List do Ojca Św. Jana Pawła II

Umiłowany Ojcze Święty

28   czerwca   1956  roku  na  ulicach  Poznania  robotnicy upomnieli  się  o  prawo  do chleba i wolności. Ich manifestacja została krwawo stłumiona.

W  czterdziestą  rocznicę  tych tragicznych wydarzeń, które przeszły   do  historii  naszej  Ojczyzny  pod  nazwą  „Czarnego poznańskiego   czwartku”,   delegaci  Niezależnego  Samorządnego Związku    Zawodowego   „Solidarność”   przybyli   do   Poznania na VIII Zjazd Krajowy.

Pragniemy  w  tym  czasie  oddać hołd tym wszystkim, którzy na  ołtarzu Ojczyzny złożyli największą ofiarę, a także określić kierunki działania na przyszłość.

Zapewniamy  Waszą  Świątobliwość,  że Związek nasz w swojej pracy  pozostanie  wierny  wartościom  chrześcijańskim  i  nauce społecznej Kościoła.

Z synowskim oddaniem

Przewodniczący Prezydium Zjazdu