego i wynosi około 80 zł.
Trzeba pamiętać, że w grupie osób trwale bezrobotnych kobiety stanowią większość, a działania skierowane na umożliwienie im powrotu na rynek pracy i utrzymania miejsca pracy nie są skuteczne ani wystarczające. I co najważniejsze, pomimo statystycznie wyższego poziomu wykształcenia, wynagrodzenie kobiet na porównywalnych stanowiskach jest niższe niż mężczyzn.
Od momentu wprowadzenia reform w systemie emerytalnym NSZZ "Solidarność" domaga się, aby w debatach nad systemem zabezpieczeń społecznych były brane pod uwagę różne czynniki wpływające na wysokość przyszłych świadczeń. "Szczególnie istotne jest powiązanie składki ZUS odprowadzanej w czasie urlopu wychowawczego z wysokością przeciętnego wynagrodzenia" – czytamy w stanowisku "Solidarności".
Przedstawiciele KK wysłuchali również informacji o sytuacji w branżach. Henryk Nakonieczny z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego poinformował o sytuacji w górnictwie. – Jeśli nie będzie konstruktywnych propozycji, to protest będzie się rozszerzał – powiedział Nakonieczny. Dzisiaj zbiera się sztab protestacyjny, który zdecyduje o dalszych działaniach.
Mieczysław Jurek, szef zachodniopomorskiej "S" zdał relację z rozmów z ministrem skarbu państwa, po których zdecydowano o odwołaniu ogólnopolskiej manifestacji w obronie Stoczni Szczecińskiej Nova.
O działaniach prowadzonych przez Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń poinformował Alfred Bujara. Handlowcy wystąpili do pracodawców o zamknięcie sklepów w najbliższy poniedziałek o godz. 15. tak aby umożliwić pracownikom przygotowanie się do Wigilii.
Komisja Krajowa poparła również pracowników wrocławskiego Poltegoru, którzy nie zgadzają się na włączenie IG Poltegor do Głównego Urzędu Górnictwa w Katowicach. Rozporządzenie wydał bez konsultacji ze związkami zawodowymi poprzedni minister gospodarki Piotr Woźniak. 23 listopada zakładowa "S" podjęła decyzję o przekształceniu się w komitet protestacyjny.
Uchwała KK nr 21/07
ws. rejestracji MKK przez Prezydium KK
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" upoważnia Prezydium KK do rejestracji Międzyzakładowych Komisji Koordynacyjnych działających na podstawie uchwały KK nr 29/04.
Jednocześnie traci moc uchwała KK nr 533/96 z dnia 11.04.1996 r.
Stanowisko KK nr 14/07
ws. połączenia "Poltegor-Instytut" Instytutu Górnictwa Odkrywkowego z Głównym Instytutem Górnictwa
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" z niepokojem i dezaprobatą przyjęła decyzję podjętą w dniu 19.10.2007 r. przez Ministra Gospodarki ws. połączenia Instytutu Górnictwa Odkrywkowego "Poltegor-Instytut" z Głównym Instytutem Górnictwa (Dz.U. nr 205, poz. 1487). Rozporządzenie zostało przyjęte pomimo wielu negatywnych ocen i ustaleń m.in. Zespołu Trójstronnego ds. Branży Węgla Brunatnego i Rady Naukowej Instytutu "Poltegor". Rezultatem rozporządzenia jest możliwość utraty blisko 80 miejsc pracy dla fachowców ludzi nauki z ogromnym doświadczeniem i dorobkiem naukowym z zakresu górnictwa odkrywkowego.
Instytut ten pracuje na rzecz ponad 1000 kopalń odkrywkowych, kamieniołomów itp. Pracownicy Instytutu podjęli dramatyczną obronę miejsc pracy, rozpoczynając od 10.12.2007 r. protest głodowy.
Wyrażamy stanowczy protest przeciwko naruszaniu konstytucyjnego prawa związku zawodowego do współuczestniczenia w procesie tworzenia aktów prawnych i łamaniu zasad dialogu społecznego. Domagamy się od władz przestrzegania prawa i poszanowania partnerów społecznych oraz uchylenia wydanego niezgodnie z prawem rozporządzenia.
Zwracamy się do Rządu RP o uchylenie tego rozporządzenia.
KK NSZZ "Solidarność" w pełni popiera akcję protestacyjną i wszystkie działania podejmowane przez Organizację Zakładową NSZZ "Solidarność" "Poltegor – Instytut" Instytutu Górnictwa Odkrywkowego.
Stanowisko KK nr 15/07
ws. wieku emerytalnego kobiet
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" uważa, że wiek emerytalny kobiet powinien być utrzymany na dotychczasowym poziomie.
Właściwym – zdaniem KK – rozwiązaniem jest zachowanie dotychczasowego wieku emerytalnego i prawo ubezpieczonej osoby do samodzielnego podjęcia decyzji, czy po osiągnięciu wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę chce kontynuować pracę. Samo osiągniecie wieku emerytalnego nie może być podstawą do zwolnienia z pracy.
Wysokość świadczenia emerytalnego kobiet będzie niższa niż świadczenie mężczyzn. Jednak rozwiązania tego problemu nie można zawężać wyłącznie do kwestii wieku pomijając pozostałe czynniki wynikające z sytuacji kobiet na rynku pracy. Od momentu wprowadzenia zmian w systemie emerytalnym NSZZ "Solidarność" domaga się, aby w pracach nad systemem zabezpieczeń społecznych brany był pod uwagę wpływ godzenia życia zawodowego i rodzinnego na sytuację zawodową, a w efekcie emerytalną kobiet.
Szczególnie istotne jest powiązanie składki ZUS odprowadzanej w czasie urlopu wychowawczego z wysokością przeciętnego wynagrodzenia.
KK NSZZ "Solidarność" zwraca uwagę na fakt, iż wszelkie zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych powinny być wprowadzane w oparciu o szeroki konsensus społeczny i winny być bezwzględnie przedmiotem uzgodnień na etapie powstawania ich założeń.