List do Sejmu PRL (60/81)

List

Do Sejmu
Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” zaniepokojony i obu­rzony wzrastającą falą represji w stosunku do naszych członków, zwraca uwagę Wysokiej Izby na nagminne łamanie prawa przez organa ścigania i wymiaru sprawiedliwości.

Działania prokuratury polegające na coraz większej ilości wszczynanych postępowań karnych, coraz liczniejsze akty oskarżenia przesyłane do są­dów, a skierowane przeciwko naszym członkom, naszej prasie i wydaw­nictwom, w sposób wyraźny wskazują nie tylko na to, że łamie się przepisy prawne obowiązujące w naszym kraju, ale że jest to celowa akcja zmierza­jąca do sprowokowania naszego Związku.

W znakomitej większości spraw, organa ścigania świadomie fałszują przebieg wydarzeń
i okoliczności ich powstawania, aresztują bez uzasadnienia, po to, by stworzyć atmosferę do szeroko zakrojonej akcji propagan­dowej i represyjnej przeciwko naszemu Związkowi.

Kontynuowanie bezprawnych działań organów ścigania musi doprowadzić do nieobliczalnych w skutkach konfliktów. Wszczynanie dalszych postępo­wań przeciwko naszym członkom za czyny, które nie są przestępstwami, spowoduje stanowczą reakcję naszego Związku, na którym w myśl Statutu ciąży obowiązek ochrony praw swoich członków.

I Krajowy Zjazd NSZZ „Solidarność” domaga się zagwarantowania oby­watelom PRL wolności i praw, czego niezbędnym warunkiem jest prawo­rządne działanie organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości w Polsce.

Za prezydium Zjazdu Przewodniczący (—) Jerzy Buzek

Gdańsk, 7 października 1981 r. .