30 sierpnia 2002

Stanowisko KK nr 59/02 ws. praw pracowniczych  w XXII rocznicę Porozumień Sierpniowych

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, zebrana na posiedzeniu w Lubinie, w dniu XXII rocznicy Porozumień Sierpniowych stwierdza, że w ostatnim czasie nasiliły się w Polsce działania zmierzające do ograniczenia praw pracowniczych i pomniejszenia roli związków zawodowych w systemie państwa demokratycznego i gospodarki rynkowej.
Strony podejmujące te działania, głównie lewicowa koalicja rządząca i większość parlamentarna, Prezydent RP, liberalne partie polityczne oraz związki pracodawców, pod hasłem tzw. liberalizacji rynku pracy z premedytacją ograniczają prawa pracownicze i uprawnienia organizacji ich reprezentujących.
Przejawia się to w następujących działaniach :
 – narzucaniu zmian w Kodeksie pracy nieuzgodnionych w dialogu partnerów społecznych,
 –  stosowaniu zatrudniania pozakodeksowego,
 – wyrzucaniu z pracy działaczy związkowych i pracowników należących do związków zawodowych, 
–  nagminnym niepłaceniu pracownikom należnych wynagrodzeń za pracę, nierzadko w sytuacji, w której pracodawcę stać na opłacanie kosztownego zarządzania firmą.
Tym działaniom towarzyszy, szczególnie ze strony rządu, fałszywa propaganda, że wprowadzane są one w celu zwiększania liczby miejsc pracy. W ten sposób konfrontuje się pracowników oraz bezrobotnych i próbuje usprawiedliwić stosowanie swoistego szantażu – chcesz pracować, to zgódź się na ograniczanie praw pracowniczych, zrezygnuj z zasad stanowiących o godności ludzi pracy!
 Wobec nasilenia się tych patologicznych zjawisk przypominamy, że nasz Związek nigdy nie zgodzi się na ich umacnianie się w polskiej rzeczywistości i podejmie w tym celu wszystkie możliwe działania statutowe.
Stanowisko NSZZ „Solidarność” dotyczące tych społecznie szkodliwych zjawisk budujemy w oparciu o Statut Związku i społeczne nauczanie Jana Pawła II odnoszące się do kwestii godności pracy i podmiotowości człowieka.
 W XXII rocznicę porozumień sierpniowych Komisja Krajowa apeluje do innych central  związków zawodowych i związków pracodawców szanujących prawa pracownicze o wspólne przeciwstawienie się wszelkim działaniom uderzającym w godność ludzi pracy.

Stanowisko KK nr 60/02 ws. rocznicy Sierpnia 1980

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”,  zebrana na posiedzeniu w Lubinie w przededniu XXII rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, oddaje hołd wszystkim Ludziom Solidarności, którzy tamtego Sierpnia mieli odwagę upomnieć się o prawdo do wolności i godności pracy.
NSZZ „Solidarność” powstał jako zorganizowany ruch związkowy dzięki temu, że daliśmy się porwać głębokiemu znaczeniu tego słowa i wartościom, które są w nim zawarte. One dały siły i nadzieję na spełnienie naszych oczekiwań i marzeń o niepodległej Polsce. Wzmacniani przez wszystkie lata istnienia NSZZ „Solidarność” nauczaniem i wsparciem Ojca Świętego  Jana Pawła II pozostaniemy wierni wskazaniom „jedni drugich brzemiona noście”.

Stanowisko KK nr  61/02 ws. Wydarzeń Lubińskich '82 r.

W przeddzień XX rocznicy tragicznych Wydarzeń Lubińskich Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” składa hołd zastrzelonym i rannym uczestnikom tamtych wydarzeń. Za prawo do wolności i godnego życia, za prawo do zrzeszania się w NSZZ „Solidarność” zginęli w Lubinie nasi Koledzy: Michał Adamowicz, Mieczysław Poźniak i Andrzej Trajkowski.
31 sierpnia 1982 roku mieszkańcy Lubina oraz pracownicy zakładów pracy Zagłębia Miedziowego zgromadzili się w II rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, aby zaprotestować przeciwko trwającemu stanowi wojennemu  oraz domagać się uwolnienia uwięzionych członków NSZZ „Solidarność”. Przeciwko pokojowej manifestacji komunistyczne władze wysłały oddziały milicji, które użyły wobec protestujących ostrej amunicji i gazów łzawiących. Były ofiary śmiertelne, wiele osób zostało rannych.
NSZZ „Solidarność” wyraża jednocześnie oburzenie z powodu nieukarania sprawców tego mordu i ich politycznych mocodawców. Minęło 20 lat, a polski wymiar sprawiedliwości wciąż jest bezsilny wobec tych, którzy dopuścili się zbrodni na niewinnych uczestnikach pokojowej manifestacji. Żądamy, aby sprawcy mordu i ich poplecznicy, dzięki którym czuli się bezkarni, stanęli przed sądem i zostali surowo ukarani.

UCHWAŁA KK nr 116/02 ws. zgody na pikietę

Na wniosek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, zgodnie z wymogiem par. 8 pkt 5 regulaminu Krajowego Funduszu Strajkowego, Komisja Krajowa wyraża zgodę na zorganizowanie ogólnopolskiej pikiety pod Senatem RP dnia 6 sierpnia 2002 r.

 

21 sierpnia 2002

Stanowisko KK nr 58/02 ws. nowelizacji Kodeksu pracy

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”  wyraża oburzenie faktem podpisania przez prezydenta RP nowelizacji Kodeksu pracy bez uprzedniego skierowania wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności tej ustawy z Konstytucją RP. Jako współtwórca obowiązującej Ustawy Konstytucyjnej prezydent nie powinien  podpisywać sprzecznego z nią dokumentu. Działanie takie stawia pod znakiem zapytania rzetelność procesu stanowienia prawa. 
NSZZ „Solidarność” postanawia skierować do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności ustawy Kodeks pracy z Konstytucją RP.

UCHWAŁA KK nr 117/02 ws. zmian w statucie  Fundacji Promocji Solidarności

Zgodnie z § 17 statutu Fundacji Promocji Solidarności, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zatwierdza zmiany w statucie Fundacji dokonane przez Radę Fundacji w dniu 19 sierpnia 2002 r., zawarte w uchwale nr 4/2002 stanowiącej załącznik do niniejszej uchwały.

Uchwała nr 4/02 Rady Fundacji Promocji Solidarności w sprawie zmian w statucie Fundacji z dnia 19 sierpnia 2002 r.

Działając w oparciu o § 17 statutu Fundacji, rada Fundacji Promocji Solidarności postanawia dokonać w Statucie Fundacji następujących zmian:
1. Skreśla się dotychczasową treść § 5 statutu i nadaje nową o brzmieniu: „Celem Fundacji, zgodnie z historyczną tradycją i postanowieniami założyciela, jest prowadzenie działalności mającej na celu upamiętnianie dokonań NSZZ „Solidarność”, krzewienie idei ochrony praw pracowniczych i socjalnych pracowników, wspieranie działalności NSZZ „Solidarność”, a także świadczenie pomocy materialnej osobom poszkodowanym w stanie wojennym lub ich rodzinom oraz prowadzenie innej działalności charytatywnej”.
2. w § 6 Statutu dodaje się punkt 4 w brzmieniu:
3. „utworzenie funduszu pomocowego; zasady wykorzystywania środków tego funduszu określa regulamin przyjęty przez Radę Fundacji”.

UCHWAŁA KK nr 118/02 ws. wykonania budżetu KK za I półrocze 2002 r.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przyjmuje informację o wykonaniu budżetu Komisji Krajowej na I półrocze 2002 r.

UCHWAŁA KK nr 119/02 ws. budżetu KK na II półrocze 2002 r.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przyjmuje budżet Komisji Krajowej za II półrocze 2002 r.

UCHWAŁA KK nr 120/02 (do użytku służbowego)

UCHWAŁA KK nr 121/02 ws. upoważnienia Prezydium KK

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” upoważnia Prezydium KK do przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Krajowej za kadencję 1998 – 2002 w przypadku, gdy Komisja ze względów organizacyjnych nie będzie miała możliwości jego uchwalenia w terminie do 31 sierpnia 2002 r.


 

6 sierpnia 2002

Warszawa 06.08.2002 r.

Pan Longin Pastusiak
Marszałek Senatu Rzeczypospolitej Polskiej
Warszawa
 
Komisja Krajowa NSZZ Solidarność zwraca się do Senatu Rzeczpospolitej Polskiej o uwzględnienie w swoich pracach nad nowelizacją prawa pracy następujących ważnych okoliczności:

1. Proponowane zmiany nie tylko nie przyczynią się do zmniejszenia bezrobocia, ale przeciwnie będą sprzyjać jego powiększeniu.

2. Wprowadzenie w ostatniej chwili podczas prac sejmowych bez jakiejkolwiek konsultacji społecznej bardzo istotnych, niekorzystnych dla pracowników zmian, stanowi pogwałcenie podstawowych zasad dialogu społecznego.

3. Część przyjętych przez Sejm rozwiązań narusza konstytucję oraz normy konwencji i praw międzynarodowych.

Szczegółowe uwagi do poszczególnych rozwiązań, wraz z uzasadnieniem, zostały przedstawione w naszym wystąpieniu z dnia 1 sierpnia bieżącego roku.
Komisja Krajowa zwraca się do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej o zaniechanie uchwalania prawa godzącego w środowiska pracownicze i obarczonego tak istotnymi wadami.

Za Komisję Krajową Przewodniczący Marian Krzaklewski

UCHWAŁA KK nr 116/02 ws. zgody na pikietę

Na wniosek Prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, zgodnie z wymogiem par. 8 pkt 5 regulaminu Krajowego Funduszu Strajkowego, Komisja Krajowa wyraża zgodę na zorganizowanie ogólnopolskiej pikiety pod Senatem RP dnia 6 sierpnia 2002 r.