Dariusz Paczuski przewodniczącym Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”

• piątek, 30 Czerwca 2023
  • Regiony

fot. Region Mazowsze NSZZ ,,Solidarność"

Wczoraj w Warszawie rozpoczęło się XXXIV Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” Region Mazowsze.

Odbudowa pozycji Regionu Mazowsze, rozwój związku czy stworzenie grupy szybkiego reagowania w sytuacjach utrudniania działalności związkowej – m.in. takie zadania stawia przed sobą Dariusz Paczuski, nowy przewodniczący mazowieckiej Solidarności. Jest on od lat związany z handlową „S”, pełni funkcję wiceprzewodniczącego Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń.

XXXIV Walne Zebranie Delegatów NSZZ „Solidarność” Regionu Mazowsze odbywa się 29 i 30 czerwca w Warszawie. Jego uczestnicy funkcję przewodniczącego ZR powierzyli Dariuszowi Paczuskiemu, który uzyskał 142 głosy. Miał jednego kontrkandydata Piotra Ornocha, na którego głosowało 52 delegatów.

Zmiany

Dariusz Paczuski zapowiedział zmiany w działalności ZR Mazowsze. Jak zaznaczył, znaczenie tego regionu, którego siedziba mieści się w Warszawie, powinno być dużo większe. – To tu zapada szereg decyzji ekonomicznych, politycznych i biznesowych – mówi nowy przewodniczący mazowieckiej „S”. Jego zdaniem niezbędne jest także wypracowanie dobrych relacji z szefami innych regionów związku. – Będę się starał osiągnąć porozumienie w sprawie współpracy na poziomie krajowym, aby decyzje tam zapadające uwzględniały interesy Regionu Mazowsze – dodaje. Chciałby również, by przedstawiciele ZR Mazowsze znaleźli się w Radzie Dialogu Społecznego oraz w Radzie Ochrony Pracy.

Dariusz Paczuski podkreśla, że jednym z priorytetów będzie rozwój związku i budowa silnego działu, który będzie się tym tematem zajmował. Zadania podejmowane przez dział rozwoju, w ocenie nowego przewodniczącego mazowieckiej „S”, muszą być realizowane we współpracy z młodymi związkowcami.

Zapowiada również przebudowę działu prawnego. – Ważna jest dostępność pomocy prawnej również w terenie oraz skuteczność działań podjętych przez prawnika. Związkowiec nie może zostać odesłany bez pomocy. Absolutnym priorytetem jest pomoc działaczom szykanowanym przez pracodawców – mówi. W tym celu powstanie również grupa szybkiego reagowania.

Polityka informacyjna

Nowy przewodniczący mazowieckiej „S” zamierza także zmienić politykę informacyjną. – Należy otworzyć się na media i zacząć z nimi współpracować. To trudny proces, ale niezbędny, bo to media są nośnikiem informacji. Musimy podjąć to wyzwanie również w przypadku mediów społecznościowych – mówi.

Dariusz Paczuski ma lat 47. Działalność związkową rozpoczął w 2000 roku w sieci handlowej Geant. Następnie działał w Realu i w Auchan. Od dwudziestu lat jest związany z Krajową Sekcją Handlu NSZZ „Solidarność”, a od 2014 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego tej struktury. Jest także wiceprzewodniczącym Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „S”oraz członkiem Komisji Krajowej związku.

Był zaangażowany w działania, których celem było doprowadzenie do ograniczenia handlu w niedziele.

NSZZ „S” Region Mazowsze/Krajowa Sekcja Handlu NSZZ „S”