14-15 czerwca 2005 (10-12/05)

Komunikat

Podczas dwudniowego posiedzenia 14-15 czerwca 2005 r. w Gdańsku Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" zwróciła się do wszystkich członków i sympatyków związku z apelem o wzięcie udziału w uroczystościach z okazji 25. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność", które odbędą się 31 sierpnia 2005 roku na Placu Solidarności w Gdańsku. Będzie to manifestacją naszego przywiązania do ideałów Sierpnia 1980 roku i świadectwem trwania przy nich – czytamy w apelu. Komisja Krajowa wezwała także autorów ustaw o ustanowieniu Krzyża lub Orderu "Solidarności" o wycofanie swoich projektów z parlamentu. Po wyczerpującej debacie zdecydowano nie udzielać żadnemu z ugrupowań politycznych bezpośredniego poparcia w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Zwrócono się również z apelem o kierowanie wniosków do Instytutu Pamięci Narodowej oraz przyjęto kalendarz wyborczy do wyborów związkowych na kadencję 2006-2010.

Pierwszego dnia obrad członkowie Komisji Krajowej wysłuchali relacji Tadeusza Kiliana, pełnomocnika NSZZ "Solidarność" w procesie o sprawstwo kierownicze zbrodni Grudnia 1970 roku, z przebiegu postępowania. W 1995 roku Prokuratura Wojewódzka w Gdańsku skierowała do Sądu Wojewódzkiego akt oskarżenia przeciwko m.in. Wojciechowi Jaruzelskiemu, Stanisławowi Kociołkowi oraz dowódcom wojskowym tłumiącym protesty. W marcu 1996 roku odbyła się pierwsza rozprawa. W 1999 roku proces został przeniesiony do Warszawy. Od lipca 2003 roku, według nowej procedury, oskarżeni nie muszą stawiać się na każdą rozprawę, nie wpływa to na przebieg procesu. Według mec. Kiliana, proces – jak na kondycję polskiego wymiaru sprawiedliwości – przebiega sprawnie. Niestety, 2 lata temu został odrzucony wniosek prokuratury i pełnomocnika związku o zmniejszenie liczby świadków. Dlatego trwa to tak długo – do przesłuchania bezpośredniego jest 1091 świadków, 2500 zeznań do odczytania. Mimo dość częstych rozpraw (kilka w miesiącu) nadal do przesłuchania została gigantyczna liczba świadków. Przypomnijmy, że do stłumienia grudniowej rewolty robotników władze użyły około 5 tysięcy milicjantów i około 27 tysięcy żołnierzy. Według oficjalnych komunikatów życie straciło: w Elblągu 1 osoba, w Gdańsku 9, w Szczecinie 16, w Gdyni 18. Rannych zostało 1 164 osoby.

Komisja Krajowa podjęła uchwały o powołaniu Krajowej Komisji Wyborczej na lata 2005-2009 oraz kalendarzu wyborczym do wyborów związkowych na kadencję 2006-2010.

Szczegółowo przedstawiono projekt uchwały finansowej oraz kilku uchwał okołostatutowych przygotowywanych na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność", planowany w trybie roboczym na październik tego roku w Białymstoku.

Omówiono także program głównych uroczystości 25. rocznicy powstania NSZZ "Solidarność". Komisja Krajowa zwróciła się z apelem do wszystkich członków i sympatyków związku o wzięcie udziału w uroczystościach 31 sierpnia br. na Placu Solidarności w Gdańsku.

W specjalnym stanowisku Komisja Krajowa stwierdziła, że od blisko roku oczekuje na reakcję ze strony Parlamentu RP na apel o ustanowienie 31 sierpnia Dniem Solidarności i Wolności. Apel podpisany został przez Przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność", Prezydenta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego. Uchwalenie tego Dnia i nadanie mu charakteru święta państwowego (niekoniecznie dnia wolnego od pracy) byłoby najlepszym wyrazem uznania dla wszystkich, którzy wnieśli istotny wkład w zwycięstwo "Solidarności" i historyczne przemiany, którym Polska – i nie tylko – tak wiele zawdzięcza. Wpisałoby to wydarzenia sprzed 25 lat na stałe w pamięć rodaków. Z zaskoczeniem przyjmujemy projekty ustaw umożliwiających nadawanie odznaczeń "Solidarności". Rzeczpospolita Polska dysponuje odpowiednimi odznaczeniami państwowymi, którymi może uhonorować zasłużonych obywateli. Ustanowienie i przyznawanie kolejnego odznaczenia tylko dla nielicznych z rzeszy uczestników pokojowej rewolucji "Solidarności", wobec olbrzymiego trudu i poświęcenia tysięcy, rodzi kontrowersje i nie najlepiej wpisuje się w zasadę solidaryzmu. Komisja Krajowa zwraca się do Prezydenta RP i pozostałych wnioskodawców o wycofanie z Sejmu projektów ustaw o ustanowieniu i nadawaniu orderów i odznaczeń "Solidarności". Apelujemy do parlamentarzystów RP o odrzucenie projektów ustaw ws. odznaczeń "Solidarności", gdyby zostały zgłoszone pod obrady.

W drugim dniu posiedzenia członkowie Komisji Krajowej zapoznali się z informacją o sytuacji w poszczególnych branżach. Ustalono, że decyzję o ewentualnej akcji protestacyjnej związku w sprawie emerytur pomostowych podejmą przewodniczący regionów i sekretariatów branżowych podczas najbliższego spotkania konwentu.

Przedstawiono Komisji Krajowej sprawozdania Rady Nadzorczej z działalności Spółki "Tysol" za rok 2004 oraz Rady Programowej "Tygodnika Solidarność".

Krajowa Komisja Rewizyjna poinformowała o wynikach przeprowadzonych przez nią kontroli.

Przyjęto także treść apelu, w którym Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" zwraca się do wszystkich, a szczególnie do członków NSZZ "Solidarność", którzy w okresie PRL z różnych względów mogli być obiektem zainteresowania Służby Bezpieczeństwa, o skorzystanie z możliwości stworzonej w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej i wystąpienie z wnioskiem do IPN w celu sprawdzenia, czy w zasobach archiwalnych istnieją dotyczące ich materiały. Zachęcamy osoby poszkodowane do korzystania z ustawowych możliwości identyfikacji zawartych w tych materiałach nazwisk pracowników i współpracowników SB oraz przekazywanie tych udokumentowanych informacji do Zarządów Regionów NSZZ "Solidarność" – stwierdzono w dokumencie. Zarządy Regionów powinny pomóc pokrzywdzonym w tworzeniu ogólnodostępnych banków danych budowanych w oparciu o dokumenty przekazane im przez IPN.

W trakcie debaty podsumowującej prowadzone od stycznia konsultacje z przedstawicielami partii prawicowych zdecydowano nie udzielać żadnemu z ugrupowań politycznych bezpośredniego poparcia związku w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Co do wyborów prezydenckich – kwestię tę Komisja Krajowa najprawdopodobniej rozstrzygnie podczas posiedzenia w połowie sierpnia br.

Kończąc dwudniowe obrady Komisja Krajowa przegłosowała stanowisko ws. skandalicznego zdarzenia w Rawiczu, gdzie członkowie tamtejszego Bractwa Kurkowego za główną atrakcję majowego turnieju strzeleckiego przyjęli strzelanie do tarczy z wizerunkiem Śp. Jana Pawła II. Wydarzenie to jest przestępstwem i jako takie powinno stać się przedmiotem zainteresowania organów ścigania.

  • Dariusz Wasielewski – rzecznik prasowy KK

Apel nr 7/05
ws. udziału w uroczystościach na Placu Solidarności

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" apeluje do członków i sympatyków Związku o wzięcie udziału w uroczystościach z okazji 25 rocznicy powstania NSZZ "Solidarność", które odbędą się 31 sierpnia 2005 roku na Placu Solidarności w Gdańsku.

Będzie to manifestacją naszego przywiązania do ideałów Sierpnia 1980 roku i świadectwem trwania przy nich.

Stanowisko KK nr 8/05
ws. ustawy o ustanowieniu Dnia Solidarności i Wolności

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" od blisko roku oczekuje na reakcję ze strony Parlamentu RP na apel o ustanowienie 31 sierpnia Dniem Solidarności i Wolności. Apel podpisany został przez Przewodniczącego KK NSZZ "Solidarność", Prezydenta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego.

Uchwalenie tego Dnia i nadanie mu charakteru święta państwowego (niekoniecznie dnia wolnego od pracy) byłoby najlepszym wyrazem uznania Parlamentu RP dla wszystkich, którzy wnieśli istotny wkład w zwycięstwo Solidarności i historyczne przemiany, którym Polska – i nie tylko – tak wiele zawdzięcza. Wpisałoby to wydarzenia sprzed 25 lat na stałe w pamięć rodaków.

Z zaskoczeniem przyjmujemy projekty ustaw umożliwiających nadawanie odznaczeń "Solidarności". Rzeczpospolita Polska dysponuje odpowiednimi odznaczeniami państwowymi, którymi może uhonorować zasłużonych obywateli. Ustanowienie i przyznawanie kolejnego odznaczenia tylko dla nielicznych z rzeszy uczestników pokojowej rewolucji "Solidarności", wobec olbrzymiego trudu i poświęcenia tysięcy, rodzi kontrowersje i nie najlepiej wpisuje się w zasadę solidaryzmu.

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" zwraca się do Prezydenta RP o wycofanie z Sejmu RP projektu ustawy o ustanowieniu Krzyża "Solidarności", ponieważ:

  • nazwa "Solidarność" i jej znak graficzny podlegają ochronie prawnej (Statut NSZZ "Solidarność", prawo cywilne), a ich wykorzystywanie wymaga zgody Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Autorzy projektu nie zwrócili się do statutowych władz Związku o wyrażenie takiej zgody.
  • projekt ustawy zakłada udział władz NSZZ "Solidarność" w procedurze typowania osób, którym Krzyż miałby być przyznawany. Autorzy projektu nie konsultowali ze statutowymi władzami Związku jej woli uczestniczenia w tej procedurze.

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" zwraca się także do pozostałych wnioskodawców o wycofanie z sejmu innych projektów ustaw o ustanowieniu i nadawaniu orderów i odznaczeń "Solidarności".

Apelujemy do parlamentarzystów RP o odrzucenie projektów ustaw ws. odznaczeń "Solidarności", gdyby zostały zgłoszone pod obrady.

Stanowisko KK nr 9/05
ws. skandalicznego zdarzenia w Rawiczu

Komisja Krajowa z oburzeniem przyjęła informację o działaniach Bractwa Kurkowego z Rawicza, które za główną atrakcję majowego turnieju strzeleckiego przyjęło strzelanie do tarczy z wizerunkiem Śp. Jana Pawła II.

Bez względu na intencje uczestników, ich zachowanie, "cel" i napis, jaki umieścili pod wizerunkiem papieża "Nie lękajcie się", obrażają nasze uczucia religijne i świadczą o braku szacunku dla tych wszystkich, którym osoba Ojca Świętego była i jest szczególnie bliska.

Komisja Krajowa stwierdza, że wydarzenie, jakie miało miejsce w Rawiczu, jest przestępstwem i jako takie powinno stać się obiektem zainteresowania organów ścigania.

Inicjatywy braci kurkowych z Rawicza, którzy strzelają do wizerunków Wielkich Polaków nie mają nic wspólnego ze szczytnymi tradycjami i ideałami bractw kurkowych w Polsce, które ujęte są w słowa: "Ćwicz oko i dłonie w ojczyzny obronie".

Komisja Krajowa zwraca się również do wszystkich bractw kurkowych w Polsce o potępienie tych skandalicznych zachowań.

Uchwała KK nr 10/05
ws. kalendarza wyborczego na kadencję 2006 – 2010

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" w związku z kończącą się szóstą kadencją funkcjonowania władz związkowych ustala następujący kalendarz wyborczy dla jednostek organizacyjnych Związku.

§ 1

1. W terminie od 1 stycznia do 31 marca 2006 r. odbywają się wybory:

1) władz podstawowych jednostek organizacyjnych Związku, wymienionych w § 19 Statutu NSZZ "Solidarność";
2) delegatów na walne zebranie delegatów regionu;
3) delegatów na walne zebranie branżowej jednostki organizacyjnej Związku;
4) wybory władz niższych jednostek organizacyjnych Związku, zgodnie z § 19 ust. 7 Statutu NSZZ "Solidarność", a także delegatów na zakładowe lub międzyzakładowe zebranie delegatów, mogą odbyć się we wcześniejszym terminie. W takim przypadku wcześniejszy termin wyborów musi być uzgodniony z właściwą regionalną komisją wyborczą.

2. W terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2006 r. odbywają się wybory:

1) władz regionów;
2) delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów.

3. W terminie od 1 kwietnia do 30 kwietnia 2006 r. odbywają się wybory:

1) władz regionalnych sekcji branżowych i problemowych;
2) władz regionalnych sekretariatów branżowych;
3) delegatów do kongresu regionalnego sekretariatu branżowego;
4) delegatów na walne zebranie delegatów krajowej sekcji branżowej.

4. W terminie od 1 kwietnia do 31 maja 2006 r. odbywają się wybory:

1) władz krajowych sekcji branżowych i problemowych;
2) delegatów do kongresu krajowego sekretariatu branżowego.

5. W terminie od 1 maja do 30 czerwca 2006 r. odbywają się wybory:

1) władz krajowych sekretariatów branżowych;
2) władz Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów.

6. W terminie do 30 września 2006 r. odbywają się wybory ogólnokrajowych władz Związku (sprawozdawczo – wyborczy Krajowy Zjazd Delegatów).

§ 2

  1. Dokładne terminy wyborów wymienionych w § 1 ust. 1, 2 i 3 określa, z uwzględnieniem postanowień niniejszej uchwały, właściwy zarząd regionu.
  2. Dokładne terminy wyborów wymienionych w § 1 ust. 4 i 5 określa odpowiednio, z uwzględnieniem postanowień niniejszej uchwały, właściwa rada krajowego sekretariatu branżowego, Krajowego Sekretariatu Emerytów i Rencistów lub krajowej sekcji problemowej.
  3. Dokładny termin sprawozdawczo – wyborczego Krajowego Zjazdu Delegatów, określi Komisja Krajowa.

Apel KK nr 10/05
ws. wniosków do IPN

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" zwraca się do wszystkich, a szczególnie do członków NSZZ "Solidarność", którzy w okresie PRL z różnych względów mogli być obiektem zainteresowania Służby Bezpieczeństwa, o skorzystanie z możliwości stworzonej w ustawie o Instytucie Pamięci Narodowej i wystąpienie z wnioskiem do IPN w celu sprawdzenia, czy w zasobach archiwalnych istnieją dotyczące ich materiały. Zachęcamy osoby poszkodowane do korzystania z ustawowych możliwości identyfikacji zawartych w tych materiałach nazwisk pracowników i współpracowników SB oraz przekazywanie tych udokumentowanych informacji do Zarządów Regionów NSZZ "Solidarność".

Do przewodniczących Zarządów Regionów zwracamy się o pomoc w tworzeniu przez grupy pokrzywdzonych – wzorem "Grupy ujawnić prawdę" z Regionu Rzeszowskiego – ogólnodostępnych banków danych budowanych w oparciu o dokumenty przekazane im przez IPN.

Prosimy o upowszechnienie tego apelu w środowiskach osób, które mogły być obiektem zainteresowania służb PRL.

Uchwała KK nr 11/05
ws składu Krajowej Komisji Wyborczej na lata 2005 – 2009

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" powołuje w skład Krajowej Komisji Wyborczej na lata 2005 – 2009 następujące osoby:

  1. Jerzy Langer – przewodniczący
  2. Andrzej Michał Grabarski
  3. Helena Obara
  4. Robert Odyjas
  5. Bogdan Olszewski
  6. Bogdan Osiński
  7. Jerzy Sówka
  8. Walenty Styrcz
  9. Krzysztof Suchecki
  10. Bogdan Szozda
  11. Krzysztof Zgoda
  12. Wojciech Zimowski
  13. Ewa Zydorek

Jednocześnie traci moc uchwała KK nr 43/01 ws. składu Krajowej Komisji Wyborczej na lata 2001 – 2005.

Uchwała KK nr 12/05
ws. dokumentów z IPN

W nawiązaniu do uchwał Krajowych Zjazdów Delegatów (nr 2 XV KZD i nr 10 XVI KZD) oraz Komisji Krajowej (nr 15/04 i nr 16/04), Komisja Krajowa zobowiązuje członków Komisji Krajowej do przedłożenia w Dziale Organizacyjnym KK kopii odpowiedzi otrzymanej z Instytutu Pamięci Narodowej na wniosek złożony przez członka KK lub KKR w trybie uchwały KK nr 16/04.

Termin wykonania uchwały mija 5 września 2005 r., a o jej realizacji przez poszczególnych członków władz krajowych Związku zostaną poinformowani delegaci podczas XIX Krajowego Zjazdu Delegatów.

Uchwała nie dotyczy osób, które wykonując uchwałę KK nr 16/04 już dostarczyły odpowiedź otrzymaną z IPN.

Komisja Krajowa apeluje również do Krajowej Komisji Rewizyjnej o podjęcie analogicznych działań wobec swoich członków.