Komunikat
W dniach 16-17 września 2003 r. w Gdańsku odbyło się posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", podczas którego przyjęto stanowisko ws. protestu górników w Warszawie popierające postulaty obrony miejsc pracy przedstawione podczas manifestacji w dniu 11 września br. Społeczeństwo polskie negatywnie ocenia tzw. restrukturyzację całych gałęzi przemysłu, której rezultatem są setki tysięcy bezrobotnych i praktyczna likwidacja tych sektorów, a wyjątkowo cyniczna argumentacja usprawiedliwiająca zamykanie kopalń w pełni uzasadnia protest górniczy. Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" stoi solidarnie z górnikami w jednym szeregu.
Komisja Krajowa, stwierdzając brak działań państwa gwarantujących przestrzeganie prawa pracowników do wynagrodzenia, przyjęła także stanowisko, w którym domaga się: /1/ zrównania sankcji karnych za niewypłacanie wynagrodzeń z sankcjami za niepłacenie podatków; /2/ uzależnienia możliwości wliczania wynagrodzeń w koszty działalności pracodawcy od faktycznego ich wypłacenia pracownikom; /3/ uznawania przez wymiar sprawiedliwości niewypłacania wynagrodzeń za czyn o wysokiej szkodliwości społecznej. Ponadto KK zwraca się do Państwowej Inspekcji Pracy, aby zwalczanie niewypłacania należnych świadczeń pracowniczych było nadal priorytetem w jej działalności.
Omówiono projekt porządku obrad XVI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność", który odbędzie się w dniach 26-27 września br. w Stalowej Woli.
Członkowie KK zapoznali się z informacją o bieżących pracach w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.
-
Dariusz Wasielewski – rzecznik prasowy KK
Stanowisko KK nr 78/03
ws. postulatów NSZZ "Solidarność" w obronie pracowniczego prawa do wynagrodzenia
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność", stwierdzając brak wystarczających działań państwa gwarantujących przestrzeganie prawa pracowników do wynagrodzenia:
- Domaga się zrównania sankcji karnych za niewypłacanie wynagrodzeń z sankcjami za niepłacenie podatków;
- Domaga się uzależnienia możliwości wliczania wynagrodzeń w koszty działalności pracodawcy od faktycznego ich wypłacenia pracownikom;
- Domaga się od wymiaru sprawiedliwości uznawania niewypłacania wynagrodzeń – ze względu na lawinowo rosnącą skalę zjawiska i towarzyszące temu dramatyczne skutki – za czyn o wysokiej szkodliwości społecznej.
KK NSZZ "Solidarność" zwraca się do Państwowej Inspekcji Pracy, aby zwalczanie niewypłacania należnych świadczeń pracowniczych było nadal priorytetem w jej działalności.
Komisja uznaje postulaty pierwszy i drugi za swoje priorytety w ramach prac prowadzonych w Komisji Trójstronnej.
Stanowisko KK nr 79/03
ws. protestu górników w Warszawie
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" w całej rozciągłości popiera postulaty obrony miejsc pracy przedstawione przez protestujących górników w dniu 11.09.2003 r. w Warszawie.
Społeczeństwo polskie negatywnie ocenia tzw. restrukturyzację całych gałęzi przemysłu, której rezultatem są setki tysięcy bezrobotnych i praktyczna likwidacja tych sektorów, a wyjątkowo cyniczna argumentacja usprawiedliwiająca zamykanie kopalń w pełni uzasadnia protest górniczy.
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" stoi solidarnie z górnikami w jednym szeregu.
Uchwała KK nr 180/03
ws. zespołu ds. analiz finansowych
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" powołuje zespół w składzie:
- Stefan Kubowicz
- Ryszard Dubiela
- Jarosław Krauze
- Ryszard Górny
- Józef Wiśniowski
- Andrzej Filipczyk
- Andrzej Kaczmarek
w celu przeprowadzenia analiz finansowych skutków postulowanych zmian uchwały finansowej dla struktur Związku.
Uchwała KK nr 181/03
ws. włączenia akcji w Hucie Stalowa Wola do ogólnopolskich akcji protestacyjnych
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" na wniosek Rady Sekretariatu Metalowców dokonuje włączenia akcji w Hucie Stalowa Wola do ogólnopolskich akcji protestacyjnych, których kalendarz jest określony w uchwale KK nr 152/03