17 sierpnia 2005 (13/05)

Komunikat

Uroczyście rozpoczęło się posiedzenie Komisji Krajowej, które odbyło się 17 sierpnia br. w Gdańsku. Prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej z upoważnienia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich złożył na ręce Janusza Śniadka tekst Uchwały Zgromadzenia Plenarnego KRASP podjętej w związku z 25 rocznicą powołania NZZS "Solidarność". Rektorzy zaapelowali do przedstawicieli społeczności akademickich, którzy byli świadkami wydarzeń sprzed 25 lat o "przekazywanie pamięci o tych wydarzeniach, a także wartości, jakie wprowadziły one do naszego życia, kolejnym pokoleniom polskiej młodzieży. "Solidarność doprowadziła do przemian demokratycznych w Polsce"- napisali w specjalnej uchwale przedstawiciele polskich uczelni.

Janusz Śniadek zrelacjonował członkom KK rozmowę z prezydentem Lechem Wałęsą, który zapowiedział wystąpienie z NSZZ "S" po uroczystościach 25-lecia Związku. Jak zapewniał szef "S", nie jest to gest wrogości wobec "S". Zapowiedział również, że w połowie września członkowie KK będą mieli okazję spotkać się i porozmawiać z byłym przewodniczącym "S", Lechem Wałęsą.

Bogdan Szozda z prezydium KK zapowiedział, że po uroczystym Krajowym Zjeździe Delegatów, prezydium spotka się z przedstawicielami organizacji związkowej w Poczcie Polskiej. – Przekształcenia w Poczcie Polskiej zmuszają nas do zmian w strukturze organizacji w tej firmie – zapowiedział Szozda.

Komisja Krajowa zarekomendowała uroczystemu KZD dokumenty, które mają być przyjęte 30 sierpnia. XVIII KZD przyjmie: uchwałę w sprawie hołdu pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II, stanowisko w XXV rocznicę powstania NSZZ "S" oraz posłanie do pracowników.

Podczas posiedzenia Komisji Krajowej organizatorzy uroczystości rocznicowych ponowili zaproszenie na obchody 25. rocznicy powstania NSZZ "S", które odbędą się także w Szczecinie (28 sierpnia) i Jastrzębiu (3 września).

Członkowie Komisji Krajowej otrzymali również zaproszenie na XXIII Ogólnopolską Pielgrzymkę Ludzi Pracy, która odbędzie się 17-18 września br. W tym roku uroczystościom na Jasnej Górze będzie przewodniczył kardynał Henryk Gulbinowicz a homilię wygłosi przewodniczący konferencji episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik.

Komisja Krajowa zapoznała się również z projektami uchwał okołostatutowych przygotowanymi na XIX KZD.

Na koniec przedyskutowano ewentualne poparcie Związku dla partii politycznej i kandydata na prezydenta. Uznano jednak, że "S" wstrzyma się od jakichkolwiek postanowień.

• Biuro Prasowe KK

Uchwała KK nr 13/05
ws. dokumentów XVIII Krajowego Zjazdu Delegatów

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wnioskuje do XVIII Krajowego Zjazdu Delegatów o przyjęcie w pierwszym czytaniu następujących dokumentów:

• uchwała ws. hołdu pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II,
  • stanowisko w XXV rocznicę powstania NSZZ "Solidarność",
  • posłanie do pracowników.