Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zatwierdza sprawozdanie z wykonania budżetu Komisji Krajowej za 2006 r.
Miesiąc: luty 2002
20 lutego 2002
Stanowisko KK nr 48/02 ws. pobicia przewodniczącego KZ NSZZ „Solidarność” w hotelu Mariott
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraża stanowcze oburzenie zastosowaniem przemocy fizycznej przez pracowników ochrony hotelu Marriott w Warszawie wobec przewodniczącego tamtejszej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Andrzeja Jakubiaka.
14 lutego 2002 roku około godz. 17 Dyrektor Działu Kadr zlecił pracownikom ochrony hotelu doprowadzenie przewodniczacego Komisji Zakładowej. To bezprecedensowy w historii związków zawodowych przypadek utrzymywania kontaktów między pracodawcą a związkowcami za pośrednictwem służby mundurowej. Realizacja polecenia przez ochroniarzy skończyła się brutalną napaścią na związkowca i pobiciem go.
Bulwersuje nas nie tylko stosowanie gangsterskich metod działania wobec pracowników. Jeszcze bardziej niepokojące jest nieudzielenie pracownikowi pomocy medycznej i utrudnianie funkcjonariuszom policji przeprowadzenia czynności operacyjnych na miejscu wydarzenia. Mogło to zagrozić zdrowiu i życiu działacza „Solidarności”, może również spowodować stronniczą rekonstrukcję przebiegu zdarzenia.
Żądamy, aby organa ścigania i dyrekcja hotelu obiektywnie wyjaśniły sprawę i doprowadziły do ukarania winnych. W przeciwnym przypadku Związek podejmie skuteczną akcję solidarnościową.
O wydarzeniach informujemy też ambasadę amerykańską w Polsce i amerykańskie związki zawodowe z prośbą o interwencję i przypomnienie dyrekcji koncernu Marriott, że podobnych metod nie stosuje się w cywilizowanym świecie.
Stanowisko KK nr 49/02 ws. przeciwdziałania bezrobociu
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” po raz kolejny podkreśla, że bezrobocie w Polsce wymaga nadzwyczajnych i szybkich działań zaradczych. Dlatego przeciwstawiać się będziemy działaniom pozornym, opóźniającym konkretne rozwiązania. Rozpętywanie konfliktu wokół Kodeksu pracy to zasłona dymna dla braku realizacji obietnic wyborczych koalicji SLD – UP – PSL. Manipulacja przepisami Kodeksu i czynione kosztem pracowników oszczędności w żaden sposób nie skompensują firmom skutków:
– zwiększenia akcyzy i innych podatków,
– podwyższenia cen gazu,
– często kilkunastokrotnego wzrostu podatku gruntowego,
– braku polityki przemysłowej dla sektorów.
Zmiany Kodeksu nie zastąpią środków na aktywne formy zwalczania bezrobocia oraz odbiurokratyzowania gospodarki polegającego na uproszczeniu i skróceniu procedur administracyjnych i sądowych.
Wiarygodność intencji rządu podważają działania powodujące wzrost bezrobocia sprzeczne z deklaracjami z kampanii wyborczej, takie jak:
– podnoszenie kosztów funkcjonowania firm,
– ułatwienie i obniżanie kosztów zwolnień pracowników,
– zwiększanie limitów nadgodzin i obniżki dopłat do nadgodzin.
Za niezwykle groźne uznajemy utrzymywanie preferencji finansowych dla tzw. samozatrudnienia. Jest to sprzeczne z konstytucją i zasadami uczciwej konkurencji i – na równi z nielegalnym zatrudnieniem – powoduje bankructwa legalnych firm i przenoszenie ciężaru utrzymania państwa na barki coraz mniejszej grupy ludzi.
Rozwiązanie wielkiego problemu bezrobocia wymaga decyzji rzeczywiście wpływających na obniżenie kosztów firm oraz wysiłku i zgody wszystkich partnerów społecznych. Prowokowanie konfliktu wokół Kodeksu pracy to odwracanie uwagi opinii publicznej od spraw kluczowych i niewybaczalna strata czasu.
Stanowisko KK nr 50/02 ws. wprowadzenia akcyzy na energię elektryczną
Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wyraża sprzeciw wobec obciążenia akcyzą producentów energii elektrycznej. Wprowadzenie akcyzy spowoduje wzrost kosztów wytwarzania energii, co pociągnie za sobą:
• dalszy wzrost bezrobocia w sektorze wytwarzania i innych (co według naszych szacunków spowoduje zwolnienia powyżej 100 tys. osób),
• podniesienie ceny energii dla odbiorców przemysłowych, co doprowadzi do wzrostu kosztów produkcji,
• podniesienie cen energii dla społeczeństwa, a w efekcie dalsze jego zubożenie.
Obciążenie obywateli będzie tym bardziej dotkliwe, że w styczniu nastąpił wzrost cen energii elektrycznej o ok. 11% (tj. 250% ponad wzrost wskaźnika inflacji).
Decyzja rządu utrudni procesy inwestycyjne i modernizacyjne w sektorze elektroenergetyki i spowoduje pogorszenie się kondycji finansowej sektora.
Stanowisko KK nr 51/02 ws. zmian w nadzorze nad II i III filarem ubezpieczeń społecznych
25 stycznia 2002 r. Sejm przyjął ustawę o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw.
Ustawa dotyczy m.in. istotnych rozwiązań społecznych: nadzoru nad ubezpieczeniami emerytalnymi i zdrowotnymi, a także likwidacji Krajowego Urzędu Pracy.
Prace nad projektem ustawy prowadzone były z naruszeniem ustawy o związkach zawodowych i regulaminu Sejmu RP. Zapisy dotyczące funkcjonowania nadzoru nad funduszami emerytalnymi ograniczające ten nadzór i uzależniające go finansowo od nadzorowanych Powszechnych Towarzystw Emerytalnych oznaczają przekreślenie uzgodnień Komisji Trójstronnej z 14 kwietnia 1997 r. zapewniających akceptację społeczną dla podejmowanej reformy systemu ubezpieczeń społecznych. Stwarzają one zagrożenie dla wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych z II filara.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zwraca się do Prezydenta RP o niepodpisywanie tej ustawy.
Stanowisko KK nr 52/02 ws. działań ministra zdrowia prowadzących do zmiany systemu ochrony zdrowia
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraża głębokie zaniepokojenie propozycjami ministra zdrowia zawartymi w dokumencie Narodowa Ochrona Zdrowia, zmierzającymi do zahamowania procesu reformowania systemu ochrony zdrowia.
W miejsce zapowiadanej przez SLD naprawy systemu ochrony zdrowia otrzymujemy rewolucyjny program całkowitej zmiany zasad jej organizacji i finansowania. Proponowany jest powrót do systemu budżetowego oraz poddanie go nieograniczonej władzy ministra, który rządzi i dzieli środki. Dotychczasowa reforma – choć z pewnością niepozbawiona błędów – przyniosła wiele pozytywnych rozwiązań, natomiast propozycje ministra zmierzają w kierunku ich całkowitego zaprzepaszczenia.
Centralizacja proponowana przez Ministerstwo Zdrowia spowoduje likwidację konkurencji oraz doprowadzi do zamykania wielu placówek służby zdrowia. Utrudni to jeszcze bardziej dostęp pacjentów do świadczeń zdrowotnych oraz obniży ich jakość. Pacjent stanie się, jak to było przed reformą, niechcianym elementem w grze o dotacje budżetowe. Pracownikom ochrony zdrowia oferuje się natomiast jedynie dalsze zaciskanie pasa, o ile uda im się zachować miejsca pracy.
Dotychczasowy system należy korygować i naprawiać, ale przede wszystkim zadbać o wystarczająco wysoki poziom jego finansowania. Oczekujemy, że minister zdrowia zmieni swoją koncepcję przebudowy sytemu ochrony zdrowia, uwzględniając uwagi zgłaszane przez osoby i organizacje odpowiedzialne za funkcjonowanie systemu ochrony zdrowia w naszym kraju.
Przypominamy, że realizując hasło Przywróćmy normalność, wygrajmy przyszłość, koalicja rządząca zapewniła nam na rok 2002 najniższy w Europie poziom finansowania systemu ochrony zdrowia (około 3,8% PKB).
UCHWAŁA KK nr 81/02 ws. wykonania budżetu KK za II półrocze 2001 r.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przyjmuje informację o wykonaniu budżetu Komisji Krajowej na II półrocze 2001 r.
UCHWAŁA KK nr 82/02 ws. budżetu KK na I półrocze 2002 r.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przyjmuje budżet Komisji Krajowej za I półrocze 2002 r.
UCHWAŁA KK nr 83/02 ws. skierowania wniosku do TK
Komisja Krajowa NSZZ Solidarność”, działając na podstawie art. 191 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 Konstytucji R.P., postanawia wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, ustawy
o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest, ustawy o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego oraz ustawy o ułatwieniu zatrudnienia absolwentom szkół (Dz. U. Nr 154, poz. 1793).
UCHWAŁA KK 84/02 ws. skierowania wniosku do TK
Komisja Krajowa NSZZ Solidarność”, działając na podstawie art. 191 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 Konstytucji R.P., postanawia wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 17 grudnia 2001 r. zmieniającej ustawę o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (Dz. U. Nr 154, poz. 1795).
UCHWAŁA KK nr 85/02 ws. skierowania wniosku do TK
Komisja Krajowa NSZZ Solidarność”, działając na podstawie art. 191 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 Konstytucji R.P., postanawia wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 21 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 154, poz. 1799).
UCHWAŁA KK nr 86/02 ws. skierowania wniosku do TK
Komisja Krajowa NSZZ Solidarność”, działając na podstawie art. 191 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 Konstytucji R.P., postanawia wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o zbadanie zgodności z Konstytucją ustawy z dnia 17 grudnia 2001 r. o zmianie ustawy o szkolnictwie wyższym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2002 r. Nr 4, poz. 33).
UCHWAŁA KK nr 87/02 ws. terminu uregulowania składek za rok 2001
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” w nawiązaniu do uchwały KK nr 78/02 postanawia, ze wszelkie zobowiązania składkowe wobec Komisji Krajowej i Krajowego Funduszu Strajkowego za lata 1999 – 2001 muszą być wpłacone najpóźniej do 15 marca
2002 roku. Po upływie tego terminu zostaną obliczone – w sposób określony w uchwale KK nr 78/02 – kwoty stanowiące podstawę do weryfikacji liczby delegatów przypadających dla poszczególnych regionów.
UCHWAŁA KK nr 88/02 ws. kontroli w Zarządzie Regionu Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność”
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanawia na podstawie wniosku ZR Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność” oraz decyzji nr 2/0002 Krajowej Komisji Rewizyjnej powołać zespół, którego zadaniem będzie przeprowadzenie kontroli wymienionego wyżej Zarządu Regionu. W skład zespołu wchodzą.
1. Adam Binduga
2. Przemysław Bogusławski
3. Jerzy Langer
4. Jerzy Żurawiecki
Jednocześnie Komisja Krajowa zwraca się do Zarządu Regionu o zwołanie sesji sprawozdawczo-wyborczej Walnego Zebrania Delegatów Regionu w jak najszybszym terminie.
UCHWAŁA KK nr 89/02 ws. nadzwyczajnego posiedzenia KK
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanawia zwołać nadzwyczajne posiedzenie KK w Warszawie w dniu 13 marca 2002 r. poświęcone zaopiniowaniu propozycji zmian w ustawie Kodeks pracy.
UCHWAŁA KK nr 90/02 ws. powołania zespołu koordynującego akcję w obronie Kodeksu pracy
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” powołuje zespół koordynujący akcję w obronie Kodeksu pracy w składzie:
– Marian Krzaklewski
– Wojciech Buczak
– Stanisław Kucharski
– Jacek Gąsiorowski
– Kazimierz Grajcarek
– Wojciech Grzeszek
– Bogdan Klepas
– Waldemar Krenc
– Bogdan Kubiak
– Stefan Kubowicz
– Janusz Łaznowski
– Wacław Marszewski
– Janusz Śniadek
– Jerzy Langer
– Jan Mosiński
– Henryk Nakonieczny
Zespół ma za zadanie przygotowanie strategii działań Związku w obronie Kodeksu pracy i koordynowanie akcji wynikającej z tej strategii.