14 maja 2003 (160-163/03)

Komunikat

W dniu 14 maja 2003 r. w Gdańsku odbyło się posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Gośćmi Komisji Krajowej byli Metropolita Gdański ks. abp Tadeusz Gocłowski oraz prof. Jan Kułakowski, których wystąpienia nt. "Przyszłości Europy" były wstępem do dyskusji o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w kontekście czerwcowego referendum. Ks. abp Tadeusz Gocłowski zwrócił m. in. uwagę na kwestię podmiotowości człowieka wskazując jednocześnie, iż wolność wyboru to dokonanie wyboru a nie zaniechanie go. Prof. Jan Kułakowski dzieląc się swoimi refleksjami stwierdził, że Unia Europejska nie może być modelem sztywnym, musi podlegać ewolucji przy zachowaniu kilku podstawowych kryteriów – począwszy od zasady wspólnotowej, solidarności a skończywszy na zasadzie otwartości. Wyraził przy tym przekonanie, że zagadnieniem fundamentalnym dla Wspólnoty jest oparcie się na wartościach chrześcijańskich oraz respektowaniu prawa do wolności. Przewodniczący KK Janusz Śniadek, odwołując się do zaakcentowanej przez ks. arcybiskupa podmiotowości człowieka powiedział, że nie ma gorszych i lepszych, złych i dobrych Polaków, bez względu na to, jakiego dokonają wyboru w czerwcowym referendum. Ten wybór należy uszanować mając w pamięci, że to zryw Sierpnia 1980 roku przyniósł nam i innym narodom w Europie prawo do podejmowania decyzji, prawo do wolności. Teraz więc naszym obowiązkiem jest skorzystać z niego.

W trakcie obrad Komisja Krajowa omówiła także przebieg kwietniowej manifestacji związku w Warszawie oraz planowany kalendarz dalszych działań w obronie godności ludzi pracy. W najbliższy piątek 16 maja br. odbędzie się manifestacja w Elblągu oraz pikiety przed budynkiem dyrekcji Huty Baildon w Katowicach i pod Urzędem Wojewódzkim w Gdańsku.

Członkowie KK zapoznali się również z przebiegiem prac w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych oraz stanem negocjacji nt. emerytur dla pracowników zatrudnionych w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze.

Na wniosek organizacji zakładowych i międzyzakładowych z powiatu radomszczańskiego w województwie łódzkim Komisja Krajowa podjęła uchwałę o wyrejestrowaniu ww. organizacji z Regionu Piotrkowskiego i wpisaniu ich do regionalnego rejestru w Regionie Ziemia Łódzka NSZZ "Solidarność".

  • Dariusz Wasielewski – rzecznik prasowy KK

Uchwała KK nr 160/03
ws. zmiany nazwy Sekretariatu Kultury, Sztuki i Środków Przekazu

§ 1

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność", działając na podstawie § 19 ust. 1 pkt 4 Statutu NSZZ "Solidarność", dokonuje zmiany w uchwale KK nr 122/91 ws. nazewnictwa Sekretariatów Branżowych i Zawodowych. Punkt 12 uchwały otrzymuje brzmienie:

"12) Sekretariat Kultury i Środków Przekazu".

§ 2

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" dokonuje jednocześnie zmiany w uchwale KK nr 283/93 ws. rejestracji Sekretariatu Kultury, zmieniając dotychczasową nazwę: "Sekretariat Kultury, Sztuki i Środków Przekazu" na "Sekretariat Kultury i Środków Przekazu NSZZ "Solidarność".

Uchwała KK nr 161/03
ws. zmiany zasięgu działania regionów Ziemia Łódzka i Piotrkowskiego

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność", działając na podstawie § 8 ust.1 pkt 5 Statutu NSZZ "Solidarność" oraz uchwały KK nr 642/98 z późniejszymi zmianami, na wniosek organizacji zakładowych i międzyzakładowych z powiatu radomszczańskiego w województwie łódzkim podejmuje decyzję o zmianie zasięgu działania regionów, rozszerzając obszar Regionu Ziemia Łódzka NSZZ "Solidarność" o powiat radomszczański w województwie łódzkim.

Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2003 r.

Niniejsza uchwała stanowi podstawę do niezwłocznego wpisania organizacji zakładowych i międzyzakładowych z powiatu radomszczańskiego do regionalnego rejestru organizacji zakładowych w Regionie Ziemia Łódzka NSZZ "Solidarność". Zarejestrowanie tych organizacji zakładowych i międzyzakładowych w Regionie Ziemia Łódzka NSZZ "Solidarność" skutkuje jednoczesnym wyrejestrowaniem ww. organizacji zakładowych i międzyzakładowych z Regionu Piotrkowskiego NSZZ "Solidarność", ze wszystkimi tego konsekwencjami.

Region rejestrujący organizacje zakładowe i międzyzakładowe jest zobowiązany do poinformowania pracodawców, których ww. organizacje zakładowe i międzyzakładowe obejmują swoim działaniem, o zmianie władz nadrzędnych tych organizacji zakładowych i międzyzakładowych.

Uchwała KK nr 163/03
ws. zespołu ds. informacji nt. integracji europejskiej

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" powołuje zespół do spraw informacji na temat integracji europejskiej w składzie:

  • Jerzy Langer
  • Józef Niemiec
  • Dariusz Wasielewski
  • Krzysztof Zgoda
  • Dariusz Kucharski