24 stycznia 2002

Stanowisko KK nr 45/02 ws. światowej wystawy EXPO 2010 we Wrocławiu

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, uznając planowane zorganizowanie we Wrocławiu Światowej Wystawy EXPO 2010 za szansę promocji Polski i możliwość ożywienia gospodarczego oraz znaczącego wzrostu liczby nowych miejsc pracy, oświadcza że w okresie trwania we Wrocławiu Światowej Wystawy Rejestrowanej EXPO 2010 NSZZ „Solidarność”
nie będzie inicjował akcji strajkowych, które mogłyby to światowe wydarzenie zakłócić, utrudnić lub ograniczyć dostępność terenów EXPO gościom i wystawcom. Deklaracja dotyczy także okresu bezpośrednio poprzedzającego EXPO.
Jednocześnie proponujemy, aby 31 sierpnia 2010 roku – dzień 30. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” – ogłosić na EXPO Dniem Ogólnoświatowej Solidarności, podczas którego ukazane zostałyby wysiłki wielu krajów, w tym przede wszystkim Polski, w odzyskaniu wolności i budowaniu demokracji.

Stanowisko KK nr 46/02 ws. cięć budżetowych w oświacie

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” popiera akcję protestacyjną prowadzoną przez Sekcję Krajową Oświaty i  Wychowania NSZZ „Solidarność” skierowaną przeciwko zamrożeniu trzeciego etapu podwyżki płac nauczycieli i znacznemu ograniczeniu kwot na wydatki rzeczowe w budżecie państwa na rok 2002.

Stanowisko Komisji Krajowej nr 47/02 ws. represji za przynależność związkową

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” stanowczo protestuje przeciwko usuwaniu ze stanowisk i zwalnianiu z pracy członków NSZZ „Solidarność” bez merytorycznych przyczyn. Często za jedyny powód tego procederu podawana jest ich przynależność do NSZZ „Solidarność”  lub dobra współpraca ze Związkiem. Taka działalność stoi w sprzeczności z polskim i międzynarodowym prawem.
Komisja Krajowa zwraca się do struktur Związku o przesyłanie informacji o przypadkach łamania praw związkowych do Działu Regionalnego KK. Zebrane wiadomości będą podstawą złożenia skargi w Międzynarodowej Organizacji Pracy.

UCHWAŁA KK nr 76/02 ws. terminu XV KZD

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanawia, iż zwyczajna sesja sprawozdawczo-wyborcza Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” odbędzie się w terminie
26 – 28 września 2002 roku.

UCHWAŁA KK nr 77/02 ws. powołania zespołu do opracowania regulaminu Krajowego Funduszu Szykanowanych Członków Związku

W celu realizacji uchwały nr 9 XIV KZD Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” powołuje zespół w składzie:
1. Leszek Jankowski
2. Janusz Śniadek
3. Tadeusz Tumilewicz
Zleca się zespołowi opracowanie w terminie do 11 marca br. projektu regulaminu Krajowego Funduszu Szykanowanych Członków Związku, zbieżnego z założeniami przedstawionymi na zebraniu KK 11.12.2001 roku w celu poddania go  pod dyskusję i głosowanie Komisji Krajowej.

UCHWAŁA KK nr 78/02 ws. wyborów delegatów na KZD na kadencję 2002 – 2006

I. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” określając proporcje, według których przydziela się poszczególnym regionom liczbę mandatów delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów kadencji 2002 – 2006 postanawia, że na każde rozpoczęte 2.500 członków Związku przypada jeden mandat delegata.
Weryfikacja deklarowanej liczby członków Związku w regionie odbędzie się zgodnie z uchwałą KK nr 583/97, zmienionej uchwałą KK nr 609/98.
Walne zebrania delegatów regionu muszą przy dokonywaniu wyborów delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów określić kolejność miejsc mandatowych tak, by można było – w razie potrzeby – zweryfikować liczbę delegatów według kryteriów podanych w wyżej wymienionych uchwałach.
II. W uchwale KK nr 583/97 z 29.04.1998 r. oraz w załączniku do niej lata 1995, 1996, 1997 zastępuje się latami 1999, 2000, 2001, a wyrazy „w kadencji
1998 – 2002” wyrazami „w kadencji 2002 – 2006”.
III. Traci moc uchwała KK 601/98 oraz punkt II uchwały KK 609/98.

UCHWAŁA KK nr 79/02 ws. interpretacji Uchwały Finansowej II KZD

W związku z wprowadzonymi zmianami w podatku dochodowym od osób fizycznych, które powodują zwiększenie obciążeń wynagrodzeń z tytułu przyznanego świadczenia w postaci zakwaterowania w mieszkaniach służbowych, Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, działając na podstawie § 51 ust. 1 Statutu NSZZ „Solidarność” oraz dokonując interpretacji § 12 Uchwały Finansowej II KZD postanawia, co następuje:

§ 1
Zarząd regionu, rada krajowego sekretariatu branżowego oraz Komisja Krajowa mogą przyznać dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia działacza NSZZ „Solidarność”, zatrudnionego przez
tę władzę, w wysokości nie wyższej niż suma obciążeń kwoty jego wynagrodzenia wynikających z tytułu przyznanych świadczeń w postaci zakwaterowania w mieszkaniu służbowym.

§ 2
Zasady i wysokość dodatku, o którym mowa wyżej, określa odrębna uchwała odpowiednio zarządu regionu, rady krajowego sekretariatu branżowego oraz Komisji Krajowej.

§ 3
Uchwała obowiązuje do najbliższej sesji zwyczajnej Krajowego Zjazdu Delegatów.

UCHWAŁA KK nr 80/02 ws. dodatku wyrównawczego

1. Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, działając na podstawie § 2 uchwały Komisji Krajowej nr 79/02 z dnia 24 stycznia br. postanawia przyznać dodatek wyrównawczy
do wynagrodzenia członków Komisji Krajowej i Krajowej Komisji Rewizyjnej mający na celu zmniejszenie skutków obciążeń z tytułu przyznanych świadczeń w postaci zakwaterowania
w mieszkaniach służbowych.
2. Wysokość dodatku wyrównawczego powinna być równa sumie obciążeń – o których mowa w ustępie pierwszym – wynagrodzenia za dany miesiąc, jednak nie może być większa od kwoty 1000 (jeden tysiąc) zł miesięcznie.