Uchwała VIII KZD nr 1/1996 ws. udziału NSZZ „Solidarność” w najbliższych wyborach do Sejmu i Senatu

Obecny  układ  sił  w parlamencie, ludzie władzy i styl jej sprawowania są  zagrożeniem dla przebiegu reform w naszym kraju. Odwrócenie tego negatywnego procesu jest zadaniem na miarę trudu naszych  przodków  w  czasach  odzyskiwania niepodległości, jest nakazem  chwili.  Wygranie najbliższych wyborów parlamentarnych, odebranie   w   demokratyczny   sposób   władzy   postkomunistom i  neoliberałom  jest konieczne, aby zapewnić Polsce należne Jej miejsce  w  świecie  oraz godne życie Jej obywateli. Zobowiązuje nas  do tego historia „Solidarności” i pokładane w Niej nadzieje Polaków.

Podstawowym   celem   działania  Związku  jest  zapewnienie godnego  poziomu życia polskim rodzinom. Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” stwierdza, że aby ten cel osiągnąć, niezbędne jest:

–  uchwalenie  nowej  Konstytucji,  opartej  na  projekcie  NSZZ

„Solidarność”,

–  przeprowadzenie uwłaszczenia obywateli,

–  zreformowanie  systemu ubezpieczeń społecznych i wprowadzenie ubezpieczeń    zdrowotnych    zgodnie   z   projektami   NSZZ „Solidarność”,

–  przestrzeganie prawa pracy szanującego godność pracownika.

Stanie  się  to  możliwe jedynie przez uzyskanie realnego wpływu na decyzje Parlamentu.

W  związku  z  tym  Krajowy  Zjazd  Delegatów   postanawia, że  NSZZ  „Solidarność”  weźmie  udział  w najbliższych wyborach do Sejmu i Senatu w ramach Akcji Wyborczej „Solidarność”.

Skuteczne  uczestnictwo  Związku musi mieć postać szerokiej koalicji  – opartej na programie NSZZ „Solidarność” –  z wieloma podmiotami, partiami, stowarzyszeniami, ruchami i osobami, która to koalicja stworzy jedną listę wyborczą.

Krajowy    Zjazd    Delegatów    apeluje   do   organizacji i  stowarzyszeń, które akceptują program przygotowany przez NSZZ „Solidarność”, o włączenie się do Akcji Wyborczej „Solidarność”.

Z  uwagi  na  szczególną  zbieżność  programową,  Krajowy  Zjazd Delegatów  uznaje  za  bardzo  istotny dla realizacji wskazanych celów udział Ruchu Odbudowy Polski we wspólnym bloku wyborczym.

Krajowy  Zjazd  Delegatów  upoważnia  Komisję  Krajową NSZZ „Solidarność”    do   określenia   zakresu  i  trybu  realizacji kontraktu przedwyborczego oraz warunków używania nazwy i symboli Związku w kampanii wyborczej według opracowania Klubu Senackiego NSZZ   „Solidarność”,   stanowiącego   załącznik  do  niniejszej Uchwały.

Krajowy  Zjazd  Delegatów  zaleca Komisji Krajowej zawarcie  „paktu   o   nieagresji”   m.in.   z  Unią  Wolności  i  Polskim Stronnictwem Ludowym.

Krajowy  Zjazd  Delegatów  opowiada  się  za  podejmowaniem decyzji  dotyczących  list  okręgowych  na poziomie regionalnym, z  koniecznością odwoływania się do Komisji Krajowej w przypadku impasu  na  poziomie  regionu.  Listę krajową wspólnego Komitetu Wyborczego   ustalają   Komisja  Krajowa  i  partnerzy  z  bloku wyborczego według zasad zawartych w kontrakcie przedwyborczym.

Równocześnie   wszystkie   przyjęte   przez  Krajowy  Zjazd Delegatów  wytyczne  dotyczące wyborów są obowiązujące dla władz Związku. Wierzymy,  że  nasza inicjatywa uzyska poparcie autorytetów moralnych i politycznych oraz akceptację społeczną.