Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, działając na podstawie § 61 ust. 2 i wypełniając postanowienia § 10 ust. 5 i § 12 ust. 3 Statutu NSZZ „Solidarność” postanawia, co następuje:
Zasady ogólne członkostwa w Związku
§ 1
1. Ilekroć w uchwale jest mowa o Statucie, należy przez to rozumieć obowiązujący Statut NSZZ „Solidarność”.
2. Ilekroć w uchwale mowa jest o organizacji zakładowej to postanowienia tego przepisu stosuje się odpowiednio do organizacji międzyzakładowej, w tym terenowej organizacji Związku, o której mowa jest w § 19 ust. 5 Statutu.
3. Ilekroć w uchwale mowa jest o komisji zakładowej to postanowienia tego przepisu stosuje się odpowiednio do władzy wykonawczej organizacji międzyzakładowej.
§ 2
1. Członkostwo w Związku możliwe jest tylko poprzez przynależność do organizacji zakładowej. W przypadku osób będących w stosunku pracy, członkostwo w Związku może być realizowane tylko poprzez przynależność do organizacji zakładowej obejmującej swoim działaniem pracodawcę, u którego ta osoba jest zatrudniona. Nie dotyczy to członków Związku zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych Związku wybranych na funkcje związkowe, które mają być wykonywane w ramach stosunku pracy z wyboru, jeżeli z wyboru wynika obowiązek wykonywania pracy w charakterze pracownika.
2. Każdy członek Związku może należeć wyłącznie do jednej organizacji zakładowej, niezależnie od liczby tytułów uprawniających do członkostwa w Związku.
3. Członkostwo w Związku nabywa się z momentem przyjęcia, uchwałą komisji zakładowej, deklaracji członkowskiej.
4. Władza wykonawcza organizacji zakładowej przed przyjęciem nowych członków zatrudnionych u pracodawcy dotychczas nie objętego działalnością tej organizacji ma obowiązek sprawdzić w zarządzie regionu, czy dany pracodawca nie jest objęty działalnością innej organizacji zakładowej.
Członkostwo w zakładowej organizacji koordynacyjnej
§ 3
1. Członkostwo w zakładowej organizacji koordynacyjnej możliwe jest tylko poprzez przynależność do jednej z organizacji zakładowych, będących wewnętrzną jednostką organizacyjną tej zakładowej organizacji koordynacyjnej. Członkowie Związku, zrzeszeni w zakładowej organizacji koordynacyjnej, przypisani są jednocześnie do jednej z wyżej wymienionych organizacji zakładowych.
2. Wniosek o przyjęcie w poczet członków rozpatruje komisja zakładowa właściwej miejscowo organizacji zakładowej, będącej wewnętrzną strukturą zakładowej organizacji koordynacyjnej, zgodnie z udzielonymi jej uprawnieniami, na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 lit. c Uchwały KK nr 9/05.
3. Pozbawienie członkostwa lub skreślenia z rejestru członków osoby zrzeszonej
w zakładowej organizacji koordynacyjnej następuje w wyniku uchwały podjętej
– z zachowaniem postanowień § 13 Statutu – przez komisję zakładową właściwej miejscowo organizacji zakładowej, będącej wewnętrzną strukturą tej zakładowej organizacji koordynacyjnej.
4. Wykreślenie przez zarząd regionu, z rejestru organizacji zakładowych, organizacji będącą wewnętrzną jednostką organizacyjną zakładowej organizacji koordynacyjnej nie powoduje ustania członkostwa zrzeszonych w niej członków. W takim przypadku zakładowa komisja koordynacyjna wskazuje tym członkom organizację zakładową, będącą jej wewnętrzną jednostką organizacyjną, właściwą dla kontynuowania członkostwa.
Kontynuacja przynależności do podstawowej jednostki organizacyjnej Związku, po zmianie obszaru jej działania
§ 4
1. Członek Związku, którego dotychczasowa organizacja zakładowa zmieniła obszar działania w wyniku przekształceń strukturalnych pracodawcy i nie obejmuje już jego miejsca lub zakładu pracy, może, w celu kontynuacji członkostwa w Związku, podjąć następujące działania:
1) w przypadku gdy, po przekształceniach strukturalnych pracodawcy, jego miejsce lub zakład pracy nie jest objęty działalnością żadnej podstawowej jednostki organizacyjnej Związku, ma do wyboru :
a) pozostać członkiem dotychczasowej organizacji zakładowej, jeżeli komisja zakładowa wyrazi na to zgodę. Wówczas dotychczasowa organizacja zakładowa rozszerza swój zakres działania na nowy zakład pracy i przekształca się w organizację międzyzakładową;
b) złożyć deklarację członkowską w dowolnie wybranej przez siebie organizacji zakładowej, działającej na terenie danego regionu. Po przyjęciu danej osoby w poczet członków, organizacja przyjmująca rozszerza swój dotychczasowy zakres działania na nowego pracodawcę zatrudniającego tę osobę i przekształca się w organizację międzyzakładową, jeżeli dotychczas stanowiła organizację zakładową;
c) podjąć inicjatywę utworzenia samodzielnej organizacji zakładowej, zgodnie
z postanowieniami § 20 Statutu.
2) w przypadku, gdy, po przekształceniach strukturalnych pracodawcy, jego miejsce lub zakład pracy jest objęty działalnością innej organizacji zakładowej, wówczas przenosi swoją deklarację członkowską do tej organizacji i staje się jej członkiem z mocy prawa. Oznacza to, że w takim przypadku komisja zakładowa nie może odmówić mu prawa do kontynuowania członkostwa w Związku.
2. Komisja zakładowa, o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, ma prawo odmówić przyjęcia
w poczet swoich członków osoby, o której mowa w tym punkcie. Przyjęcie lub odmowa przyjęcia w poczet członków organizacji zakładowej, powinno nastąpić w terminie nie dłuższym niż 30 dni od złożenia deklaracji członkowskiej. Nie podjęcie decyzji w tym terminie jest równoznaczne z decyzją odmawiającą przyjęcia w poczet członków organizacji zakładowej. Decyzja komisji zakładowej odmawiająca przyjęcia w/w osoby do organizacji zakładowej jest ostateczna.
3. W przypadku braku zgody na rozszerzenie zakresu działania organizacji zakładowej,
o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, lub odmowy przyjęcia do organizacji zakładowej,
o której mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, członek Związku ma prawo zwrócić się o pomoc do właściwego zarządu regionu. Zarząd regionu ma obowiązek, w terminie 30 dni od momentu przyjęcia tego faktu do wiadomości, wskazania organizacji zakładowej, w której będzie mógł on kontynuować swoje członkostwo.
Szczególne postanowienia dotyczące członkostwa
§ 5
Komisja zakładowa z chwilą przyjęcia nowego członka Związku, zatrudnionego
u pracodawcy nie objętego działalnością Związku – podejmuje uchwałę o przekształceniu się w organizację międzyzakładową i rozszerza zasięg działania danej organizacji na tego pracodawcę. O fakcie tym musi ona poinformować danego pracodawcę oraz zarząd regionu, w którym organizacja zakładowa jest zarejestrowana.
§ 6
1. Członkostwo w NSZZ „Solidarność” osoby oddelegowanej lub urlopowanej, w związku
z pełnionymi funkcjami związkowymi lub publicznymi, musi wiązać się z przynależnością do organizacji zakładowej, obejmującej swoją działalnością zakład pracy, z którego osoba ta jest oddelegowana lub urlopowana.
2. W przypadku likwidacji podstawowej jednostki organizacyjnej, członek Związku może kontynuować członkostwo w innej, dowolnie wybranej organizacji, której władza wykonawcza podejmie uchwałę o wpisaniu go w rejestr członków, z zastrzeżeniem postanowień § 3 ust. 4. Przystąpienie do innej podstawowej jednostki organizacyjnej Związku winno nastąpić w terminie nie dłuższym, niż 3 miesiące od daty wyrejestrowania likwidowanej organizacji przez zarząd regionu lub Komisję Krajową w przypadku wyrejestrowania zakładowej organizacji koordynacyjnej. Po upływie powyższego terminu, członkostwo w Związku ustaje z mocy prawa.
§ 7
1. Emeryci, renciści i bezrobotni mogą pozostać nadal członkami organizacji zakładowej obejmującej swoim działaniem ostatniego pracodawcę lub kontynuować członkostwo
w Związku w dowolnej organizacji zakładowej, która przyjmie ich deklarację członkowską; w tym mogą należeć do organizacji międzyzakładowej, zrzeszającej wyłącznie osoby niepozostające w stosunku pracy, zgodnie z postanowieniami § 19 ust. 5 Statutu.
2. Z chwilą zatrudnienia się bezrobotnego członka Związku, u pracodawcy objętego działalnością podstawowej jednostki organizacyjnej Związku, może on kontynuować członkostwo tylko poprzez przystąpienie do tej organizacji, zgodnie z postanowieniami
§ 8 ust. 1 Statutu oraz § 2 ust. 1 i 2 niniejszej uchwały.
3. Podstawowa jednostka organizacyjna Związku, obejmująca swoją działalnością danego pracodawcę, nie może odmówić prawa do kontynuowania członkostwa w Związku bezrobotnemu członkowi Związku, zatrudnionemu przez tego pracodawcę lub członkowi Związku, którego zakład pracy, w wyniku przekształceń strukturalnych pracodawców, został objęty działalnością tej organizacji.
§ 8
1. W przypadku zatrudnienia u kilku pracodawców, objętych działalnością różnych podstawowych jednostek organizacyjnych Związku, członek Związku ma obowiązek poinformować o tym fakcie władze wykonawcze wszystkich jednostek organizacyjnych Związku obejmujących swoim działaniem tych pracodawców.
2. Członek Związku, który pozostaje w kilku stosunkach pracy, jest reprezentowany u danego pracodawcy przez jednostkę organizacyjną Związku obejmującą swoim zasięgiem działania danego pracodawcę. Członek Związku świadczący prace również na innych podstawach niż stosunek pracy, jest reprezentowany u danego pracodawcy przez jednostkę organizacyjną Związku obejmującą swoim zasięgiem działania danego pracodawcę, jeżeli wyrazi on taką wolę.
Zasady ogólne zawieszenia członkostwa w Związku
§ 9
1. Zawieszenie członkostwa w Związku polega na utracie przez określony czas praw przysługujących członkowi Związku z jednoczesnym zwolnieniem z wykonywania obowiązków członkowskich. Zawieszenie członkostwa następuje ze względów formalnych, w przypadku zaistnienia przeszkód prawnych w przynależności do związków zawodowych, wynikających z powszechnie obowiązujących przepisów prawa, albo, gdy wymaga tego specyfika pełnionych funkcji publicznych.
2. W okresie zawieszenia członkostwa osoba, której to dotyczy, nie jest członkiem Związku w rozumieniu postanowień Statutu.
Zawieszenie członkostwa
§ 10
1. Zawieszenie członkostwa w Związku może nastąpić wyłącznie w przypadku zaistnienia, co najmniej jednej z niżej wymienionych przyczyn:
1) zgodnie z przepisami prawa powszechnego funkcja publiczna, którą pełni lub będzie pełnić członek Związku nie może być łączona z członkostwem w związkach zawodowych lub zgodnie z tymi przepisami, osoba taka może należeć wyłącznie do związku zawodowego wskazanego właściwym przedmiotowo przepisem ustawy.
2) zgodnie z przepisami prawa powszechnego stanowisko, które zajmuje lub będzie zajmował członek Związku u pracodawcy bez względu na jego rodzaj – objęte jest zakazem przynależności do związków zawodowych lub osoba taka – w świetle przepisów prawa powszechnego może wyłącznie należeć do związku zawodowego wskazanego w tych przepisach.
3) Członek Związku został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej.
2. Członek Związku, spełniający kryteria ust 1. pkt 1 i 2, ma prawo wystąpić z pisemnym wnioskiem do władzy wykonawczej podstawowej jednostki organizacyjnej Związku
o zawieszenie jego członkostwa w Związku, na okres pełnienia funkcji publicznej lub zajmowania stanowiska, które nie pozwala na przynależność do związku zawodowego.
§ 11
1. Władza wykonawcza podstawowej jednostki organizacyjnej Związku podejmuje uchwałę w sprawie zgody na zawieszenie członkostwa w Związku lub odmowy zawieszenia członkostwa, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od daty złożenia wniosku. Odmowa zawieszenia członkostwa wymaga pisemnego uzasadnienia.
2. Od uchwały odmawiającej zawieszenia członkostwa Związku przysługuje prawo wniesienia odwołania do odpowiedniej władzy stanowiącej, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia jej doręczenia. Władza stanowiąca powinna rozpatrzyć odwołanie,
w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia jego wniesienia. Od decyzji podtrzymującej odmowę zawieszenia członkostwa w Związku, składającemu wniosek przysługuje prawo wniesienia odwołania do zarządu regionu, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania pisemnej uchwały wraz z uzasadnieniem.
3. W razie niepodjęcia odpowiedniej uchwały przez władzę wykonawcza lub władzę stanowiącą, w terminach określonych w ust. 1 i 2, składającemu wniosek przysługuje prawo wniesienia odwołania bezpośrednio do zarządu regionu, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia bezskutecznego upływu tych terminów.
4. Zarząd regionu jest zobowiązany do podjęcia decyzji w sprawie zawieszenia członkostwa w Związku, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia otrzymania odwołania. Decyzja zarządu regionu w sprawie zawieszenia członkostwa w Związku jest ostateczna.
§ 12
W przypadku, którym mowa w § 10 ust.1 pkt 3 zawieszenie członkostwa następuje automatycznie i nie wymaga decyzji władz Związku o których mowa w § 11.
§ 13
W okresie zawieszenia członkostwa osoba, której to dotyczy, jest pozbawiona praw członka Związku, ujętych w postanowieniach § 14 Statutu oraz zwolniona z wykonywania obowiązków członka Związku, ujętych w postanowieniach § 15 Statutu.
§ 14
Okresu zawieszenia członkostwa, nie wlicza się do łącznego okresu przynależności do Związku. Jednakże okres ten nie powoduje przerwy w członkostwie, o którym mowa w § 50 ust. 2 pkt 1 Statutu, co oznacza to, że okres przynależności do Związku zarówno przed zawieszeniem jak i po ustaniu okresu zawieszenia członkostwa liczy się łącznie jako okres przynależności do Związku.
§ 15
1. Z momentem ustania przyczyn, będących podstawą do zawieszenia członkostwa
w Związku, osoba, której to dotyczyło, ma obowiązek w terminie 30 dni, powiadomić,
o tym fakcie, władzę wykonawczą podstawowej jednostki organizacyjnej Związku, której – przed zawieszeniem członkostwa – była członkiem.
§ 16
Zawieszenie członkostwa w Związku kończy się z chwilą wpływu, do odpowiedniej władzy wykonawczej, pisemnej informacji o ustaniu przyczyn, będących podstawą podjęcia uchwały o zawieszeniu członkostwa w Związku.
§ 17
Od momentu zakończenia okresu zawieszenia członkostwa w Związku osoba, której ono dotyczyło, ponownie nabywa pełne prawa członkowskie, oraz jest zobowiązana do wypełniania wszystkich obowiązków członka Związku.
Postanowienia końcowe
§ 18
1. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.2. Traci moc Uchwała KK nr 685/99.