1 czerwca 2006

Komunikat

NSZZ "Solidarność" domaga się, aby tak jak w większości krajów Unii Europejskiej, również w Polsce zasada proporcjonalności wzrostu wydajności pracy ze wzrostem wynagrodzeń została przyjęta za obowiązującą normę – stwierdziła Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" obradująca w dniu 01 czerwca 2006 roku w Warszawie. Rejestrowany w Polsce wzrost wydajności pracy, mający niewątpliwie wpływ na rozwój gospodarczy kraju, potwierdzany systematycznym wzrostem PKB nie idzie w parze ze wzrostem wynagrodzeń – czytamy w specjalnie przyjętym stanowisku. W latach 2001-2005 wzrost wydajności pracy wynosił 28,5 proc., a przeciętne wynagrodzenie realne brutto tylko o 7,3 proc. Fakt ten wpływa na zmniejszenie popytu, a to z kolei negatywnie wpływa na rynek pracy.

Komisja Krajowa przyjęła także stanowisko, w którym sprzeciwia się próbie likwidacji instytucji pokrzywdzonego zawartej w druku sejmowym numer 360, dotyczącym m. in. zmiany ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Zmiana taka uniemożliwi dostęp do prawdy osobom pokrzywdzonym przez system komunistyczny i może doprowadzić do przekształcenia Instytutu Pamięci Narodowej w wyspecjalizowane archiwum. Związek opowiada się za utrzymaniem statusu osoby pokrzywdzonej w brzmieniu obowiązującym w obecnym stanie prawnym.

W trakcie posiedzenia dokonano zmiany w uchwale dotyczącej wyborów delegatów na KZD na kadencję 2006 – 2010 w punkcie 3, zastępując frazę "każde pełne 2300 członków Związku (…)" sformułowaniem "każde pełne 2100 członków Związku (.)". Tak więc punkt 3 wspomnianej uchwały brzmi obecnie następująco:

"Jeden mandat delegata na Krajowy Zjazd Delegatów kadencji 2006 – 2010 przypada na każde pełne 2100 członków Związku w regionie. Do tak wyliczonej liczby delegatów przypadających poszczególnym regionom nie wlicza się mandatów delegatów na KZD przypadających przewodniczącym zarządów regionów, rad krajowych sekretariatów branżowych i Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów."

  • Dariusz Wasielewski – rzecznik prasowy KK

Stanowisko KK nr 7/06
ws. projektu likwidacji instytucji pokrzywdzonego w ustawie o IPN

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" jest przeciwna próbie likwidacji instytucji pokrzywdzonego zawartej w druku sejmowym numer 360 dotyczącym m. in. zmiany ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Zmiana uniemożliwi dostęp do prawdy osobom pokrzywdzonym przez system komunistyczny i może doprowadzić do przekształcenia Instytutu Pamięci Narodowej w wyspecjalizowane archiwum.

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" opowiada się za utrzymania statusu osoby pokrzywdzonej w brzmieniu obowiązującym w obecnym stanie prawnym.

Stanowisko KK nr 8/06 
ws. powiązania wzrostu wynagrodzeń ze wzrostem wydajności pracy

Rejestrowany w Polsce wzrost wydajności pracy, mający niewątpliwie wpływ na rozwój gospodarczy kraju, potwierdzany systematycznym wzrostem PKB nie idzie w parze ze wzrostem wynagrodzeń. W latach 2001-2005 wzrost wydajności pracy wynosił 28,5%, a przeciętne wynagrodzenie realne brutto tylko o 7,3 %. Fakt ten, zdaniem Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", wpływa na zmniejszenie popytu, a to z kolei negatywnie wpływa na rynek pracy.

NSZZ "Solidarność" domaga się, aby tak jak w większości krajów Unii Europejskiej, również w Polsce zasada proporcjonalności wzrostu wydajności pracy ze wzrostem wynagrodzeń została przyjęta za obowiązującą normę.

Uchwała KK nr 26/06 
ws. zmiany uchwały KK nr 5/06

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" postanawia dokonać zmiany w uchwale KK nr 5/06 ws. wyborów delegatów na KZD na kadencję 2006 – 2010 w punkcie 3:
zastępując frazę "każde pełne 2300 członków Związku (.)" , sformułowaniem "każde pełne 2100 członków Związku (.)"

Uchwała w chodzi w życie z dniem podjęcia.