16 kwietnia 2003 (154-157/03)

Komunikat

W dniu 16 kwietnia 2003 r. w Gdańsku odbyło się posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność", podczas którego uzgodniono sprawy organizacyjne zaplanowanej na 25 kwietnia br. ogólnopolskiej manifestacji w Warszawie w obronie godności ludzi pracy. Głównymi żądaniami związku są: polityka tworzenia a nie likwidacji miejsc pracy, przestrzeganie prawa do zapłaty za wykonaną pracę oraz przywrócenie zasiłków i świadczeń przedemerytalnych. Pełnomocnik Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej Jerzy Langer poinformował, że w ciągu dziesięciu tygodni NSZZ "Solidarność" zebrał pod projektem ustawy na rzecz przywrócenia zasiłków i świadczeń przedemerytalnych 550 tysięcy podpisów (wymagana ustawowo ilość to 100 tysięcy). Akcja zbierania podpisów, prowadzona pod hasłem "W Polsce nie ma ludzi niepotrzebnych!", potrwa do 25 kwietnia. Zebrane podpisy przekazane zostaną Marszałkowi Sejmu 29 kwietnia br.

Komisja Krajowa postanowiła wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z dwoma wnioskami o zbadanie zgodności z Konstytucją RP przepisów ustaw: /1/ z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia – w świetle gwarantowanego konstytucyjnie prawa do ochrony zdrowia i równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz /2/ z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów udzielanych lekarzom, lekarzom stomatologom, pielęgniarkom, położnym i technikom medycznym oraz o umarzaniu tych kredytów.

W trakcie posiedzenia omówiono sytuację w branżach oraz przyjęto stanowisko ws. protestu prowadzonego w siedzibie Kompanii Węglowej S.A. w Regionie Śląsko-Dąbrowskim w obronie praw pracowników wynikających z branżowego układu zbiorowego i przeciwko likwidacji kolejnych miejsc pracy. Komisja Krajowa popierając postulaty górników apeluje do Rządu RP oraz do Zarządu Kompanii Węglowej S.A. o natychmiastowe podjęcie rozmów z protestującymi w celu rozwiązania problemów branży górniczej. Podjęto również uchwałę ws. uprawnienia Międzyzakładowej Komisji Koordynacyjnej Polskich Hut Stali S.A. do zawierania zakładowego układu zbiorowego pracy.

Zapoznano się także z przebiegiem prac w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych, akceptując jednocześnie przystąpienie związku do rozmów postulowanych przez organizacje pracodawców m. in. w obszarach finansów publicznych, systemu podatkowego, polityki gospodarczej i społecznej. Uznano jednakże, że strona związkowa musi określić warunki brzegowe dla tych negocjacji dotyczące w szczególności prawa pracy, ochrony najuboższych, ograniczenia fiskalizmu państwa.

Komisja Krajowa uchwaliła budżet KK na 2003 r.

Postanowiono również, że zwyczajna sesja XVI Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność" zwołana na 26 i 27 września br. odbędzie się w Stalowej Woli.

  • Dariusz Wasielewski – rzecznik prasowy KK

Uchwała KK nr 154/03
ws. uprawnienia MKK Polskich Hut Stali S.A. do zawierania zakładowego układu zbiorowego pracy

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" stwierdza, iż Międzyzakładowa Komisja Koordynacyjna Polskich Hut Stali S.A., działająca na podstawie § 8 ust. 1 pkt 2 Statutu NSZZ "Solidarność", zarejestrowana przez Prezydium Komisji Krajowej pod nr 62 w Krajowym Rejestrze MKK, jest jedynym organem NSZZ "Solidarność" obejmującym swoim zakresem działania Polskie Huty Stali S.A. uprawnionym do negocjowania i zawarcia zakładowego układu zbiorowego pracy dla pracowników Polskich Hut Stali S.A.

Uchwała KK nr 156/03
ws. skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" działając na podstawie art. 191 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 Konstytucji RP postanawia wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z Konstytucją art. 2 i 7 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. o zmianie ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów udzielanych lekarzom, lekarzom stomatologom, pielęgniarkom, położnym i technikom medycznym oraz o umarzaniu tych kredytów (Dz.U., Nr 144, poz. 1209).

Jednocześnie Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" upoważnia Janusza Śniadka – Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" oraz Jerzego Langera – Zastępcę Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" do podpisania ww. wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Załącznik do Uchwały nr 156/03

Uchwała KK nr 157/03
ws. skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" działając na podstawie art. 191 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 Konstytucji RP postanawia wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności następujących przepisów ustawy z dnia 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. Nr 45, poz. 391) zwanej dalej "ustawą o p. u. w NFZ" z następującymi przepisami Konstytucji RP :

  1. art. 23 ust. 2 ustawy o p. u. w NFZ z art. 2 Konstytucji RP i sformułowaną tam zasadą demokratycznego państwa prawnego,
  2. art. 36 ust. 1 ustawy o p. u. w NFZ z art. 2 Konstytucji RP i sformułowaną tam zasadą demokratycznego państwa prawnego,
  3. art. 47 ust. 1 pkt 1, art. 47 ust. 1 pkt 3, art. 47 ust. 1 pkt 4, art. 47 ust. 1 pkt 6, art. 47 ust. 5, art. 54 ust. 1, art. 57 ust. 5, art. 68 ust. 1 i 2 ustawy o p. u. w NFZ z art. 2 Konstytucji RP formułującym zasadę demokratycznego państwa prawnego oraz art. 68 ust. 1 i 2 Konstytucji RP gwarantującym prawo do ochrony zdrowia i zapewniającym równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej,
  4. art. 49 i 72 ust. 3 ustawy o p. u. w NFZ z art. 68 ust. 1 Konstytucji RP gwarantującym każdemu prawo do ochrony zdrowia,
  5. art. 151 ustawy o p. u. w NFZ w związku z art. 1 i 2 ustawy z 4 września 1997 r. o działach administracji rządowej (Dz. U. z 1999 r., Nr 82, poz. 928 z późn. zm.) oraz rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 29 marca 2002 r. (Dz. U. Nr 32, poz. 301), a art. 149 ust. 1 Konstytucji RP wskazujący na konieczność podziału zadań administracji rządowej oraz art. 2 Konstytucji RP kreującym zasadę demokratycznego państwa prawa,
  6. art. 224 ustawy o p. u. w NFZ z art. 2 Konstytucji RP i sformułowaną tam zasadą demokratycznego państwa prawnego.

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" upoważnia Janusza Śniadka – Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" oraz Jerzego Langera – Zastępcę Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" do podpisania w/w wniosku do Trybunału Konstytucyjnego.

Załącznik do Uchwały nr 157/03

Stanowisko KK nr 75/03
ws. protestu prowadzonego w siedzibie Kompanii Węglowej S.A.

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" popiera postulaty, pod którymi prowadzona jest akcja protestacyjna w siedzibie Kompanii Węglowej S.A. w Regionie Śląsko-Dąbrowskim w obronie praw pracowników, wynikających z branżowego układu zbiorowego oraz przeciwko likwidacji kolejnych miejsc pracy.

Komisja Krajowa apeluje do Rządu RP oraz do Zarządu Kompanii Węglowej S.A. o natychmiastowe podjęcie rozmów z protestującymi w celu rozwiązania bardzo istotnych problemów branży górniczej.