5 maja 2001

Stanowisko KK nr 29/2001 ws. notatki szefa „Wiadomości”

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraża swoje oburzenie w związku z notatką szefa „Wiadomości” dotyczącą pielgrzymki Jana Pawła II na Ukrainę.
Nazwanie w tym dokumencie Ojca Świętego panem Karolem Wojtyłą, który jest przywódcą religijnym rzymskich katolików, to naigrywanie się z uczuć wielu milionów wierzących w kraju i za granicą.
Autor tej notatki – nie kryjąc swojej nienawiści do katolików – tym dokumentem przedstawia  faktyczny stan świadomości kierownictwa TVP S.A.
Społeczeństwo nasze, które w zdecydowanej większości uznaje autorytet Ojca Świętego, ma prawo oczekiwać od telewizji publicznej rzetelnego przekazu informacji z pielgrzymki Papieża na Ukrainę. Biorąc pod uwagę treść tej notatki, mamy prawo wątpić w taką rzetelność.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uważa, że każdy ma prawo do prezentowania swoich poglądów. Nie może to jednak odbywać się za społeczne pieniądze, z wykorzystaniem stanowiska służbowego w instytucji publicznej. Należy także wziąć pod uwagę fakt, że osobie Ojca Świętego należy się szacunek ze względu na to, iż jest również Głową państwa, z którym Polska ma podpisane umowy międzynarodowe.
W związku z powyższym Komisja Krajowa domaga się od Prezesa Zarządu TVP S.A.  odwołania szefa „Wiadomości” z zajmowanego stanowiska

Stanowisko KK nr 30/2001 ws. ustaw: o ochronie lokatorów i o dodatkach mieszkaniowych

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraża zadowolenie z regulacji zawartych w przyjętych przez Sejm w dniu 11 maja 2001 r. ustawach:
– o ochronie lokatorów,
– o dodatkach mieszkaniowych.
W szczególności opowiadamy się za ochroną przed eksmisją na bruk: bezrobotnych, osób niepełnosprawnych, rodzin z dziećmi, kobiet w ciąży, emerytów i rencistów spełniających kryteria uprawniające do pomocy społecznej oraz obłożnie chorych, a także za limitowaniem wzrostu czynszu i nie podnoszeniem limitu wcześniej, niż przewidywały to dotychczasowe regulacje prawne.
Opowiadamy się także za:
– nie wliczaniem dodatku mieszkaniowego do dochodu decydującego o uprawnieniu do korzystania z pomocy społecznej,
– podwyższeniem metrażu uprawniającego do dodatku dla osób niepełnosprawnych.
Komisja Krajowa zwraca się do członków Klubu Senatorskiego AWS o głosowanie za przyjęciem obu ustaw bez poprawek.

Stanowisko KK nr 31/2001 ws. płac nauczycieli w roku 2001

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” domaga się od rządu:
1. pilnego wdrożenia rozporządzenia płacowego dla nauczycieli na rok 2001,
2. odstąpienie od nieprzemyślanego i szkodliwego zamiaru zamrożenia wynagrodzenia zasadniczego dla tej grupy pracowniczej.

UCHWAŁA KK nr 50/2001 ws. relacji NSZZ „Solidarność” z podmiotami politycznymi

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” stwierdza, że zakończyła się misja współtworzenia AWS przez NSZZ „Solidarność”, rozpoczęta w czerwcu 1996 roku postanowieniem Krajowego Zjazdu Delegatów.
Komisja Krajowa decyduje o wycofaniu się Związku z dniem 15 maja 2001 r. z uczestnictwa w Akcji Wyborczej Solidarność. Oznacza to również, że struktury Związku poprzez swoich przedstawicieli nie będą już bezpośrednio uczestniczyć we władzach podmiotów politycznych na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym oraz tworzonych przez nie komitetach wyborczych.
Decyzja ta powinna przyczynić się do szybkiego powołania komitetu wyborczego przez partie tworzące AWS oraz ugrupowania bliskie jej ideowo i programowo.
Komisja Krajowa wyraża nadzieję, że proces integrowania się polskiej prawicy ulegnie zdecydowanemu przyspieszeniu, co stworzy naszemu Związkowi możliwość zawarcia przedwyborczego porozumienia programowego.

UCHWAŁA KK nr 51/2001 ws. Ordynacji wyborczej NSZZ „Solidarność”

§ 1
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”, działając na podstawie § 51 ust. 1 w związku z § 9 Statutu Związku, przyjmuje Ordynację wyborczą NSZZ „Solidarność”, której tekst stanowi  załącznik do niniejszej uchwały. Ordynacja ta zawiera reguły wyborcze obowiązujące
w Związku z wyjątkiem sesji Krajowego Zjazdu Delegatów.

§ 2
Niniejsza uchwała wchodzi w życie z dniem 1 października 2001r.

§ 3
Z dniem 1 października 2001r. tracą ważność niżej wymienione uchwały:

1. Uchwała nr 206/92  ws. kadencji delegata na WZD.
2. Uchwała nr 211/92  ws. liczby osób uprawnionych do głosowania.
3. Uchwała nr 422/94  z późniejszymi zmianami ws.  Ordynacji wyborczej NSZZ „Solidarność”
4. Uchwała nr 523/96  ws. ważności wyborów statutowych władz Związku.
5. Uchwała nr 610/98  ws. interpretacji kadencji KK.

ORDYNACJA WYBORCZA NSZZ Solidarność 2001.pdf