1. Komisja Krajowa przyjmuje Regulamin Rady Programowej Tygodnika Solidarność (w załączeniu).
2. Komisja Krajowa stwierdza, że tracą moc uchwały Komisji Krajowej nr 173/03, 193/03.
3. Komisja Krajowa składa podziękowania dotychczasowym członkom Rady Programowej Tygodnika Solidarność za ich pracę w minionej kadencji.
Miesiąc: kwiecień 2007
UCHWAŁA KK nr 10/07 ws. zmiany uchwały KK nr 23/04 w sprawie ograniczeń łączenia funkcji związkowych ze stanowiskiem w zakładzie pracy, administracji państwowej i samorządowej, w organizacji politycznej oraz łączenia funkcji we władzach związkowych
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, działając na podstawie § 61 ust. 2 w związku z § 47 Statutu NSZZ „Solidarność” postanawia dokonać zmiany w uchwale KK NSZZ „Solidarność” nr 23/04 z 4 października 2004 r. w sprawie ograniczeń łączenia funkcji związkowych ze stanowiskiem w zakładzie pracy, administracji państwowej i samorządowej, w organizacji politycznej oraz łączenia funkcji we władzach związkowych.
W § 4 ust. 2 po pkt. 3 dodaje się pkt 4 o następującym brzmieniu:
„4) sekretarza gminy lub powiatu, skarbnika gminy, powiatu lub województwa, głównego księgowego budżetu gminy, powiatu lub województwa”.
Dotychczasowy pkt 4 staje się pkt. 5, w którym po wyrazach „władz samorządowych” wstawia się kropkę i skreśla pozostałą część zdania.
17-18 kwietnia 2007 (8-11/07)
Komunikat
NSZZ "Solidarność" wyraża wotum nieufności wobec Minister Pracy i Polityki społecznej Anny Kalaty i oczekuje jej dymisji.
Podczas kwietniowego posiedzenia, Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" przyjęła stanowisko w sprawie emerytur pomostowych, w którym podtrzymuje swoje dotychczasowe opinie, iż przede wszystkim kryterium medyczne powinno być podstawą określenia prawa do emerytur dla osób zatrudnionych w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Związek domaga się również zachowania trybu negocjacji w sprawie emerytur pomostowych ustalonych jeszcze w 1998 r. i potwierdzonych przez obecny rząd poprzez wprowadzenie emerytur pomostowych do tematów negocjowanych w ramach umowy społecznej.
NSZZ "Solidarność" traktuje wywołaną przez minister pracy debatę medialną na ten temat, jako prowokowanie konfliktu społecznego. "W związku z takim działaniem wyrażamy wotum nieufności wobec minister Anny Kalaty i oczekujemy jej dymisji. Od Premiera rządu domagamy się jednoznacznego stanowiska potwierdzającego poprzednie ustalenia" – czytamy w stanowisku.
Komisja Krajowa zwróciła się do prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego o inicjatywę ustawodawczą w sprawie nowelizacji ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 19944-1990 oraz treści tych dokumentów, nakładającej obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego przez osoby pełniące funkcje w statutowych ponadzakładowych organach związków zawodowych. W tym samym stanowisku KK wyraziła szacunek i uznanie wobec postawy przedstawicieli środowisk naukowych, dziennikarskich i wszystkich innych, którzy ze zrozumieniem podeszli do procesu lustracyjnego.
Członkowie KK upoważnili prezydium do podpisania aktu założycielskiego spółki, która ma zarządzać ogólnopolskim programem "Grosik". Przyjęto również budżet KK na 2007 r. Wśród dokumentów przyjętych podczas ostatniego posiedzenia KK jest także regulamin rady programowej "Tygodnika Solidarność".
Z przedstawicielami NSZZ "Solidarność" spotkali się Bożena Borys-Szopa, Główna Inspektor Pracy oraz Stanisław Szwed, wiceprzewodniczący zespołu ds. umowy społecznej.
Stanisław Szwed przedstawił KK stan obecny prac nad umową społeczną. Natomiast Bożena Borys-Szopa omówiła nowe zapisy ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, które m.in. wprowadzają wyższe kary dla pracodawców za naruszenia praw pracowników. Główna Inspektor Pracy podziękowała także przedstawicielom "S" za pomoc w pracach nad ustawą.
Marta Pióro
UCHWAŁA KK nr 8/07
ws. powołania Spółki z o.o. do realizacji Programu "Grosik"
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" upoważnia Prezydium KK do wyznaczenia reprezentacji do podpisania aktu założycielskiego spółki w imieniu NSZZ "Solidarność" oraz wykonania wszelkich innych czynności które doprowadzą do jej rejestracji.
Komisja Krajowa upoważnia Prezydium KK do wykonywania wszelkich czynności właścicielskich wynikających z umowy spółki, kodeksu spółek handlowych, innych przepisów za wyjątkiem decyzji o likwidacji spółki i zbyciu części lub całości udziałów.
UCHWAŁA KK nr 9/07
ws. przyjęcia budżetu KK na 2007 r.
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" przyjmuje budżet Komisji Krajowej na 2007 r.
UCHWAŁA KK nr 10/07
ws. zmiany uchwały KK nr 23/04 w sprawie ograniczeń łączenia funkcji związkowych ze stanowiskiem w zakładzie pracy, administracji państwowej i samorządowej, w organizacji politycznej oraz łączenia funkcji we władzach związkowych
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność", działając na podstawie § 61 ust. 2 w związku z § 47 Statutu NSZZ "Solidarność" postanawia dokonać zmiany w uchwale KK NSZZ "Solidarność" nr 23/04 z 4 października 2004 r. w sprawie ograniczeń łączenia funkcji związkowych ze stanowiskiem w zakładzie pracy, administracji państwowej i samorządowej, w organizacji politycznej oraz łączenia funkcji we władzach związkowych.
W § 4 ust. 2 po pkt. 3 dodaje się pkt 4 o następującym brzmieniu:
"4) sekretarza gminy lub powiatu, skarbnika gminy, powiatu lub województwa, głównego księgowego budżetu gminy, powiatu lub województwa".
Dotychczasowy pkt 4 staje się pkt. 5, w którym po wyrazach "władz samorządowych" wstawia się kropkę i skreśla pozostałą część zdania.
UCHWAŁA KK nr 11/07
ws. Regulaminu Rady Programowej Tygodnika Solidarność
- Komisja Krajowa przyjmuje Regulamin Rady Programowej Tygodnika Solidarność (w załączeniu).
- Komisja Krajowa stwierdza, że tracą moc uchwały Komisji Krajowej nr 173/03, 193/03.
- Komisja Krajowa składa podziękowania dotychczasowym członkom Rady Programowej Tygodnika Solidarność za ich pracę w minionej kadencji.
Regulamin Rady Programowej "Tygodnika Solidarność"
§ 1
Rada Programowa Tygodnika Solidarność (RPTS) działa wg Regulaminu przyjętego przez Komisję Krajową NSZZ "Solidarność" na wniosek Prezydium KK.
§ 2
RPTS określa linię programową "Tygodnika Solidarność" i wyraża opinię w zakresie jej realizacji.
§ 3
Do kompetencji RPTS należy:
- Analizowanie zawartości treściowej publikacji ukazujących się w "TS", w szczególności pod kątem zgodności z linią programową.
- Przyjmowanie opinii związanych z realizacją linii programowej.
- Wyrażanie stanowisk w sprawach realizacji linii programowej w "TS".
- Zgłaszanie inicjatyw służących promocji "TS".
§ 4
- RPTS liczy od 12 do 16 osób.
- RPTS jest powoływane na kadencję przez Zgromadzenie Wspólników Sp. Tysol na wniosek Prezydium KK spośród członków Związku i ekspertów w zakresie komunikacji społecznej.
- Kadencja RPTS jest tożsama z kadencją Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".
- Przewodniczącym RPTS jest sekretarz KK.
- Na wniosek przewodniczącego RPTS powołuje ze swojego grona od 1 do 2 wiceprzewodniczących.
§ 5
- Zebrania RPTS odbywają się nie rzadziej niż raz na kwartał.
- Obradami RPTS kieruje jej przewodniczący lub jego zastępcy.
- Posiedzenia są zwoływane przez przewodniczącego, jego zastępców lub co najmniej przez połowę członków.
- Zwołujący jest zobowiązany powiadomić o posiedzeniu RP na 7 dni przed planowanym terminem.
- Posiedzenia RP są protokołowane. Protokoły do wglądu dla członków RP przed kolejnym posiedzeniem.
- Protokoły, stanowiska, opinie są przyjmowane zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy członków RP.
- Stanowiska i opinie RPTS są przedstawiane Redaktorowi Naczelnemu, Zarządowi Spółki, Prezydium KK i Zgromadzeniu Wspólników Sp. Tysol i Radzie Nadzorczej Spółki Tysol.
Stanowisko KK nr 6/07
ws. lustracji
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" z szacunkiem i uznaniem przyjmuje postawę przedstawicieli środowisk naukowych, dziennikarskich i wszystkich innych, którzy ze zrozumieniem podeszli do procesu lustracyjnego – tak istotnego nie tylko ze względuna rozliczenie przeszłości, zadośćuczynienie ofiarom, ale również ze względu na przyszłość opartą na fundamencie prawdy.
Podkreślamy z całą mocą, że równie ważne jest przeprowadzenie obok lustracji procesu dekomunizacyjnego – zgłaszane w minionych latach przez NSZZ "Solidarność" projekty w tym zakresie niestety nigdy nie zostały wprowadzone w życie.
NSZZ "Solidarność" wspiera oba te procesy od roku 1989, wprowadzając także już na początku lat 90-tych obowiązek składania oświadczeń lustracyjnych dla kandydujących do wszystkich statutowych władz Związku. Zwracamy się do Prezydenta RP o inicjatywę nowelizacji ustawy o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów, nakładającej obowiązek złożenia oświadczenia lustracyjnego przez osoby pełniące funkcje w statutowych ponadzakładowych organach związków zawodowych.
Liczymy, że otwarcie ubeckich archiwów oraz dokończenie procesu lustracji i dekomunizacji oczyści nasze życie publiczne i pozwoli skupić się na realizacji idei solidarnego Państwa, stwarzającego równe szanse, chroniącego przed wykluczeniem i zapewniającego udział we wzroście gospodarczym jak najszerszych grup społecznych.
Stanowisko KK nr 7/07
ws. ograniczenia przez Komisję Europejską uprawnień do emisji CO2 na lata 2008-2012
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" zwraca się do Rządu RP w tym szczególnie do Pana Premiera o wystąpienie w trybie pilnym do Komisji Europejskiej o zmianę decyzji w sprawie limitu uprawnień na emisję CO2 dla Polski i ewentualnie zaskarżenia tej decyzji w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości w Strasburgu. W stosunku do roku bazowego 1988 Protokółu z Kioto, gdzie Polska zobowiązała się do obniżenia emisji CO2 o 6%, obniżka emisji ze względu na uwarunkowania gospodarcze i ekonomiczne nastąpiła o ponad 30% .
Tak ogromnej obniżki emisji CO2 nie odnotował żaden kraj w Europie ( kraje starej UE w tym czasie obniżyły emisję o ok. 0,9%) . Komisja Europejska przyjęła rok 2005 jako rok bazowy do naliczania uprawnień do emisji CO2 dla krajów UE na lata 2008-2012. W naszym kraju rok 2005 był kolejnym rokiem niskiej produkcji. Na podstawie niskiego bazowego pułapu emisji CO2 26 marca 2007 r. decyzją Komisji Europejskiej, zamiast oczekiwanego przez Rząd RP wyższego limitu uprawnień na emisję 284,6 mln ton CO2, który umożliwia szybki rozwój gospodarczy, przydzielono Polsce 208,5 mln ton czyli prawie o 1/3 mniej.
Tak niski przydział limitu uprawnień spowoduje zahamowanie wzrostu gospodarczego Polski. Doprowadzi do ograniczenia produkcji przede wszystkim w branżach o największej dynamice wzrostu.
Redukcja uprawnień do emisji CO2 poniżej 284,6 mln ton średniorocznie ogranicza możliwości rozwoju Polski i spowoduje w konsekwencji niewykorzystanie środków finansowych, które Komisja Europejska postawiła Polsce do dyspozycji w ramach Funduszy Spójności i Funduszy Strukturalnych w okresie budżetowym 2007-2013. Ograniczenie konkurencyjności polskich producentów doprowadzi do przeniesienia znaczących dla gospodarki przedsiębiorstw posiadających instalacje emitujące CO2 i – tym samym – miejsc pracy poza granice Unii Europejskiej.
Stanowisko KK nr 8/07
ws. emerytur pomostowych
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" podtrzymuje swoje stanowisko, iż to jedynie kryterium medyczne musi być podstawą określenia prawa do emerytury dla osób zatrudnionych w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze.
Komisja Krajowa domaga się zachowania trybu negocjacji ustalonych z rządem w grudniu 1998 r. i w maju 2005 r., potwierdzonych przez obecny rząd poprzez wprowadzenie kwestii emerytur pomostowych do tematów negocjowanych w ramach umowy społecznej.
Komisja Krajowa traktuje wywołaną przez Minister Pracy debatę medialną na ten temat jako prowokowanie konfliktu społecznego. W związku z takim działaniem wyrażamy wotum nieufności wobec minister Anny Kalaty i oczekujemy jej dymisji. Od Premiera rządu domagamy się jednoznacznego stanowiska potwierdzającego poprzednie ustalenia.
W przypadku nieprzestrzegania przez rząd tych ustaleń, Komisja Krajowa zobowiązuje Prezydium KK do podjęcia stosownych działań statutowych do akcji protestacyjnej włącznie.
Podziękowanie
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" z zadowoleniem przyjęła informację o wybraniu przez UEFA Polski i Ukrainy jako organizatorów Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 r.
Komisja Krajowa dziękuje wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego sukcesu.
UCHWAŁA KK nr 9/07 ws. przyjęcia budżetu KK na 2007 r.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przyjmuje budżet Komisji Krajowej
na 2007 r.
UCHWAŁA KK nr 8/07 ws. powołania Spółki z o.o. do realizacji Programu „Grosik”
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” upoważnia Prezydium KK do wyznaczenia reprezentacji do podpisania aktu założycielskiego spółki w imieniu NSZZ „Solidarność” oraz wykonania wszelkich innych czynności które doprowadzą do jej rejestracji.
Komisja Krajowa upoważnia Prezydium KK do wykonywania wszelkich czynności właścicielskich wynikających z umowy spółki, kodeksu spółek handlowych, innych przepisów za wyjątkiem decyzji o likwidacji spółki i zbyciu części lub całości udziałów.