27 czerwca 2006

Komunikat

W dniu 27 czerwca 2006 roku w Poznaniu, w 50. rocznicę Powstania Poznańskiego Czerwca '56, odbyło się uroczyste posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". W obradach wzięli udział zaproszeni goście z Ks. Abp. Stanisławem Gądeckim Metropolitą Poznańskim. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych województwa i miasta oraz uczestnicy wydarzeń sprzed 50 lat.

Członkowie Komisji Krajowej przyjęli specjalne stanowisko w sprawie Powstania Poznańskiego Czerwca '56 składając hołd wszystkim, którzy swoje życie oddali powstaniu niepodległej Polski. Oddajemy cześć tym, którzy w czasach panowania wszechobecnego terroru odważyli się stanąć w obronie godności człowieka pracy – czytamy w stanowisku. Niech w naszym wspólnym wolnym domu nie zabraknie wolności, sprawiedliwości i chleba. Niech nie zabraknie Boga, o którego obecność w codziennym życiu upomnieli się poznańscy robotnicy w Czarny Czwartek 1956 roku.

Przedstawiciele Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" wzięli udział w uroczystościach rocznicowych w dniach 27-28 czerwca br.

  • Dariusz Wasielewski – rzecznik prasowy KK

Stanowisko KK nr 11/06
ws. Powstania Poznańskiego Czerwca '56

Przed 50 laty robotnicy Poznania wystąpili przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi. Jako pierwsi w powojennej Polsce tak otwarcie i masowo odważyli się powiedzieć kategoryczne NIE! dyktaturze PZPR. Wyszli na ulice miasta żądając wolności, chleba i sprawiedliwości. Wznosili także hasła domagając się poszanowania prawa do wyrażania przekonań religijnych w życiu codziennym.

Odpowiedzią ludowej władzy była pacyfikacja miasta. Przeciwko bezbronnym robotnikom skierowano oddziały wojska i milicji. Wyprowadzono na ulice czołgi i wozy pancerne. Powstanie zostało krwawo stłumione. Kilkadziesiąt osób złożyło ofiarę najwyższą – własne życie, setki zostało rannych. Uczestników powstania spotkały długotrwałe represje: aresztowania, haniebne wyroki, nękanie przez służbę bezpieczeństwa, wyrzucanie z pracy i uczelni. Dzisiaj, po raz kolejny wyrażamy współczucie rodzinom bohaterów tamtych wydarzeń.

Zbrodnicze uderzenie reżimu w poznańskich robotników nie zmniejszyło woli walki Polaków o życie w normalnym wolnym kraju. Marsz ku wolności został rozpoczęty. Kolejne protesty z 1968, 1970 roku oraz te sprzed 30 lat w Radomiu, Płocku i Ursusie dawały nadzieję na niepodległość. Protesty z 1980 roku zaowocowały powstaniem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Członkowie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" zebrani na nadzwyczajnym posiedzeniu w przededniu 50 rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca '56 składają hołd wszystkim, którzy swoje życie oddali powstaniu niepodległej Polski. Oddajemy cześć tym, którzy w czasach panowania wszechobecnego terroru odważyli się stanąć w obronie godności człowieka pracy.

Niech w naszym wspólnym wolnym domu nie zabraknie wolności, sprawiedliwości i chleba. Niech nie zabraknie Boga, o którego obecność w codziennym życiu upomnieli się poznańscy robotnicy w Czarny Czwartek 1956 roku.