15 grudnia 2004 (26-32/04)

Komunikat

W związku z przypadającą w 2005 roku 25. rocznicą podpisania porozumień sierpniowych, Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" ogłosiła go Rokiem solidarności międzyludzkiej. W specjalnej uchwale, przyjętej podczas dwudniowych obrad 14-15 grudnia 2004 r. w Gdańsku, związek zwrócił się z zaproszeniem do wszystkich ludzi i środowisk do szczególnego podejmowania w tym czasie działań i inicjatyw służących człowiekowi i dobru wspólnemu. Upowszechnianie takich postaw i zachowań nawiązuje do idei łączących ludzi uczestniczących i popierających sierpniowy zryw latem 1980 roku – czytamy w uchwale.

W pierwszym dniu obrad Komisja Krajowa zapoznała się z sytuacją pracowników w Poczcie Polskiej przyjmując w konsekwencji stanowisko, w którym wyraża głębokie zaniepokojenie działaniami Dyrektora Generalnego Poczty Polskiej. Zwłaszcza w ostatnich miesiącach wprowadzają one chaos w zarządzaniu firmą. Konfrontacyjna postawa wobec związków zawodowych, prowadząca do ewidentnego łamania praw pracowniczych, a także uporczywe i pośpieszne wprowadzanie metodą faktów dokonanych niedopracowanej i niedokończonej, a kosztownej strategii zarządzania może grozić wybuchem konfliktu społecznego o zasięgu ogólnopolskim. Komisja Krajowa wezwała Ministra Infrastruktury i Dyrektora Generalnego PP do przedstawienia całościowych planów reorganizacji przedsiębiorstwa oraz do podjęcia uczciwego dialogu z partnerami społecznymi, w tym z Sekcją Krajową Pracowników Poczty NSZZ "Solidarność", w celu przeprowadzenia restrukturyzacji firmy w sposób zharmonizowany, z zachowaniem spokoju społecznego i w interesie pracowników.

Przyjęciem negatywnego stanowiska ws. projektu ustawy przedstawionego przez Ministerstwo Polityki Społecznej o emeryturach pomostowych i rekompensatach zakończyła się dyskusja o przebiegu prac nad tym dokumentem. Komisja Krajowa żąda wycofania projektu ustawy i przystąpienia do rzeczowego dialogu ze stroną związkową w tej sprawie. Stwierdzono, iż strona rządowa nie dotrzymała postanowień zawartych w ustaleniach z 9 i 24 grudnia 1998 r., w tym w szczególności w pkt. 6 ustaleń z 9 grudnia 1998 r., które przewidują, że zapisy ustawy o emeryturach pomostowych zostaną opracowane w drodze negocjacji, czyli odmiennie niż przewiduje to ustawa o związkach zawodowych w artykule 19 (obowiązek konsultacji projektów aktów prawnych). Nie do zaakceptowania przez związek jest wiele zapisów projektu ustawy, które wskazano w stanowisku Komisji Krajowej. Projektodawca przekroczył m. in. zakres regulacji ustawowej wynikającej z art. 24 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – rażąco ograniczając zakres podmiotowy uprawnionych do emerytur pomostowych, uzależniając je od daty zatrudnienia w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze oraz wprowadził w ustawie w sposób nieuzasadniony pojęcie rekompensat, które zastąpiły dla części uprawnionych, emerytury pomostowe.

Komisja Krajowa powołała uchwałą zespół ds. negocjacji emerytur pomostowych.

Działając na podstawie Statutu NSZZ "Solidarność" oraz Uchwały KK nr. 642/98, w oparciu o porozumienie zawarte między regionami: Leszczyńskim, Wielkopolska i Zielonogórskim, Komisja Krajowa podjęła decyzję o wyrejestrowaniu Regionu Leszczyńskiego z Krajowego Rejestru Regionów oraz o zmianie zasięgu działania regionów, rozszerzając o właściwe powiaty obszary regionów Wielkopolska i Zielonogórskiego. Uchwała wchodzi w życie z dniem 01 stycznia 2005 r.

Jerzy Langer, zastępca przewodniczącego KK zrelacjonował członkom Komisji Krajowej przebieg swojej wizyty na Ukrainie 26 listopada br. oraz spotkania z Michałem Wołyńcem, szefem Konfederacji Ukraińskich Wolnych Związków Zawodowych, opozycyjnymi parlamentarzystami i protestującymi na ulicach Kijowa. Komisja Krajowa oraz regionalne struktury związku prowadzą akcję pomocy dla przyjaciół z Ukrainy.

Zapoznano się także z informacją o przebiegu 18 Kongresu Międzynarodowej Konfederacji Wolnych Związków Zawodowych, jaki odbywał się w minionym tygodniu w Miyazaki w Japonii z udziałem 5-osobowej delegacji NSZZ "Solidarność". Jego uczestnicy przyjęli uchwałę programową kongresu zatytułowaną "Globalna solidarność – budowanie globalnego ruchu związkowego na rzecz przyszłości". Dyskutowano nad takimi zagadnieniami jak: globalizacja, godna praca, praca dzieci, organizowanie pracowników, kobiety dla związku, prawa związkowe, rozwój związkowej współpracy i edukacji, młodzi pracownicy na rzecz przyszłości. Odbyła się również debata na temat zjednoczenia MKWZZ i Światowej Konfederacji Pracy. Wszyscy, którzy zabierali głos opowiedzieli się za zjednoczeniem, co daje duże szanse na rychły sukces. Dokonano wyboru sekretarza generalnego, którym dzięki poparciu większości afiliowanych organizacji został ponownie Guy Ryder. Kongres zaakceptował również propozycje składu Zarządu Wykonawczego MKWZZ, w którym z Europy Środkowej i Wschodniej znalazł się jako członek tytularny Andrzej Adamczyk z NSZZ "Solidarność".

Podczas posiedzenia Komisja Krajowa przegłosowała trzy uchwały interpretacyjne wybranych postanowień Statutu NSZZ "Solidarność" w sprawach: /1/ zasad działania międzyzakładowych komisji koordynacyjnych oraz zakładowych układów zbiorowych zawieranych w organizacjach gospodarczych i i nnych formach organizacyjnych skupiających pracodawców; /2/ interpretacji Statutu dotyczącej wprowadzania zarządów komisarycznych oraz /3/ wspólnej reprezentacji regionów NSZZ "Solidarność" wobec władz wojewódzkich.

Drugi dzień obrad rozpoczął się przyjęciem uchwały powołującej na organizatora XVIII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność", zaplanowanego na 30 sierpnia 2005 roku, Jerzego Langera – z-cę przewodniczącego związku. Komisja Krajowa powierzyła organizację tego uroczystego zjazdu prezydium KK oraz Fundacji Promocji Solidarności.

Następnie Dariusz Kucharski z Ośrodka Prac Społeczno-Zawodowych w Łodzi przedstawił członkom Komisji Krajowej wyniki badań ankietowych "Polska i Solidarność w opinii związkowców" przeprowadzonych wśród działaczy i delegatów związkowych 18 regionów. Ponad 2/3 badanych stwierdziło, że obecny udział "Solidarności" w życiu politycznym jest niewystarczający. Wiąże się to przede wszystkim ze zbyt nikłym – ich zdaniem – wpływem na kształtowanie prawa pracy, przeciwdziałanie bezrobociu oraz politykę społeczną państwa. W podstawowej dla każdego związku zawodowego dziedzinie współkształtowania prawa pracy niezadowolonych jest 93 proc. badanych. Natomiast 18 proc. uważa, że "Solidarność" pozbawiona jest w tej kwestii jakiegokolwiek wpływu, mimo obecności jej przedstawicieli w instytucjach dialogu społecznego. W dyskusji, jaka miała miejsce po prezentacji wyników ankiety, wyraźnie akcentowano pogląd, że nie może być mowy o powrocie związku do bezpośredniego udziału w życiu politycznym. Zapisy uchwalonego przez Krajowy Zjazd Delegatów w maju tego roku Statutu NSZZ "Solidarność" jednoznacznie regulują tę sprawę. Nie oznacza to jednak, że nie należy rozmawiać z poszczególnymi ugrupowaniami politycznymi o oczekiwaniach związku i wskazywać konkretnych problemów do rozwiązania. Na początku stycznia przyszłego roku związek określi pakiet takich problemów i podejmie rozmowy z politykami.

Ostatnie w tym roku posiedzenie Komisji Krajowej zakończyło się tradycyjnie wspólnym śpiewaniem kolęd i opłatkiem. Modlitwę poprowadził ks. abp Tadeusz Gocłowski, Duszpasterz Ludzi Pracy. – Nie wiem, co nas czeka w 2005 roku, ale trzeba przypomnieć światu, że zmienił się właśnie dzięki "Solidarności" – powiedział metropolita gdański.

  • Dariusz Wasielewski – rzecznik prasowy KK

Uchwała KK nr 26/04
ws. Roku solidarności międzyludzkiej

W związku z przypadającą w 2005 roku 25-tą rocznicą podpisania porozumień sierpniowych, Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" postanawia ogłosić go Rokiem solidarności międzyludzkiej.

Zapraszamy wszystkich ludzi i środowiska do szczególnego podejmowania w tym czasie działań i inicjatyw służących człowiekowi i dobru wspólnemu. Upowszechnianie takich postaw i zachowań służyć ma nawiązaniu do idei łączących ludzi uczestniczących i popierających sierpniowy zryw latem 1980 roku.

Niech nasze działania będą przygotowaniem do spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II, któremu jako Polacy tak wiele zawdzięczamy.

Uchwała KK nr 27/04
ws. wyrejestrowania Regionu Leszczyńskiego oraz zmiany zasięgu działania regionów Wielkopolska i Zielonogórskiego

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" działając na podstawie § 22 ust. 4 Statutu NSZZ "Solidarność" oraz Uchwały KK nr 642/98, w oparciu o porozumienie zawarte między regionami: Leszczyńskim, Wielkopolska i Zielonogórskim, podejmuje decyzję o wyrejestrowaniu Regionu Leszczyńskiego z Krajowego Rejestru Regionów oraz o zmianie zasięgu działania regionów, rozszerzając obszar Regionu Wielkopolska o powiaty: kościański, gostyński, leszczyński, rawicki, miasto Leszno i gminę Kobylin z powiatu krotoszyńskiego w województwie wielkopolskim oraz rozszerzając obszar Regionu Zielonogórskiego o gminy Szlichtyngowa i Wschowa z powiatu wschowskiego w województwie lubuskim.

Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2005 r.

Niniejsza uchwała stanowi podstawę do niezwłocznego wpisania organizacji zakładowych z powiatów: kościańskiego, gostyńskiego, leszczyńskiego, rawickiego, miasta Leszna i gminy Kobylin w powiecie krotoszyńskim do regionalnego rejestru organizacji zakładowych w Regionie Wielkopolska oraz z gmin Szlichtyngowa i Wschowa w powiecie wschowskim do regionalnego rejestru organizacji zakładowych w Regionie Zielonogórskim. Zarejestrowanie powyższych organizacji zakładowych w regionach Wielkopolska i Zielonogórskim skutkuje jednoczesnym wyrejestrowaniem organizacji zakładowych z Regionu Leszczyńskiego, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Regiony rejestrujące organizacje zakładowe są zobowiązane do poinformowania pracodawców, których wyżej wymienione organizacje zakładowe obejmują swoim działaniem, o zmianie władz nadrzędnych organizacji zakładowych.

Uchwała KK nr 28/04
ws. powołania zespołu ds. negocjacji emerytur pomostowych

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" postanawia powołać zespół ds. negocjacji emerytur pomostowych w składzie:

1. Adam Ditmer
2. Kazimierz Grajcarek
3. Marek Hejman
4. Bogdan Kubiak
5. Zbigniew Kruszyński
6. Zbigniew Majchrzak
7. Henryk Nakonieczny
8. Bogdan Narożny
9. Mirosław Nowicki
10. Bogdan Szozda
11. Mieczysław Ślasko
12. Jerzy Wielgus
13. Maria Ochman
14. Zdzisław Boksa
15. Barbara Stefaniak-Gnyp
16. Krystyna Bojahr
17. Dariusz Adamski
18. Stanisław Kokot
19. Robert Osmycki
20. Jerzy Wróbel
21. Marcin Zieleniecki
22. Iwona Pawlaczyk
23. Katarzyna Zimmer-Drabczyk

Równocześnie Komisja Krajowa anuluje swoje uchwały nr 681/99 z 30.11.1999 r. oraz nr 14/2000 z 18.04.2000 r.

Uchwała KK nr 29/04
ws. zasad działania międzyzakładowych komisji koordynacyjnych oraz zakładowych układów zbiorowych zawieranych w organizacjach gospodarczych i innych formach organizacyjnych skupiających pracodawców

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" działając na podstawie § 45 ust. 2 Statutu NSZZ "Solidarność" postanawia:

§ 1

  1. W organizacjach gospodarczych i innych formach organizacyjnych skupiających pracodawców (zakłady pracy) zatrudniających członków NSZZ "Solidarność", zrzeszonych w więcej niż jednej podstawowej jednostce organizacyjnej Związku oraz w celu usprawnienia form działalności związkowej komisje zakładowe i międzyzakładowe mogą tworzyć – jako organy przedstawicielskie wobec organów kierowniczych wspomnianych wyżej organizacji gospodarczych – międzyzakładowe komisje koordynacyjne, o których mowa w § 45 Statutu.
  2. Zasady funkcjonowania i rejestracji międzyzakładowych komisji koordynacyjnych określa regulamin, będący załącznikiem do niniejszej uchwały.

§ 2

  1. W organizacjach gospodarczych i innych formach organizacyjnych skupiających pracodawców, w których zawierany jest jeden zakładowy układ zbiorowy, a funkcjonuje w nich więcej niż jedna organizacja zakładowa lub międzyzakładowa, organizacje te mają obowiązek utworzyć międzyzakładową komisję koordynacyjną (MKK), o której mowa w § 1 ust. 1.
  2. W przypadku gdy zawierany będzie zakładowy układ, o którym mowa w ust.1, zarejestrowana międzyzakładowa komisja koordynacyjna jest jedynym organem Związku uprawnionym do negocjowania i zawierania zakładowego układu zbiorowego dla pracowników objętych tym układem.

§ 3

  1. Tracą moc uchwały KK nr 502/95 i nr 503/95.
  2. Międzyzakładowe komisje koordynacyjne utworzone przed wejściem w życie niniejszej uchwały nie tracą swoich uprawnień. Warunkiem dalszego funkcjonowania międzyzakładowej komisji koordynacyjnej, której regulamin zawiera zapisy sprzeczne z niniejszą uchwałą, jest usunięcie tych sprzeczności w terminie 3 miesięcy o wejścia w życie tej uchwały.
  3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Załącznik do uchwały KK nr 29/04

REGULAMIN
Międzyzakładowych Komisji Koordynacyjnych

§1

1. Zainteresowane komisje zakładowe (międzyzakładowe) organizacji związkowych, których członkowie są zatrudnieni u pracodawców (w zakładach pracy) tworzących organizacje gospodarcze lub w ramach innych form organizacyjnych skupiających zakłady pracy (np. przedsiębiorstwa lub instytucje wielozakładowe, holdingi, koncerny itp.) mogą w drodze porozumienia utworzyć międzyzakładową komisję koordynacyjną (MKK) jako organ przedstawicielski Związku reprezentujący członków organizacji związkowych w sprawach dotyczących całości wspomnianych wyżej podmiotów.

2. Porozumienia, o których mowa ust. 1, muszą być zgodne ze Statutem oraz postanowieniami niniejszego Regulaminu. Porozumienie to stanowiąc jednocześnie regulamin tworzonego MKK musi co najmniej określać:

a) liczbę przedstawicieli organizacji związkowych, będących członkami MKK oraz liczbę miejsc przypadających poszczególnym organizacjom związkowym,
b) zakres kompetencji międzyzakładowej komisji koordynacyjnej przy czym kompetencje te powinny odpowiadać kompetencjom statutowego organu określonej organizacji gospodarczej czy innych form organizacyjnych skupiających zakłady pracy,
c) potrzebę i ewentualny zakres świadczeń (w tym finansowych) na rzecz międzyzakładowej komisji koordynacyjnej dla zapewnienia właściwego wypełniania jej zadań oraz wskazać organizację związkową administrującą środkami finansowymi, o ile MKK będzie dysponować takimi środkami; nadzór nad gospodarką finansową sprawuje zespół złożony z przewodniczących lub przedstawicieli zakładowych (międzyzakładowych) komisji rewizyjnych organizacji związkowych tworzących MKK.
d) siedzibę MKK,
e) sposób opiniowania działań MKK przez komisje zakładowe (międzyzakładowe) będące członkami MKK, przy czym opinie te nie mają charakteru wiążącego,
f) zasady przyjmowania nowych przedstawicieli członków MKK w jej skład.

3. O ile komisje zakładowe (międzyzakładowe) wśród kompetencji przekazanych MKK przekażą prawo do organizacji, koordynacji i kierowania akcją protestacyjną ze strajkiem włącznie w organizacjach związkowych będących członkami MKK, to decyzja taka może być podjęta:

– przez MKK tworzone przez organizacje związkowe zarejestrowane w jednym regionie, po uzyskaniu zgody właściwego zarządu regionu,
– przez MKK tworzone przez organizacje związkowe zarejestrowane w kilku regionach po uzyskaniu zgody Komisji Krajowej.

KK podejmuje decyzję w tej sprawie po zapoznaniu się z opiniami zainteresowanych zarządów regionów i właściwych struktur branżowych, o ile członkowie MKK są zarazem członkami tych struktur,

4. Porozumienie o utworzeniu MKK zawarte (opracowane) przez przedstawicieli organizacji zakładowych (międzyzakładowych) podlega zatwierdzeniu przez komisje zakładowe (międzyzakładowe) organizacji związkowych w drodze uchwały w terminie 21 dni od daty podpisania porozumienia. Brak uchwały w tym terminie uważa się za brak zgody na uczestniczenie (członkostwo) w MKK.

5. Organizacje zakładowe (międzyzakładowe) nie będące członkami MKK mogą przystąpić do już istniejącej, określonej MKK na warunkach w niej obowiązujących.

§ 2

1. Międzyzakładowa komisja koordynacyjna może być zarejestrowana wyłącznie wtedy, gdy organizacje ją tworzące reprezentują łącznie więcej niż 50 % członków Związku zatrudnionych we wspomnianych wyżej podmiotach objętych działalnością danego MKK oraz co najmniej połowę organizacji zakładowych (międzyzakładowych) tam działających. Organ rejestracyjny skreśla z rejestru MKK, jeśli warunek ten przestaje być spełniany. Wystąpienie organizacji związkowej z MKK nie zwalnia jej z obowiązku uregulowania zobowiązań wynikających z zawartego porozumienia, o którym mowa w § 1 ust. 2 pkt c.

2. MKK są rejestrowane:

a) w zarządzie regionu, jeśli tworzą je organizacje zakładowe (międzyzakładowe) zarejestrowane w rejestrze jednego zarządu regionu,
b) w Komisji Krajowej, jeśli tworzą je organizacje zakładowe (międzyzakładowe) zarejestrowane w rejestrach kilku zarządów regionów, po zapoznaniu się z opiniami zainteresowanych zarządów regionów i właściwych struktur branżowych o ile członkowie MKK są zarazem członkami tych struktur.

Decyzje o rejestracji lub wyrejestrowaniu MKK podejmowane są uchwałami odpowiednio: właściwego zarządu regionu lub Komisji Krajowej.

§ 3

  1. MKK wybiera ze swojego składu przewodniczącego.
  2. MKK może również wybrać ze swego grona prezydium, w skład którego wchodzą przewodniczący oraz jego zastępca(y), sekretarz i skarbnik, jeśli zostali wybrani. Wybór członków prezydium międzyzakładowej komisji koordynacyjnej oraz przewodniczącego następuje w głosowaniu tajnym z zachowaniem reguł obowiązujących przy wyborze władz jednostek organizacyjnych Związku.

§ 4

  1. Komisje zakładowe (międzyzakładowe) organizacji związkowych, będące członkami międzyzakładowej komisji koordynacyjnej, powołują swoich przedstawicieli w MKK na okres kadencji, zbieżnej z kadencją władz regionalnych.
  2. Zmian w składzie MKK mogą dokonać tylko macierzyste organizacje związkowe przedstawicieli (członków MKK), których zmiany dotyczą. W przypadku czasowej niemożności działania przedstawiciela określonej organizacji związkowej w pracach MKK organizacja ta może upoważnić swojego członka do czasowego zastępstwa w pracach MKK.

§ 5

  1. Decyzje międzyzakładowej komisji koordynacyjnej i jej prezydium zapadają kwalifikowaną większością głosów (2/3 głosów wszystkich uprawnionych do głosowania).
  2. Podjęte decyzje są wiążące dla MKK oraz organizacji zakładowych (międzyzakładowych) zgodnie z porozumieniem, o którym mowa w §1 Regulaminu.
  3. MKK może przekazać część uprawnień na rzecz prezydium z wyjątkiem wyboru i odwoływania poszczególnych członków MKK i jej prezydium.
  4. Głosowanie tajne przeprowadza się na żądanie co najmniej 1/10 osób obecnych na danym posiedzeniu.

Uchwała KK nr 30/04
ws. interpretacji Statutu dotyczącej wprowadzania zarządów komisarycznych

(zmieniona Uchwałą KK nr 18/13)tekst jednolity

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność", na mocy § 61 Statutu NSZZ "Solidarność", dokonuje interpretacji postanowień Statutu w sprawie zarządów komisarycznych.

Rozdział 1
Postanowienia wstępne

§ 1

  1. Zgodnie z § 56 ust. 1 oraz § 57 Statutu zarząd regionu może podjąć uchwałę o zawieszeniu działalności komisji zakładowej i powołać w jej miejsce zarząd komisaryczny. Ponadto, zarząd regionu może również zawiesić działalność zakładowej komisji rewizyjnej.
  2. Zastosowanie procedury, o której mowa w ust. 1, może być podyktowane jedynie koniecznością uporządkowania działalności danej organizacji zakładowej, szczególnie pod względem zgodności jej postępowania z prawem wewnątrzzwiązkowym.
  3. Zarząd regionu powołując zarząd komisaryczny ponosi odpowiedzialność za właściwe funkcjonowanie zarządu komisarycznego.
  4. Ilekroć w tekście występuje termin komisja zakładowa dotyczy to również odpowiednio komisji międzyzakładowej w rozumieniu § 34 ust. 3 pkt 1 Statutu. Ilekroć w tekście występuje termin zakładowa komisja rewizyjna dotyczy to również odpowiednio międzyzakładowej komisji rewizyjnej w rozumieniu § 34 ust. 5 pkt 1 Statutu.
  5. Postanowienia niniejszej uchwały stosuje się odpowiednio w przypadku naruszenia Statutu lub uchwał władz zwierzchnich przez zarząd regionu, władze sekretariatów krajowych i władze krajowych sekcji.

§ 2

Do zadań zarządu komisarycznego należy:

  1. dbałość o prawidłowe działanie organizacji zakładowej oraz wyeliminowanie możliwych do usunięcia następstw naruszeń prawa wewnątrzzwiązkowego lub powszechnie obowiązującego,
  2. zwołanie zgodnie z postanowieniami § 56 ust. 3 Statutu zakładowego zebrania delegatów lub członków (w zależności, która z tych form władzy związkowej istnieje w danej organizacji),
  3. wypełnianie funkcji komisji zakładowej za wyjątkiem wykluczania członków Związku,
  4. wypełnienie szczegółowych poleceń zarządu regionu odnośnie danej organizacji zakładowej dotyczących konkretnych problemów związanych z jej działalnością.

Rozdział 2
Zawieszenie działalności władz podstawowej jednostki organizacyjnej Związku w trybie postanowień § 56 Statutu

§ 3

  1. Zarząd regionu przed podjęciem uchwały o zawieszeniu działalności komisji zakładowej zgodnie z procedurą określoną w § 56 Statutu zobowiązany jest skutecznie powiadomić komisję zakładową o rozpoczęciu tej procedury, określić jej przyczynę oraz zobowiązać komisję zakładową do usunięcia nieprawidłowości, określając jednocześnie termin realizacji tego zobowiązania. Termin ten nie może być krótszy niż 14 dni od daty powiadomienia, o którym mowa wyżej.
  2. W przypadku nie zrealizowania zobowiązań o których mowa w ust. 1, zarząd regionu informuje komisję zakładową o terminie posiedzenia, na którym zamierza rozpatrzyć wniosek o zawieszeniu jej działalności i powołaniu zarządu komisarycznego.
  3. Jednocześnie zarząd regionu informuje zakładową i regionalną komisję rewizyjną o rozpoczęciu procedury o której mowa w ust. 1 oraz o powodach jej wdrożenia.
  4. W punkcie obrad zarządu regionu poświęconemu wnioskowi o którym mowa w ust. 2, mogą uczestniczyć przedstawiciele zainteresowanej komisji zakładowej, zakładowej komisji rewizyjnej i regionalnej komisji rewizyjnej. Przedstawiciele ci mogą też stawiać wnioski dotyczące tego punktu obrad, które muszą być rozpatrzone przez zarząd regionu.

§ 4

  1. Zarząd regionu podejmuje decyzję o powołaniu zarządu komisarycznego zwykłą większością głosów.
  2. Zarząd regionu powołując zarząd komisaryczny zobowiązany jest określić jego skład personalny oraz wskazać jego przewodniczącego.
  3. Zarząd komisaryczny składa się co najmniej z trzech członków. Członkiem zarządu komisarycznego może być wyłącznie członek Związku należący poprzez członkostwo w podstawowej jednostce organizacyjnej do danego regionu.
  4. Zarząd regionu informuje o powołaniu zarządu komisarycznego pracodawcę objętego działalnością danej organizacji zakładowej oraz banki prowadzące jej rachunki.

§ 5

  1. Zarząd regionu może ograniczyć zarządowi komisarycznemu zakres przekazanych mu kompetencji, w szczególności dotyczących prowadzonej przez daną organizację zakładową działalności gospodarczej.
  2. Ograniczenia o których mowa w ust. 1 nie mogą ograniczać możliwości wypełniania statutowych obowiązków przez zarząd komisaryczny wobec pracodawcy objętego działalnością organizacji w której zarząd komisaryczny pełni czasowo funkcje władzy wykonawczej.

§ 6

  1. Komisja zakładowa, której działalność została zawieszona, zobowiązana jest do przekazania protokolarnie zarządowi komisarycznemu pełnej dokumentacji, pieczątek oraz nadzoru nad majątkiem organizacji zakładowej. Ponadto komisja zakładowa ma obowiązek przekazać zarządowi komisarycznemu wykaz aktualnie prowadzonych spraw wraz z informacją o stanie ich zaawansowania.
  2. Na zarządzie komisarycznym spoczywa obowiązek określenia tzw. "bilansu otwarcia" obejmującego stan finansów, stan działalności gospodarczej (jeśli jest prowadzona) oraz wyszczególnienie wykroczeń przeciwko prawu związkowemu i powszechnemu.

§ 7

Zarząd regionu powołując zarząd komisaryczny zobowiązany jest powiadomić o tym regionalną komisję rewizyjną, która przejmuje kontrolę nad działalnością zarządu komisarycznego.

§ 8

  1. Zarząd komisaryczny w swej działalności nie jest związany postanowieniami zakładowego zebrania członków (delegatów).
  2. Zastrzeżenie o którym mowa w ust. 1 nie ma zastosowania do decyzji zakładowego zebrania członków (delegatów) podjętych zgodnie z postanowieniami § 10.

§ 9

1. Zarząd komisaryczny zwołuje zakładowe zebranie członków lub delegatów w terminie nie dłuższym niż 3 miesiące od daty podjęcia uchwały przez zarząd regionu powołującej zarząd komisaryczny.

2. Posiedzenie zakładowego zebrania członków lub delegatów, o którym mowa w ust. 1 jest ważne, jeśli:

1) wzięła w nim udział co najmniej połowa uprawnionych do głosowania,
2) byli obecni przedstawiciele zarządu komisarycznego,
3) o terminie zebrania była poinformowana regionalna komisja rewizyjna w taki sposób, by ich przedstawiciele mogli wziąć udział w tymże posiedzeniu,
4) zebraniu przewodniczył członek zarządu komisarycznego.

2. W posiedzeniu, o którym mowa w ust. 1 i 2, członkowie zarządu komisarycznego i regionalnej komisji rewizyjnej mają prawo formułowania wniosków i udziału w dyskusji. Nie mają oni jednak prawa do głosu stanowiącego czyli udziału w głosowaniu. Ograniczenie to nie dotyczy członków zarządu komisarycznego i regionalnej komisji rewizyjnej będących członkami władzy stanowiącej tej organizacji zakładowej.

§ 10

  1. Na posiedzeniu, o którym mowa w § 9, zarząd komisaryczny stawia wniosek o odwołanie wszystkich członków komisji zakładowej (w tym przewodniczącego), której działalność została zawieszona. Zarząd komisaryczny może postawić wniosek o odwołanie wszystkich lub poszczególnych członków zakładowej komisji rewizyjnej.
  2. Wnioski te są rozstrzygane w głosowaniu tajnym z zastosowaniem zasad wyborczych obowiązujących w Związku. Jeśli jednym z powodów powołania zarządu komisarycznego była utrata statutowych uprawnień przez komisję zakładową – np. z powodu nie przeprowadzenia wyborów w obowiązującym terminie lub zdekompletowanie jej składu – wówczas procedurę odwołania należy przeprowadzić wyłącznie wobec tych osób, które nie utraciły prawa do członkostwa w komisji zakładowej, której działalność została zawieszona.
  3. W przypadku istniejących wakatów w składzie komisji zakładowej oraz zakładowej komisji rewizyjnej przeprowadza się – po zakończeniu procedury, o której mowa ust. 2 – wybory uzupełniające.
  4. Skład komisji zakładowej oraz zakładowej komisji rewizyjnej stanowią członkowie tych komisji nie odwołani zgodnie z procedurą o której mowa w ust.1 i 2 oraz członkowie wybrani w wyborach uzupełniających.
  5. Po skutecznym przeprowadzeniu procedur opisanych w tym paragrafie zarząd komisaryczny kończy swoją działalność, przekazuje protokolarnie komisji zakładowej dokumentację, pieczątki przejęte zgodnie z § 6 ust. 1 wraz z dokumentacją ze swojej działalności oraz sporządza raport ze swojej działalności, który przekazuje zarządowi regionu. Zarząd komisaryczny zobowiązany jest również do przekazania zarządu nad majątkiem organizacji zakładowej.

Rozdział 3
Zawieszenie władz podstawowej jednostki organizacyjnej Związku
w trybie postanowień § 57 Statutu

§ 11

  1. Jeżeli w ocenie zarządu regionu, działalność władz danej organizacji zakładowej stwarza realne zagrożenie dla istotnych interesów Związku lub jego członków, np. naraża na straty materialne, nosi znamiona przestępstwa lub zagraża bezpieczeństwu członków Związku, zarząd regionu może zawiesić działalność danej komisji zakładowej oraz zakładowej komisji rewizyjnej z pominięciem terminu o którym mowa w § 56 ust. 1 Statutu.
  2. Procedury określone w rozdziale 2, z wyjątkiem postanowień zawartych w § 3 ust.1, obowiązują również w przypadku podjęcia, przez zarząd regionu, decyzji o zawieszeniu działalności władz organizacji zakładowej w trybie o którym mowa w ust. 1.

§ 12

  1. Zarząd regionu podejmując decyzję o zawieszeniu władz organizacji zakładowej, w trybie określonym w § 57 Statutu, ma obowiązek niezwłocznie powiadomić o tym Komisję Krajową. Powiadomienie musi zawierać uzasadnienie decyzji podjętej przez zarząd regionu.
  2. Komisja Krajowa lub upoważnione przez nią Prezydium Komisji Krajowej może w terminie do 2 miesięcy uchylić decyzję zarządu regionu. Decyzja ta jest ostateczna.

Rozdział 4
Skreślenie organizacji z rejestru

§ 13

  1. Jeśli po przeprowadzeniu procedur opisanych w § 10, działalność komisji zakładowej w dalszym ciągu jest sprzeczna z prawem wewnątrzzwiązkowym, wówczas zarząd regionu może podjąć decyzję o wyrejestrowaniu danej organizacji zakładowej.
  2. Zarząd regionu może również wyrejestrować organizację zakładową z powodu nie skutecznego – mimo wysiłków zarządu komisarycznego – zwołania posiedzenia zakładowego zebrania członków lub delegatów albo nie przeprowadzenia procedury opisanej w § 10.
  3. Zarząd regionu zobowiązany jest powiadomić komisję zakładową oraz zakładową komisję rewizyjną danej organizacji, a także regionalną komisję rewizyjną o terminie posiedzenia, na którym zamierza rozpatrzyć wniosek o wyrejestrowanie tej organizacji zakładowej z regionalnego rejestru podstawowych jednostek organizacyjnych Związku. Przedstawiciele wymienionych wyżej władz uczestnicząc w posiedzeniu zarządu regionu, na którym rozpatrywany jest wspomniany wniosek, mogą stawiać wnioski dotyczące tego punktu obrad, które muszą być rozpatrzone przez zarząd regionu.
  4. Od decyzji o skreśleniu regionalnego rejestru organizacji zakładowej przysługuje komisji zakładowej prawo do odwołania się w terminie 14 dni od doręczenia tej decyzji przez zarząd regionu. Odwołanie takie zarząd regionu musi rozpatrzyć w ciągu miesiąca od chwili jej złożenia. Zarząd regionu może podtrzymać swoją decyzję co najmniej 2/3 głosów.
  5. Decyzja o skreśleniu organizacji zakładowej z regionalnego rejestru jest prawomocna po podtrzymaniu decyzji przez zarząd regionu lub w przypadku nie złożenia przez komisję zakładową odwołania w terminu określonym w ust. 3.

§ 14

Majątek wyrejestrowanej organizacji zakładowej przejmuje zarząd regionu.

§ 15

Wszelkie decyzje związane z zakończeniem (kontynuowaniem) zatrudnienia lub oddelegowaniem do pracy w komisji zakładowej działaczy związkowych są podejmowane przez zarząd komisaryczny niezależnie od sposobu podjęcia decyzji, na podstawie których nastąpiły te zatrudnienia lub oddelegowania.

Rozdział 4
Postanowienia końcowe

§ 16

  1. Tracą moc uchwały KK nr 384/94 oraz 406/94.
  2. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Uchwała KK nr 31/04
ws. wspólnej reprezentacji regionów NSZZ "Solidarność" wobec władz wojewódzkich

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" działając na podstawie § 45 ust. 3 Statutu NSZZ "Solidarność" określa następujące zasady powoływania oraz funkcjonowania wspólnej reprezentacji regionalnych jednostek organizacyjnych Związku, działających na terenie jednego województwa.

§ 1

  1. Wspólna reprezentacja, o której mowa w § 45 ust. 3 Statutu NSZZ "Solidarność", działająca jako organ przedstawicielski Związku, reprezentuje NSZZ "Solidarność" wobec pracodawców i ich organizacji, wojewódzkich władz samorządowych i administracji rządowej, a także wobec innych organizacji i instytucji w sprawach dotyczących całego województwa.
  2. Wspólną reprezentację, dalej nazywaną międzyregionalnym zespołem koordynacyjnym NSZZ "Solidarność" lub w skrócie MZK tworzą, na podstawie pisemnego porozumienia, przewodniczący zarządów regionów lub wyznaczeni uchwałą przez zarząd regionu pełnomocnicy regionów działających na terenie jednego województwa.
  3. Każdy zarząd regionu, który działa na terenie danego województwa, bez względu na to czy region, którym kieruje znajduje się na terenie tego województwa w całości czy tylko w części, dysponuje w MZK jednym miejscem.
  4. MZK nie jest władzą nadrzędną wobec władz regionów, regionalnych organizacji branżowych i organizacji zakładowych lub międzyzakładowych.
  5. Międzyregionalny zespół koordynacyjny ulega rozwiązaniu, gdy na terenie województwa pozostanie jeden region NSZZ "Solidarność".

§ 2

  1. Międzyregionalny zespół koordynacyjny na pierwszym posiedzeniu wybiera ze swego grona przewodniczącego międzyregionalnego zespołu koordynacyjnego.
  2. Wybór przewodniczącego MZK odbywa się w głosowaniu jawnym bezwzględną większością głosów lub – na wniosek większości członków MZK – w głosowaniu tajnym, zgodnie z zasadami wyborczymi obowiązującymi przy wyborach władz związkowych.
  3. Informację o utworzeniu międzyregionalnego zespołu koordynacyjnego wraz z kopią protokołu z wyboru przewodniczącego MZK dostarcza się do Działu Organizacyjnego Komisji Krajowej, w terminie 14 dni od daty wyboru przewodniczącego MZK.

§ 3

  1. Pełnomocnik zarządu regionu w międzyregionalnym zespole koordynacyjnym dysponuje w głosowaniu, w tym też przy wyborze przewodniczącego MZK, niepodzielną pulą głosów, proporcjonalną do liczby członków Związku zrzeszonych w danym regionie lub jego części, obejmującej swym działaniem teren danego województwa.
  2. Do ważności decyzji międzyregionalnego zespołu koordynacyjnego niezbędny jest udział w głosowaniu co najmniej połowy liczby członków MZK.
  3. Decyzje MZK są przyjmowane większością 2/3 wszystkich głosów, którymi dysponują członkowie międzyregionalnego zespołu koordynacyjnego.
  4. Każde posiedzenie międzyregionalnego zespołu koordynacyjnego musi być protokołowane.

§ 4

  1. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
  2. Traci moc Uchwała KK nr 627/98

Uchwała KK nr 32/04
ws. powołania organizatora XVIII Krajowego Zjazdu Delegatów

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" postanawia, że uroczysty XVIII Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność", zwołany uchwałą nr 19/04 na 30 sierpnia 2005 r. odbędzie się w Gdańsku i powołuje na organizatora Zjazdu Jerzego Langera – Zastępcę Przewodniczącego KK.

Komisja Krajowa powierza organizację Zjazdu Prezydium Komisji Krajowej oraz Fundacji Promocji Solidarności, z którą zostanie zawarta stosowna umowa.

Stanowisko KK nr 15/04
ws. sytuacji pracowników w Poczcie Polskiej

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" na podstawie informacji uzyskanych ze związkowych struktur branżowych i regionalnych wyraża głębokie zaniepokojenie działaniami Dyrektora Generalnego Poczty Polskiej, które zwłaszcza w ostatnich miesiącach wprowadzają chaos w zarządzaniu firmą. Konfrontacyjna postawa wobec związków zawodowych, prowadząca do ewidentnego łamania praw pracowniczych, a także uporczywe i pośpieszne wprowadzanie metodą faktów dokonanych niedopracowanej i niedokończonej, a kosztownej strategii zarządzania może grozić:

  • wybuchem konfliktu społecznego o zasięgu ogólnopolskim,
  • gwałtownym zerwaniem więzi strukturalnych i organizacyjnych w przedsiębiorstwie,
  • ogromnym zadłużeniem firmy,
  • masowymi zwolnieniami pracowników, głównie w obszarach dotkniętych strukturalnym bezrobociem,
  • uzależnieniem Poczty Polskiej od innych podmiotów i utratą charakteru operatora narodowego.

Dyrektor Generalny PP eskaluje konflikt oraz podejmuje działania prowokacyjne wobec załogi i partnerów społecznych. Przykładem tego typu działań jest pochopne wprowadzanie instytucji jednego pracodawcy, pomimo niedawnej ogólnopolskiej manifestacji pracowników i trwającego obecnie sporu zbiorowego ze wspólną reprezentacją związków zawodowych.

Domagamy się zaniechania jednostronnego narzucania swojej woli oraz uwzględnienia merytorycznych uwag związków zawodowych, wskazań Rady Poczty Polskiej i opinii posłów z sejmowej komisji infrastruktury.

Sprzeciwiamy się:

  • dezintegracji przedsiębiorstwa, utracie jego pozycji na rynku i zaufania społecznego,
  • roztrwonieniu wypracowanego przez lata majątku przedsiębiorstwa,
  • masowym zwolnieniom pracowników w całej Polsce,
  • porzuceniu misji i funkcji przewidzianych przez państwo dla tej instytucji pod pretekstem dostosowania jej działalności do standardów otwartego europejskiego rynku usług pocztowych.

Wzywamy Ministra Infrastruktury i Dyrektora Generalnego PP do przedstawienia całościowych planów reorganizacji przedsiębiorstwa oraz do podjęcia uczciwego dialogu z partnerami społecznymi, w tym z Sekcją Krajową Pracowników Poczty NSZZ "Solidarność", w celu przeprowadzenia restrukturyzacji firmy w sposób zharmonizowany, z zachowaniem spokoju społecznego i w interesie pracowników.

Apelujemy do rządu i parlamentu o monitorowanie procesów zachodzących w Poczcie Polskiej – podmiocie ważnym dla funkcjonowania państwa.

Stanowisko KK nr 16/04
ws. projektu ustawy o emeryturach pomostowych i rekompensatach

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" po zapoznaniu się z przedstawionym przez Ministerstwo Polityki Społecznej projektem ustawy o emeryturach pomostowych i rekompensatach stwierdza, co następuje:

  1. Strona Rządowa nie dotrzymała postanowień zawartych w ustaleniach z 9 i 24 grudnia 1998 r., w tym w szczególności w pkt. 6 ustaleń z 9 grudnia, które przewidują, że zapisy ustawy o emeryturach pomostowych zostaną opracowane w drodze negocjacji, czyli na warunkach korzystniejszych niż przewiduje to ustawa o związkach zawodowych w artykule 19 (obowiązek konsultacji projektów aktów prawnych).
  2. Projektodawca przekroczył zakres regulacji ustawowej wynikającej z art. 24 ustawy o emeryturach i rentach z FUS – rażąco ograniczając zakres podmiotowy uprawnionych do emerytur pomostowych, uzależniając je od daty zatrudnienia w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze oraz wprowadził w ustawie w sposób nieuzasadniony pojęcie rekompensat, które zastąpiły dla części uprawnionych emerytury pomostowe.
  3. Nie do zaakceptowania są zapisy ustawowe definiujące prace w szczególnych warunkach i prace o szczególnym charakterze, a tym samym mające wpływ na ustalenie wykazu rodzajów prac o szczególnym charakterze. Kolejny raz stwierdzamy, że przy opracowywaniu tych wykazów przyjęto niewłaściwe założenia wyjściowe i wzięto pod uwagę jedynie niektóre kryteria medyczne, a nie zostały uwzględnione inne istotne aspekty zgłaszane wielokrotnie w poprzednich latach przez stronę związkową (opinie związków zawodowych w sprawie raportu Komisji Ekspertów Medycyny Pracy powołanej 4 grudnia 1998 r.).
  4. Przedstawiony w projekcie ustawy sposób finansowania emerytur pomostowych, z góry skazuje wielu przedsiębiorców na ponoszenie poważnych obciążeń kosztowych, co będzie miało wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki i jej poszczególnych dziedzin, a tym samym na wewnętrzny rynek pracy.
  5. Kolejny raz strona związkowa domaga się od Rządu RP, aby osoby wykonujące dotychczas prace uprawniające do wcześniejszego wieku emerytalnego na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. oraz odrębnych ustaw, a także przepisów resortowych, zachowały to uprawnienie, a nowe regulacje dotyczyły osób rozpoczynających pracę pod rządami nowej ustawy.

Mając powyższe na względzie żądamy od Rządu RP wycofania projektu ustawy o emeryturach pomostowych i rekompensatach i przystąpienia do rzeczowego dialogu ze stroną związkową, w myśl cytowanych wyżej Ustaleń.