Stanowisko KK nr 35/2001 ws. XXI rocznicy Porozumień Sierpniowych
W XXI rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych w Szczecinie, Gdańsku i Jastrzębiu Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” oddaje cześć i szacunek wszystkim, którzy wpierw zbuntowali się przeciw reżimowi totalitarnemu, a później nie ulękli się represji stanu wojennego.
Szczególna wdzięczność i hołd należą się poległym i represjonowanym za ideały Sierpnia. Ich ofiara poprzedziła ogromne wysiłki Narodu na rzecz naprawy i zreformowania gospodarki i kraju.
Idee „Solidarności” pozostają aktualnym przesłaniem dla wielu milionów ludzi oraz dziedzictwem dla całego pracowniczego świata jako odpowiedź na katastrofy społeczne, takie jak bezrobocie, bieda czy bezdomność.
Naprawa kraju rozpoczęta po roku 1989 okazała się zadaniem niezwykle trudnym, niosącym wiele zawodów, rozczarowań i niespełnionych marzeń. Szczególnie bolesne są te, które dotyczą ludzkich postaw – zanik lojalności i poczucia wspólnoty.
Ludzi „Solidarności” przeszkody i trudności jednak nie zniechęcają, lecz przeciwnie – mobilizują.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” – zgodnie ze społeczną nauką Kościoła, Statutem i uchwałami struktur Związku oraz złożoną przysięgą – realizować będzie politykę dobra wspólnego i bronić godności ludzi pracy.
Stanowisko KK nr 36/2001 ws. wyborów parlamentarnych
W 1980 r. Polacy opowiedzieli się za swoim prawem do suwerennego decydowania o własnym losie. Szansę tę uzyskali dopiero dziesięć lat później, dzięki niezłomnej walce NSZZ „Solidarność” o wolność i prawa obywatelskie.
W zbliżających się wyborach parlamentarnych Związek nasz jako organizacja nie uczestniczy. Na listach wyborczych AWSP znajdują się jednak popierani przez struktury regionalne i branżowe członkowie NSZZ „Solidarność”, którzy swoją dotychczasową działalnością zyskali zaufanie i akceptację naszego Związku. Ich obecność w parlamencie powinna służyć obronie praw pracowniczych, która jest naszym obowiązkiem.
Realizacja tego prawa wymaga jednak zaangażowania każdego z nas. Dlatego w XXI rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zwraca się z apelem do wszystkich członków i sympatyków Związku o udział we wrześniowych wyborach parlamentarnych i głosowanie na kandydatów reprezentujących programy zgodne z ideałami i wartościami, które zrodziły NSZZ „Solidarność” i są trwale zapisane w jego Statucie.
Stanowisko KK nr 37/2001 ws. ustaw zawetowanych przez Prezydenta
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” stanowczo protestuje przeciwko zawetowaniu przez Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego ustaw:
1) o dodatku rodzinnym dla rodzin wielodzietnych (na drugie i kolejne dzieci),
2) o podatku dochodowym od osób fizycznych (która przewiduje ulgi podatkowe na dzieci),
co torpeduje podjętą z wielkim trudem budowę niedocenianej dotąd polityki prorodzinnej.
Nie akceptujemy takiej „troski o stan finansów publicznych państwa” urzędującego Prezydenta RP. Kolejne weta Prezydenta przerzucające ciężar problemów finansowych kraju na najsłabszych i najuboższych spotkają się ze sprzeciwem i stosowną reakcją naszego Związku.
Zwracamy się do wszystkich parlamentarzystów rozumiejących ciężką sytuację tysięcy polskich rodzin – niezależnie od opcji politycznej – o odrzucenie prezydenckiego weta. Apelujemy o to, by podczas głosowania wznieść się ponad polityczne podziały. Będzie to rzeczywisty sprawdzian stosunku poszczególnych posłów do problemów ludzi ubogich.
Wierzymy w roztropność i wrażliwość reprezentantów narodu w parlamencie, o czym z satysfakcją powiadomimy opinię publiczną.
UCHWAŁA KK nr 59/2001 ws. zmiany zasięgu działania regionów Ziemi Łódzkiej i Płockiego
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, działając na podstawie § 8 ust.1 pkt 5 Statutu NSZZ „Solidarność” oraz uchwały KK nr 642/98, na wniosek organizacji zakładowych z powiatu kutnowskiego w województwie łódzkim oraz w oparciu o porozumienie zawarte między regionami Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” i Płockiego NSZZ „Solidarność”, podejmuje decyzję o zmianie zasięgu działania regionów, rozszerzając obszar Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” o powiat kutnowski w województwie łódzkim.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 września 2001 r.
Niniejsza uchwała stanowi podstawę do niezwłocznego wpisania organizacji zakładowych z powiatu kutnowskiego do regionalnego rejestru organizacji zakładowych w Regionie Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność”. Zarejestrowanie tych organizacji zakładowych w Regionie Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” skutkuje jednoczesnym wyrejestrowaniem organizacji zakładowych z Regionu Płockiego NSZZ „Solidarność”, ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Region rejestrujący organizacje zakładowe jest zobowiązany do poinformowania pracodawców, których ww. organizacje zakładowe obejmują swoim działaniem, o zmianie władz nadrzędnych organizacji zakładowych.
UCHWAŁA KK nr 60/2001 (do użytku służbowego)
UCHWAŁA KK nr 61/2001 ws. wycofania wniosku z Trybunału Konstytucyjnego
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanawia wycofać wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją art. 6 ustawy z dnia 9.05.1997 r. o zmianie ustawy o związkach zawodowych (sygn. akt K 31/2000) i upoważnia Prezydium KK do dokonania stosownych czynności.
UCHWAŁA KK nr 62/2001 ws. wykonania budżetu KK za I półrocze 2001 r.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przyjmuje informację o wykonaniu budżetu Komisji Krajowej za I półrocze 2001 r.
UCHWAŁA KK nr 63/2001 ws. budżetu KK na II półrocze 2001 r.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przyjmuje budżet Komisji Krajowej na II półrocze 2001 r.