28 sierpnia 2004

Komunikat

W dniu 28 sierpnia 2004 r. w Szczecinie odbyło się uroczyste posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", podczas którego w specjalnym stanowisku złożono hołd wszystkim uczestnikom wydarzeń z sierpnia 1980 roku, w wyniku których powołano do życia związek. W Szczecinie, obok Gdańska i Jastrzębia podpisano porozumienia komitetów strajkowych z rządem. Były to wydarzenia bez precedensu w historii powojennej Europy – czytamy w stanowisku. Dziś, obchodząc XXIV rocznicę Sierpnia, dziękujemy tym, którzy przewodzili strajkom oraz wszystkim, którzy czynnie uczestniczyli w akcjach strajkowych lub je wspierali. Bez tego wsparcia, bez ofiarnej pomocy całego społeczeństwa zwycięstwo byłoby niemożliwe. Ze słowami szczególnych podziękowań zwrócono się do Ojca Świętego i Kościoła Katolickiego w Polsce za duchowe wsparcie w walce o Solidarność i wolność.

W obradach Komisji Krajowej uczestniczyli prof. Jerzy Buzek – poseł do parlamentu europejskiego oraz Józef Niemiec – sekretarz Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych. Z ich udziałem odbyła się dyskusja na temat przyszłości i zadań ruchu związkowego wynikających z przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Listy z pozdrowieniami do uczestników obrad przesłali Lech Wałęsa, Jan Kołakowski i Mieczysław Janowski.

W dalszej części posiedzenia członkowie Komisji Krajowej zapoznali się z informacjami o przebiegu prac nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych oraz projektem ustawy o informacji i konsultacji z pracownikami.

Po zakończeniu obrad na Zamku Książąt Pomorskich odbyło się otwarcie wystawy poświęconej 24-letniej historii "Solidarności".

  • Dariusz Wasielewski – rzecznik prasowy KK

Stanowisko nr 10/04
w XXIV rocznicę powstania NSZZ "Solidarność"

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" składa hołd wszystkim uczestnikom wydarzeń z sierpnia 1980 roku, w wyniku których powołano do życia NSZZ "Solidarność".

Sierpień 1980 roku wpisał się w ciąg historycznych zmagań narodu, dla którego wolność była zawsze upragnionym celem, a uznanie godności człowieka, szczególnie człowieka pracy, warunkiem koniecznym społecznego ładu. To tu, w Szczecinie, w 1980 roku i wcześniej – w 1970 roku – robotnicy Pomorza Zachodniego odważnie sprzeciwili się niesprawiedliwości, dając wyraz swemu przywiązaniu do prawdy i wolności. W Szczecinie, obok Gdańska i Jastrzębia, w sierpniu 1980 roku podpisano porozumienia komitetów strajkowych z rządem. Były to wydarzenia bez precedensu w historii powojennej Europy: solidarny opór społeczeństwa zmusił komunistyczne władze do wyrażenia zgody na utworzenie całkowicie niezależnej organizacji – Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność".

Dziś, obchodząc XXIV rocznicę Sierpnia, dziękujemy tym, którzy przewodzili strajkom oraz wszystkim, którzy czynnie uczestniczyli w akcjach strajkowych lub je wspierali. Bez tego wsparcia, bez ofiarnej pomocy całego społeczeństwa zwycięstwo byłoby niemożliwe.

W sposób szczególny dziękujemy Ojcu Świętemu i Kościołowi Katolickiemu w Polsce za duchowe wsparcie w walce o solidarność i wolność.

Dzisiaj, gdy sytuacja pracujących jest często bardzo trudna, a przyszłość niepewna, pamięć Sierpnia ożywia naszą nadzieję i budzi wiarę w zwycięstwo tego, co dobre, w zwycięstwo godności każdego człowieka i solidarności międzyludzkiej.