Stanowisko KK nr 32/2001 ws. rocznic Czerwcowych
Mija 45 lat od wydarzeń Poznańskiego Czerwca. Robotnicy Poznania wystąpili przeciwko totalitaryzmowi, wznosząc na sztandarach hasło: „Za Prawo, Wolność i Chleb”. To oni stali się ofiarami systemu komunistycznego, systemu, który mienił się być „demokracją socjalistyczną”, państwem ludzi pracy, a w 1956 roku skierował czołgi przeciw bezbronnym robotnikom.
20 lat później, w czerwcu 1976 roku, rosnące społeczne niezadowolenie zaowocowało wybuchem protestu w Radomiu, Ursusie, Płocku, Nowym Targu i innych miejscowościach. Robotnicy opuścili swoje stanowiska pracy, aby zaprotestować przeciwko panującemu zniewoleniu i pogarszającym się warunkom życia. Zapłacili za to ogromną cenę: długotrwałe represje, aresztowania, „ścieżki zdrowia”, niesprawiedliwe wyroki sądowe.
Te wydarzenia stały się zarzewiem doniosłych przemian w 1980 r. Powstał wolny związek zawodowy „Solidarność”, a dzięki niemu doszło do zmiany ustroju politycznego i gospodarczego w naszym kraju, w wyniku czego Polska cieszy się dziś niepodległością, suwerennością i wolnością.
Pragniemy oddać cześć tym, którzy z olbrzymią odwagą i determinacją, w czasach, gdy panował wszechobecny strach, upomnieli się o godność ludzi pracy.
Pragniemy uczcić pamięć tych, który w tamtych wypadkach zapłacili najwyższą cenę, złożyli najwyższą ofiarę: życie. Tej ofiary nigdy nie zapomnimy, bo na jej fundamencie wznosimy dziś nasz wspólny, wolny dom.
Niech w tym wspólnym, wolnym domu dla nikogo nie zabraknie sprawiedliwości i chleba. Pamięć o robotniczych protestach sprzed lat niech nas skłoni do refleksji i działania dla wspólnego dobra, do wychodzenia poza partykularne interesy i do solidarności.
Domagamy się również konsekwentnego ukarania winnych użycia siły w tłumieniu robotniczych wystąpień, aby sprawiedliwości stało się zadość.
UCHWAŁA KK nr 52/2001 ws. powołania organizatora XIV KZD
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanawia, iż XIV Krajowy Zjazd Delegatów zwołany uchwałą KK nr 44/2001 na 25 i 26 października br. odbędzie się w Poznaniu i powołuje na jego organizatora Bogdana Klepasa – Przewodniczącego Zarządu Regionu Wielkopolska.
Komisja Krajowa zobowiązuje Prezydium KK do zawarcia z Regionem Wielkopolska umowy określającej warunki organizacji Zjazdu.
UCHWAŁA KK nr 53/2001 ws. zmiany zasięgu działania Regionów Warmińsko-Mazurskiego i Elbląskiego
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, działając na podstawie § 8 ust. 1 pkt 5 Statutu NSZZ „Solidarność” oraz uchwały KK nr 642/98, na wniosek organizacji zakładowych z powiatu braniewskiego podejmuje decyzję o zmianie zasięgu działania regionów, rozszerzając obszar Regionu Wamińsko-Mazurskiego o powiat braniewski w województwie warmińsko-mazurskim.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2001 r.
Niniejsza uchwała stanowi podstawę do niezwłocznego wpisania organizacji zakładowych z powiatu braniewskiego do regionalnego rejestru organizacji zakładowych w Regionie Warmińsko-Mazurskim. Zarejestrowanie tych organizacji zakładowych w Regionie Warmińsko-Mazurskim skutkuje jednoczesnym wyrejestrowaniem organizacji zakładowych z Regionu Elbląskiego, ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Region rejestrujący organizacje zakładowe jest zobowiązany do poinformowania pracodawców, których ww. organizacje zakładowe obejmują swoim działaniem, o zmianie władz nadrzędnych organizacji zakładowych.
UCHWAŁA KK nr 54/2001 ws. akceptacji wniosku Krajowej Komisji Rewizyjnej
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” akceptuje złożony zgodnie z przepisami § 20 ust. 3 Statutu wniosek Krajowej Komisji Rewizyjnej w sprawie kontroli Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Polskiej Żeglugi Bałtyckiej S.A. w Kołobrzegu.
UCHWAŁA KK nr 55/2001 ws. rewindykacji majątku
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” upoważnia Prezydium Komisji Krajowej do dokonania ustaleń w zakresie podziału należnego majątku utraconego przez związki zawodowe w wyniku wprowadzenia stanu wojennego,q dotyczące FWP oraz środków finansowych po CRZZ.
Jednocześnie Komisja Krajowa stoi na stanowisku, iż podstawowym warunkiem jest zachowanie zasady równego podziału tego majątku pomiędzy reprezentatywne związki zawodowe.