Stanowisko KK nr 54/02 ws. protestu załogi Fabryki Kabli w Ożarowie Mazowieckim
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” popiera słuszny protest załogi Fabryki Kabli w Ożarowie Mazowieckim przeciw likwidacji zakładu i w obronie miejsc pracy.
Likwidacja zrestrukturyzowanej i dobrze działającej fabryki, mającej pełny pakiet zamówień – w tym eksportowych – i dobrą kondycję techniczną (nowoczesne technologie, wysokie kwalifikacje załogi), zapewniającej ponad 600 miejsc pracy mieszkańcom Ożarowa bezpośrednio w zakładzie i ponad 300 w spółkach kooperujących, doprowadzi do nieuzasadnionego wzrostu bezrobocia.
W takiej sytuacji karygodny jest brak reakcji rządu, który jedynie deklaruje, że ma zamiar zwalczać bezrobocie. O przyzwoleniu władz państwowych na niszczenie Fabryki Kabli świadczy jednoznacznie zgoda Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na skupienie wszystkich zakładów konkurencyjnych w jednym ręku, mimo wcześniejszych decyzji negatywnych w tej sprawie, podjętych w tych samych warunkach ekonomicznych.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” domaga się od właściciela zapewnienia pracownikom prawa do dalszej pracy w ożarowskim zakładzie.
Jednocześnie domagamy się od rządu RP podjęcia niezwłocznych działań, które położą kres niszczeniu ożarowskiej Fabryki Kabli i zapobiegną podobnym praktykom w przyszłości.
Stanowisko KK nr 55/02 ws. protestu załogi „Daewoo Motor” sp. z o.o. w Nysie
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” popiera protest załogi „Daewoo Motor” Spółka z o.o. w Nysie, który rozpoczął się 6 maja br.
Pracownicy spółki od kilku miesięcy nie otrzymują wynagrodzenia. Do sądu złożono wniosek o ogłoszenie upadłości. Wszystko to dzieje się w sytuacji, gdy nowoczesna, dobrze zorganizowana, przynosząca zysk spółka, montująca samochody dostawcze, z powodu upadłości właściciela – koncernu Daewoo – została doprowadzona do trudnej sytuacji finansowej.
Rozwiązanie problemów tego przedsiębiorstwa, zatrudniającego 800 osób, jest możliwe tylko przez aktywne działania rządu RP. Zakład w Nysie był prywatyzowany w roku 1994 za czasów rządu SLD-PSL. W imię odpowiedzialności za wcześniejsze swoje decyzje zwracamy się do rządu RP o podjęcie działań zmierzających do uratowania tego zakładu pracy i jego kooperantów przed likwidacją oraz zapewnienia wypłaty wynagrodzeń dla pracowników.
UCHWAŁA KK nr 101/02 ws. działań w obronie Kodeksu pracy
Przeprowadzona w dniu 26 kwietnia br. w Warszawie ogólnopolska manifestacja w obronie Kodeksu pracy i praw pracowniczych pokazała mobilizację i determinację Związku w obronie podstawowych praw pracowniczych oraz przełamała barierę milczenia, a niekiedy wręcz kłamstw w mediach publicznych na temat stosunku NSZZ „Solidarność” do zmian kodeksowych. Poczucie zagrożenia, wynikające z propozycji zmian w „konstytucji pracowniczej”, jaką jest Kodeks pracy, zobowiązuje Komisję Krajową do kontynuowania działań w obronie praw pracowniczych.
KK podkreśla zaangażowanie członków Związku w dotychczasowe działania w obronie Kodeksu pracy, przejawiające się uczestnictwem w konferencjach i pikietach oraz pragnie podziękować za udział w manifestacji w dniu 26 kwietnia br. wszystkim jej uczestnikom.
Nasze podziękowanie kierujemy również do członków innych związków zawodowych i niezrzeszonych, którzy wzięli czynny udział w demonstracji. Dziękujemy również służbom porządkowym oraz policji za współpracę, której celem było jak najsprawniejsze przeprowadzenie tego protestu.
Dotychczasowe działania i determinacja członków Związku spowodowały, że pozostali partnerzy społeczni w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych zadeklarowali odstępstwa od części najbardziej niekorzystnych dla pracowników propozycji zmian prawa pracy dotyczących:
– ograniczenia odpraw dla pracowników,
– ograniczenia układów zbiorowych,
– zmian w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych,
– przerywanego czasu pracy.
W przypadku nieuwzględnienia przez rząd stanowisk partnerów społecznych w sprawie Kodeksu pracy, zwrócimy się do innych związków zawodowych o zorganizowanie – wspólnie z NSZZ „Solidarność” – masowych akcji protestacyjnych.
Równocześnie KK postanawia:
1. prowadzić rozmowy dotyczące zmian kodeksowych na forum Trójstronnej Komisji
ds. Społeczno – Gospodarczych;
2. kontynuować pogotowie protestacyjne i wszystkie inne działania zaplanowane w scenariuszu działań dotyczącym obrony Kodeksu pracy, w szczególności zbieranie podpisów popierających stanowisko NSZZ „Solidarność”.
UCHWAŁA KK nr 102/02 (do użytku służbowego)
UCHWAŁA KK nr 103/02 (do użytku służbowego)
UCHWAŁA KK nr 104/02 (do użytku służbowego)
UCHWAŁA KK nr 105/02 (do użytku służbowego)
UCHWAŁA KK nr 106/02 (do użytku służbowego)