17 maja 2006 (23-25/06)

Komunikat

Z apelem o zniesienie zapisów Kodeksu pracy zmuszających pracowników do odpracowywania w soboty każdego drugiego dnia wolnego w tygodniu zwróciła się do parlamentarzystów Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" obradująca w dniu 17 maja 2006 roku w Gdańsku. Oceniano także sytuację w kraju i poszczególnych sektorach gospodarki.

Posiedzenie Komisji Krajowej rozpoczęło się od prezentacji naczyń liturgicznych przeznaczonych dla Ojca Świętego Benedykta XVI jako dar ołtarza podczas spotkania Papieża z "Solidarnością" zaplanowanego na 26 maja w Częstochowie. Kielich mszalny, patenę i puszkę na komunikanty ze złota i bursztynu, na zlecenie klasztoru Paulinów z Jasnej Góry i "Solidarności" wykonał gdański artysta Mariusz Drapikowski. Prezentacja odbyła się w obecności podprzeora zakonu ojca Sebastian Mateckiego.

Komisja Krajowa zapoznała się z informacjami z poszczególnych branż. Napięta sytuacja jest w stoczniach Gdańskiej i Gdyńskiej, których pracownicy zapowiadają protesty w obronie swoich miejsc pracy. Brakuje materiałów do produkcji, codziennie następują wyłączenia energii. Organizacje związkowe obu zakładów zawiązały komitet protestacyjny. Na 23 maja zaplanowano wiec w Gdyni.

Sytuację w służbie zdrowia przedstawiła przewodnicząca Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność" Maria Ochman informując, że dotychczas uzyskano zgodę ministra finansów na przeznaczenie dodatkowych 4 mld zł na podwyżki dla pracowników. Pracuje też międzyresortowy zespół przygotowujący kompleksową ustawę o zatrudnianiu i wynagradzaniu wszystkich pracowników ochrony zdrowia. Komisja Krajowa przyjęła stanowisko, w którym wyraża swoje zaniepokojenie nasilającą się akcją protestacyjną, mogącą wymknąć się spod kontroli i stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli. Problemy pracownicze tego sektora powinny być przez rządzących rozstrzygane niezwłocznie w drodze rzetelnego dialogu społecznego. Związek domaga się rozpoczęcia natychmiastowych działań zmierzających do szybkiej realizacji ich słusznych postulatów.

Przyjęto także stanowisko dotyczące aktualnej sytuacji w kraju stwierdzające, iż po powstaniu większościowej koalicji związek oczekuje skuteczniejszej realizacji programu budowy "Polski solidarnej". Konieczne jest szybkie podjęcie dialogu społecznego i negocjacji zapowiadanej "Umowy społecznej" pod patronatem prezydenta RP. Jednocześnie rząd winien bezzwłocznie reagować na pojawiające się napięcia i zagrożenia.

Komisja Krajowa zwróciła się z apelem do parlamentarzystów o poparcie zmiany Kodeksu pracy, która zwalniałaby pracowników z obowiązku odpracowywania dnia wolnego w sobotę, jeśli w tygodniu przypadają dwa święta. Taka regulacja została wprowadzona w poprzedniej kadencji parlamentu.

Podczas posiedzenia podjęto decyzję o zgłoszeniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności przepisów ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z Konstytucją RP. Zdaniem ekspertów ustawa narusza zasadę równości i wolności badań naukowych ograniczając pracownikom naukowym możliwość zatrudnienia.

Przegłosowano też uchwałę dotyczącą sposobu regulowania składek członkowskich przez marynarzy i rybaków pracujących na statkach obcych bander interpretującą zapisy uchwały finansowej związku.

W trakcie obrad omówiono przebieg trwających na poziomie regionów wyborów w związku oraz szacunkowy podział mandatów na Krajowy Zjazd Delegatów wynikający z odprowadzanych składek. Zdecydowano również zarekomendować delegatom Krajowego Zjazdu zmiany w Statucie dotyczące branżowych struktur związku.

  • Dariusz Wasielewski – rzecznik prasowy KK

Uchwała KK nr 23/06
ws. wniosku do Trybunału Konstytucyjnego

Komisja Krajowa NSZZ Solidarność", działając na podstawie art. 191 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 Konstytucji RP, postanawia wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności następujących przepisów ustawy z 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 05.164.1365) z następującymi przepisami Konstytucji RP:

  1. art. 56, 58 oraz art. 274 z art. 59 ust. 2 Konstytucji RP i wyrażonym tam prawem związków zawodowych do rokowań,
  2. art. 118 ust 1 zdanie 1, 119 ust. 1, art. 120 oraz 128 z art. 2 Konstytucji RP i wyrażoną tamże zasadą demokratycznego państwa prawa, i art. 32 ust. 1 i 2 Konstytucji RP i wyrażonymi tam zasadami równego traktowania przez władze publiczne oraz zakazem dyskryminacji w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym, a także z art. 73 i wyrażonej tam zasadzie wolności twórczości artystycznej, badań naukowych oraz ogłaszania ich wyników oraz wolności nauczania.
  3. art. 124 pkt 4, art. 129 ust. 1, ust. 6 oraz art. 265 z art. 20 i 22 Konstytucji RP i wyrażoną tamże zasadą wolności gospodarczej, art. 65 ust. 1 i wyrażonej tamże zasadą wolności wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy w związku z art. 2 Konstytucji RP i wyrażoną tam zasadą demokratycznego państwa prawa, i art. 31 ust 3 Konstytucji RP i wyrażonym tam przesłankom dopuszczalności ograniczeń korzystania z konstytucyjnych wolności i praw oraz zasadą proporcjonalności.

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" upoważnia Macieja Jankowskiego Zastępcę Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" oraz Stefana Kubowicza Skarbnika Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" do podpisania ww. wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" upoważnia Szymona Pawłowskiego do reprezentowania Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" w postępowaniu przed Trybunałem Konstytucyjnym w tej sprawie.

Uchwała KK nr 24/06
ws. sposobu regulowania składek członkowskich przez marynarzy i rybaków pracujących na statkach obcych bander

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" działając na podstawie § 61 ust. 2 Statutu NSZZ "Solidarność" postanawia dokonać interpretacji postanowień § 1 ust. 1 pkt 2 i 4 uchwały nr 5 XIX KZD ws. działalności finansowej Związku (dalej: Uchwała Finansowa).

§ 1

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" stwierdza, że członkowie NSZZ "Solidarność" będący marynarzami i rybakami przebywającymi na urlopach bezpłatnych a jednocześnie uzyskujący dochody z tytułu świadczenia pracy na statkach obcych bander, pragnąc zachować członkowstwo NSZZ "Solidarność", powinni uiszczać składki analogicznie z zasadami określonymi w § 1 ust. 1 pkt 2 Uchwały Finansowej.

§ 2

  1. Komisja Krajowa uznaje, że kwoty należnych składek członkowskich za członków NSZZ "Solidarność", o których mowa w § 1 objętych układami akceptowanymi przez International Transport Federation (ITF), mogą być uiszczane na mocy powyższych układów za pośrednictwem Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" (KSMMiR).
  2. Kwoty składek, o których mowa wyżej Sekcja ta – zgodnie z postanowieniami § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 Uchwały Finansowej – będzie przekazywać właściwym podstawowym jednostkom organizacyjnym NSZZ "Solidarność" oraz właściwym zarządom regionów. Szczegółowy tryb i zasady przekazywania wskazanej składki określa porozumienie zawarte pomiędzy Sekcją, właściwym zarządem regionu oraz podstawowa jednostka organizacyjna Związku.

§ 3

W przypadku członków NSZZ "Solidarność", przebywających na urlopach bezpłatnych a nie objętych układami lub porozumieniami, o których mowa w § 2, wysokość składki członkowskiej i sposób jej przekazywania określa władza stanowiąca podstawowej jednostki organizacyjnej Związku w oparciu o § 1 ust. 1 pkt 4 Uchwały Finansowej.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

UCHWAŁA KK nr 25/06
ws. zmian do Statutu

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" rekomenduje na XX Krajowy Zjazd Delegatów zmiany do Statutu KK dotyczących branżowych jednostek organizacyjnych Związku w następujących paragrafach:

§ 27

  1. Do regionalnej sekcji branżowej, zrzeszającej członków Związku zatrudnionych u pracodawców z branży odpowiadającej danej sekcji, mogą należeć:

1/ organizacje zakładowe i międzyzakładowe z danego regionu, z zastrzeżeniem postanowień ust. 2,
2/ organizacje zakładowe i międzyzakładowe zarejestrowane w innych regionach, prowadzących działalność na terenie województwa objętego działalnością danej sekcji regionalnej,
3/ niższe jednostki organizacyjne organizacji zakładowych i międzyzakładowych, nie należących do żadnej regionalnej lub krajowej sekcji branżowej, zgodnie z zasadami ustalonymi przez Krajowy Zjazd Delegatów na mocy postanowień § 25.

§ 29

  1. Krajowa sekcja branżowa może ustalić swoją strukturę organizacyjną, tworząc inne wewnętrzne jednostki organizacyjne Związku zgodnie z zasadami przyjętymi w uchwale Krajowego Zjazdu Delegatów.
  2. Krajowa sekcja branżowa należy do krajowego sekretariatu branżowego obejmującego swym zasięgiem działania jej branżę.
  3. Krajowy sekretariat branżowy jest zrzeszeniem krajowych sekcji branżowych, zgodnie z postanowieniami Krajowego Zjazdu Delegatów, o których mowa w § 25. W przypadku braku krajowych sekcji danej branży krajowy sekretariat branżowy mogą tworzyć regionalne sekcje branżowe, a w przypadku ich braku jednostki organizacyjne Związku – o których mowa w § 27 ust. 1 pkt. 1 i 2 – z regionów, w których nie istnieje regionalna sekcja danej branży.

Stanowisko KK nr 4/06
ws. sytuacji w służbie zdrowia

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" jest zaniepokojona narastającym napięciem w polskiej służbie zdrowia. Nasilająca się akcja protestacyjna w obronie słusznych postulatów pracowniczych może wymknąć się spod kontroli i stworzyć zagrożenie bezpieczeństwa zdrowotnego obywateli.

Problemy pracownicze w branży, która z powodów etycznych nie powinna uciekać się do radykalnych form protestów, takich jak odejście od łóżka chorego, powinny być przez rządzących rozstrzygane niezwłocznie w drodze rzetelnego dialogu społecznego.

Komisja Krajowa domaga się od rządu RP podjęcia natychmiastowych działań wychodzących naprzeciw oczekiwaniom pracowniczym, a w szczególności:

  • realizacji zapowiedzianej podwyżki płac w 2006 r. dla pracowników służby zdrowia i ustawowego zagwarantowania standardów zatrudniania oraz wynagradzania wszystkim pracownikom tej branży,
  • zwiększenia środków finansowych z budżetu państwa,
  • niezwłocznego przedstawienia partnerom społecznym kompleksowych rozwiązań naprawczych systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

NSZZ "Solidarność" domaga się rozpoczęcia natychmiastowych działań i podjęcia negocjacji z partnerami społecznymi zmierzających do szybkiej realizacji powyższych postulatów.

Stanowisko KK nr 5/06
ws. sytuacji bieżącej w kraju

NSZZ "Solidarność", wobec powstania większościowej koalicji rządowej i parlamentarnej, oczekuje skuteczniejszej realizacji deklarowanego programu budowy "Polski solidarnej".

Szereg postulatów wyrażanych przez NSZZ "Solidarność" – bardzo istotnych dla środowisk pracowniczych – m.in. problemy emerytalne, przestrzeganie prawa pracy, położenie kresu nieuczciwej konkurencji i patologiom w stosunkach pracy, wpisuje się w ten program. Informacja o wzroście gospodarczym nie koresponduje z utrzymującym się wysokim bezrobociem. Pojawiające się zagrożenia i napięcia społeczne w zakładach pracy i branżach, przy jednoczesnym braku działań właścicielskich, mogą doprowadzić do likwidacji tysięcy miejsc pracy.

Z punktu widzenia rozwoju kraju, zachowania spokoju społecznego oraz zbudowania poczucia bezpieczeństwa wśród Polaków podjęcie dialogu społecznego jest jedyną szansą na rozwiązanie istotnych problemów społecznych. NSZZ "Solidarność" zgłosi postulaty społeczne i pracownicze, które powinny zostać ujęte w "Umowie społecznej", będącej priorytetem dla dialogu społecznego w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych oraz pod patronatem Prezydenta RP i będzie o nie zabiegał podczas negocjacji "Umowy".

Komisja Krajowa oczekuje od rządu szybkiej reakcji na pojawiające się napięcia i zagrożenia. Oczekujemy, że rząd dołoży wszelkich starań, aby poprawić lub uruchomić dialog społeczny prowadzony w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych oraz Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego.

Zwracamy się do mediów o włączenie się do społecznej dyskusji przez obiektywne prezentowanie racji i argumentów wszystkich stron dialogu.

Apel KK nr 6/06
ws. zniesienia obowiązku odpracowania święta Bożego Narodzenia

Po raz pierwszy, w maju 2006 r., dzień wolny od pracy przypadający w święto państwowe polscy pracownicy odpracowywali w wolną sobotę. Sytuacja powtórzy się w tym roku w grudniu w święta Bożego Narodzenia. Jest to skutek zmiany Kodeksu pracy wprowadzonej przez SLD w 2003 roku.

W nawiązaniu do deklaracji premiera złożonej w marcu tego roku na spotkaniu z przedstawicielami "Solidarności", Komisja Krajowa zwraca się do parlamentu o przywrócenie w Kodeksie pracy poprzedniego stanu prawnego, który jest zgodny z polską tradycją i oczekiwaniami pracowników oraz projektem rządowym.