6 lutego 2001

Stanowisko KK nr 23/2001 dotyczące negocjacji w sprawie rozszerzenia UE

NSZZ „Solidarność” potwierdzając przekonanie o celowości przystąpienia Polski do Unii Europejskiej zdecydowanie sprzeciwia się próbom narzucenia nowym krajom członkowskim okresu przejściowego w dziedzinie swobodnego przepływu pracowników. Nasze stanowisko znane jest od dawna, ponawiamy je jednak z naciskiem w obliczu nowych okoliczności, takich jak oczekiwana odpowiedź Komisji Europejskiej na stanowisko Rządu RP w tej sprawie (zbieżne z opinią NSZZ „Solidarność”) oraz ostatnich deklaracji EKZZ, DGB i wypowiedzi kanclerza RFN Gerharda Schrödera.

Stanowisko DGB z 7 listopada 2000 r. daje rzetelną analizę wyzwań (również dla krajowych rynków pracy), którym należy sprostać po rozszerzeniu UE. Z uznaniem przyjmujemy żądanie DGB przyjęcia przez kraje kandydujące całości unijnego dorobku prawnego w dziedzinie polityki socjalnej i zatrudnienia. Nie do przyjęcia jest natomiast domaganie się okresu przejściowego  w odniesieniu do swobodnego przepływu pracowników, nawet jeśli postulat ten złagodzony jest propozycją ograniczonego i kontrolowanego wzajemnego dostępu do rynków pracy oraz zastrzeżeniem, że okres przejściowy powinien być krótki i wprowadzony elastycznie, z możliwością skrócenia go, jeśli okoliczności na to pozwolą. Stanowisko to stanowi krok wstecz w stosunku do wspólnej deklaracji przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Mariana Krzaklewskiego i przewodniczącego DGB Dietera Schultego  z 18 marca 1999 r. stwierdzającej,  iż DGB i NSZZ „Solidarność” będą sprzeciwiać się wprowadzeniu jednolitego rynku towarów, kapitału i usług bez jednolitego rynku pracy.

Jeszcze bardziej rozczarowująca jest wypowiedź kanclerza RFN Gerharda Schrödera z 18 grudnia 2000 r., poparta niezwłocznie przez kanclerza Austrii Wolfganga Schüssela, zapowiadająca zamknięcie rynku pracy UE dla pracowników z nowych krajów członkowskich na okres siedmiu lat. Oświadczenie to jest szczególnie niepokojące w kontekście wcześniejszego zaproszenia do Niemiec wysoko wykwalifikowanych pracowników w dziedzinie informatyki. NSZZ „Solidarność” nie zaakceptuje ani blokady rynku pracy ani polityki drenażu mózgów. Stanowisko kanclerza RFN jest niezrozumiałe również z tego powodu, że pierwsze rozszerzenie UE na kraje byłego bloku sowieckiego odbyło się poprzez zjednoczenie Niemiec, a nowe kraje związkowe były integrowane
z zachodnią częścią RFN i UE natychmiast i bez zastrzeżeń, mimo braku instytucji demokratycznych i mimo zdewastowanej przez system komunistyczny gospodarki byłej NRD, podczas gdy kraje kandydujące mają za sobą trudny i kosztowny dziesięcioletni okres transformacji.
Znacznie bardziej kompromisowe jest stanowisko EKZZ z 14 grudnia 2000 r., które podkreśla, że swoboda przepływu pracowników jest jedną z czterech podstawowych swobód i – w świetle analiz Komisji Europejskiej – jej wpływ na rynki pracy krajów członkowskich po rozszerzeniu będzie ograniczony. Dlatego też – w przypadku gdyby okres przejściowy okazał się nieuchronny – stanowczo domaga się, aby był jak najkrótszy, wprowadzony
w sposób elastyczny i dający możliwość jego szybkiego uchylenia po analizie rynku pracy UE po jej rozszerzeniu.

Idea europejska to znacznie więcej niż tylko jednolity rynek. Jej integralną częścią jest solidarność i bezpieczeństwo socjalne wszystkich krajów członkowskich i obywateli. Dlatego NSZZ „Solidarność” opowiada się przeciw dumpingowi socjalnemu i zatrudnianiu pracowników na warunkach odbiegających od standardów krajów członkowskich oraz za tworzeniem w przyszłości europejskich układów zbiorowych. Z tych samych powodów sprzeciwiamy się dyskryminacji polegającej na ograniczeniu dostępu pracowników z niektórych krajów rozszerzonej UE do europejskiego rynku pracy. Wszelka dyskryminacja jest sprzeczna z duchem integracji europejskiej i stawia pod znakiem zapytania jej sens.
Sprawa swobody przepływu osób nie może być kartą przetargową w czasie negocjacji w innych obszarach i musi się opierać na rzetelnej analizie rzeczywistych uwarunkowań. Zwracamy się do Rządu RP o prezentowanie identycznego stanowiska. Jeżeli jednak negocjacje doprowadzą do porozumienia odbiegającego od oczekiwań Związku, Komisja Krajowa rezerwuje sobie prawo do wydania opinii po jego ocenie.

Stanowisko KK nr 24/2001 ws. zmian w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” wyraża zdecydowaną dezaprobatę wobec działań Rządu, Parlamentu i Prezydenta RP, w wyniku których dokonano niekorzystnych zmian w ustawie o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (rozdz. 3c art. 37j – 37o), wbrew negatywnym opiniom Związku. Zmiany te krzywdzą osoby najsłabsze, którym wiek uniemożliwia znalezienie pracy.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” uważa, że oszczędności budżetu państwa kosztem najuboższych i bezrobotnych w rezultacie powodują jeszcze większe straty i wnosi do rządu i parlamentu o przywrócenie stanu prawnego ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu sprzed 1.01.2001 w części poświęconej zasiłkom i świadczeniom przedemerytalnym, zgodnie ze stanowiskiem Prezydium KK nr 11/2001 z 23 stycznia 2001.
Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” oczekuje od Rządu RP przywrócenia tego stanu na drodze szybkiej ścieżki legislacyjnej.

Uchwała KK nr 39/2001 ws. przyjęcia informacji o wykonaniu budżetu KK za II półrocze 2000 r.

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” przyjmuje informację o wykonaniu budżetu Komisji Krajowej za II półrocze 2000 r.
Informacja o wykonaniu budżetu KK w załączeniu.

Uchwała KK nr 40/2001 (do użytku służbowego)

Uchwała KK nr 41/2001 ws. powołania zespołu ds. Funduszu wspierania statutowych zadań Związku

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”  powołuje Zespół do spraw Funduszu wspierania statutowych zadań NSZZ „Solidarność” w składzie:
1. Kazimierz Grajcarek,
2. Bogdan Klepas,
3. Ewa Kosiorowska,
4. Waldemar Krenc,
5. Tadeusz Majchrowicz,
6. Jerzy Wielgus,
7. Krzysztof Zgoda.

Uchwała  KK nr 42/2001 ws. kalendarza wyborczego na kadencję 2002-2006

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" w związku z kończącą się piątą kadencją funkcjonowania statutowych władz związkowych ustala następujący kalendarz wyborczy dla struktur Związku:

1. Wybory władz organizacji zakładowych i międzyzakładowych i delegatów na walne zebrania delegatów regionu oraz delegatów na walne zebrania struktur branżowych wybieranych przez organizacje zakładowe lub międzyzakładowe odbywają się w terminie od 1 stycznia do 31 marca 2002 r. Wybory delegatów na zakładowe (międzyzakładowe) zebranie delegatów mogą odbyć się we wcześniejszym terminie. W takim przypadku powyższy termin wyborów delegatów musi być uzgodniony z właściwą regionalną komisją wyborczą.

2. Wybory władz regionalnych oraz delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów odbywają się w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2002 r.

3. Wybory władz regionalnych struktur branżowych (sesje sprawozdawczo-wyborcze walnych  zebrań delegatów regionalnych sekcji i kongresów regionalnych sekretariatów branżowych) odbywają się od 1 kwietnia do 15 maja 2002 r.

4. Wybory władz krajowych struktur branżowych odbywają się w terminach:
– sesje sprawozdawczo–wyborcze walnych zebrań delegatów krajowych sekcji  branżowych od 1 kwietnia do 15 czerwca 2002 r.;
– sesje sprawozdawczo–wyborcze kongresów krajowych sekretariatów branżowych       odbywają się od 1 kwietnia do 30 czerwca 2002 r.

5. Wybory krajowych władz Związku (Krajowy Zjazd Delegatów sprawozdawczo-wyborczy) odbywają się w terminie do 30 września 2002 r.

Terminy zebrań wyborczych muszą być zgodne z postanowieniami uchwały nr 24 VI Krajowego Zjazdu Delegatów (pkt 9 i 22).

Uchwała KK nr 43/2001 ws. składu Krajowej Komisji Wyborczej na lata 2001 – 2005

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" powołuje w skład Krajowej Komisji Wyborczej na lata 2001 – 2005 następujące osoby: 
1.   Waldemar Dubiński
2.   Bogdan Kubiak
3.   Jerzy Langer
4.   Piotr Majchrzak
5. Helena Obara
6. Bogdan Olszewski
7. Bogdan Osiński
8.   Jerzy Sówka 
9.   Krzysztof Suchecki
10. Bogdan Szozda
11. Krzysztof Zgoda
12. Wojciech Zimowski
13. Ewa Zydorek
Przewodniczącym Krajowej Komisji Wyborczej NSZZ "Solidarność" zostaje Jerzy Langer.
Jednocześnie traci moc uchwała KK Nr 571/97 ws. składu KKW.

Uchwała KK nr 44/2001 ws. terminu XIV KZD

Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” postanawia, iż XIV Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” odbędzie się w dniach 25 i 26 października 2001 r.
Jednocześnie Komisja Krajowa zwraca się do regionów i krajowych sekretariatów branżowych o zgłaszanie do 15 marca br. ofert organizacji tej sesji Krajowego Zjazdu Delegatów i upoważnia Prezydium Komisji Krajowej do dokonania wyboru oferty wraz z jednoczesnym wyznaczeniem miejsca obrad Krajowego Zjazdu Delegatów oraz do zawarcia stosownej umowy z organizatorami.